فیاضی: به دنبال تحریک رقبا نیستم

پوریا فیاضی در مصاحبه با سایت سازمان لیگ والیبال لهستان مدعی شد با کوبیاک ملی‌پوش لهستانی مشکلی ندارد....

ملی پوش والیبال ایران گفت: ما هم مثل کوبیاک در طول بازی خیلی احساساتی می‌شویم و به نظر می‌رسد که می‌خواهیم بازیکنان دیگر را عصبانی با تحریک کنیم ولی تاکید می‌کنم که این اتفاقات فقط در جریان بازی رخ می‌دهد و هیچ عداوت شخصی در کار نیست.
به گزارش مدال، بازی‌های درخشان پوریا فیاضی در تیم ملی ایران که او را بدل به دریافت کننده ثابت تیم و انتخاب نخست کولاکوویچ در کنار میلاد عبادی‌پور کرد، باعث شد تا این بازیکن در فصل آینده در لیگ لهستان بازی کند. گفت‌وگوی فیاضی را با سایت سازمان لیگ لهستان می‌خوانید:

* تو فصل گذشته قهرمان لیگ برتر ایران شدی و عنوان باارزش‌ترین بازیکن لیگ را نیز به دست آوردی. چرا به تیم آخر لیگ لهستان پیوستی؟
زمانی که پیشنهاد تیم «بدجین» را دریافت کردم بلافاصله برای مشورت به میلاد عبادی‌پور مراجعه رفتم. او 2 سال است که برای «بوهاتوف» بازی می‌کند و در این تیم جایگاه مناسبی دارد. او به من گفت که همه چیز اعم از مسائل ورزشی و سازماندهی در لیگ لهستان به بهترین شکل انجام می‌شود و بازیکنان زیادی از کشورهای مختلف، مرتب در پلاس لیگا در حال پیشرفت هستند. بازی در لهستان، لذت‌بخش است. علاوه بر این می‌خواستم که محیط جدیدی را خارج از لیگ ایران تجربه کنم. من فقط در ایران بازی کرده‌ام و قصد داشتم بدانم آیا می‌توانم در یک کشور خارجی هم بازی کنم. من به دنبال پیشرفت سطح والیبال خود هستم و فکر می‌کنم پلاس لیگا، انتخاب خیلی خوبی است، البته در ابتدا نیاز به کمک مربیان، بازیکنان و فراتر از آن، هواداران تیم دارم. خوشبختانه من این فرصت را داشتم که با سرمربی تیم صحبت کنم و اتفاقاً صحبت‌‌های سازنده‌ای داشتیم.

* شرایط تیم بدجین با بوهاتوف کاملاً متفاوت است و این تیم اهداف متفاوتی با بوهاتوف دارد. 
درست است ولی تیم بدجین در فصل جدید، تیمی متفاوت است و قدرتمندتر از گذشته خواهد بود . من لیست بازیکنان را برای فصل آینده دیده‌ام و اعتقاد دارم که ما می‌توانیم چهره متفاوتی نسبت به فصل گذشته از تیم ارائه کنیم. حقیقت این است که والیبال نسبت به گذشته تغییر کرده و این نام‌ها نیستند که در زمین بازی می‌کنند. اگر ما شخصیت تیمی خود را حفظ کنیم و به عنوان یک تیم عمل کنیم، قادر خواهیم بود که کیفیت عملکرد و نتایج تیم را در حد قابل قبولی، ارتقا دهیم.

* حضور تو در تیم جدیدت به این تیم پرستیژ می‌دهد. این تیم برای تو چه سودی به غیر از ارتقاء سطح والیبال دارد؟
به نظر من، شما کمی اغراق می‌کنید چون من بازیکن مشهوری نیستم ولی از حسن نیت شما ممنونم. من لهستان را خوب نمی‌شناسم و پاسخ دادن به این سوال برایم سخت است. میلاد -عبادی‌پور- به من گفت که در لهستان خوشحال است. من هم می‌خواهم در پایان لیگ چنین حرفی بزنم. برخی بازیکنان، فقط والیبال بازی می‌کنند و برخی دیگر با ذهنیت قهرمانی به دنبال پیروزی هستند. من می‌خواهم در گروه دوم باشم چون فقط در این حالت می‌‌توانم پیشرفت کنم.

* آیا شرایط اقتصادی ایران که اخیراً بسیار بد شده در تصمیم تو تاثیری داشته است؟
مشکل بزرگ و قابل ذکر مالی در لیگ ایران وجود ندارد. بازیکنان خارجی زیادی پیش از این در ایران بازی کرده‌اند که نمونه بارز آن «اوکاش ژیگادوو» است که نشان می‌دهد شرایط مالی در ایران بد نیست. او دوست من است و علاقه زیادی به هم داریم. من در ایران می‌توانم در ازای پولی مشابه یا بیشتر از لهستان بازی کنم. علت انتخاب لیگ لهستان برای من مسائل مالی نبود و همان طور که گفتم برای پیشرفت به این کشور آمدم. فصل گذشته، بسیاری از هم تیمی‌های من به لیگ‌های خارجی رفتند و راضی برگشتند. من پیش از این چندین بار در لهستان بازی کرده‌ام و جو سالن‌های این کشور را می‌شناسم. والیبال ورزش اول لهستانی‌هاست.

* تو گفتی که در لیگ ایران، مشکل مالی زیادی وجود ندارد ولی وقتی در سال 2015 در تیم شهرداری ارومیه، مصدوم شدی، خودت هزینه درمانت را پرداخت کردی.
در آن زمان، تیم در شرایط مناسب مالی قرار نداشت و من این وضعیت را درک می‌کردم. گذشته از این، باشگاه در روند درمان به من کمک کرد. برخی مواقع، شرایط سختی در زندگی پیش می‌آید که نمی‌توان آن را با چیزی مقایسه کرد. برای من مهم این است که مصدومیت را پشت سر گذاشتم و شرایط خوبی دارم. حالا من می‌دانم که باید بیشتر مواظب بدنم باشم و از خودم مراقبت کنم.

* آیا یاد گرفته‌ای که چطور زیر نظر کولاکوویچ تمرین و بازی کنی؟ این سوال را از این جهت می‌پرسم که تیم ملی ایران، نسبت به فصل گذشته، بسیار بهتر بازی می‌کند. 
ما تا سال گذشته، عادت بدی داشتیم که هر تورنمنت را با شکست شروع می‌کردیم و در ادامه هم نتایج خوبی نمی‌گرفتیم ولی پیش از آغاز لیگ ملت‌های 2019 با سایر بازیکنان صحبت کردیم و تصمیم گرفتیم که ذهنیت خود را عوض کنیم. باختن در هر مسابقه‌ای اتفاق می‌افتد ولی مهم این است که اعتقاد خود را به پیروز شدن از دست ندهیم. برای حفظ سطح والیبال خود نباید به هیچ دلیلی ناامید شویم. تنها با چنین تفکری می‌توان مطمئن به پیروزی بود.

* بعد از بازی با لهستان در ارومیه که به پیروزی ایران انجامید با تماشاگران به خوشحالی پرداختی. آیا این نوع خوشحالی مقابل لهستان، حاوی پیغامی برای «میهاو کوبیاک» بود؟
البته که نه. من 4 سال در تیم شهر ارومیه بازی کرده بودم و ما بعد از هر پیروزی، نمایش کوتاهی با تماشاگران در سالن داشتیم. من بعد از پیروزی مقابل روسیه هم خوشحالی کردم که معنی آن تشکر از حمایت تماشاگران ارومیه‌ای برای 4 سال حمایت آنها بود. من برای پیروی شدن بازی می‌کنم و دوست دارم شادی پیروزی را را هواداران تقسیم کنم. تیم لهستان، میهمان ما بود و ما به میهمانان خود فقط احترام می‌گذاریم. من در طول لیگ ملت‌‌ها توانستم با برخی بازیکنان تیم ملی لهستان صحبت کنم و همه آنها به من برای بازی در لیگ این کشور، خوشامد گفتند.

* به نظر می‌رسید که در فینال مشابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا، قصد تحریک کوبیاک را داشتی. 
مسئله آن بازی من نبودم بلکه بازیکن دیگری بود. اتفاقی که افتاد،‌ مربوط به احساسات حین بازی می‌شد و چیزی فراتر نبود. ما هم مثل کوبیاک در طول بازی خیلی احساساتی می‌شویم و به نظر می‌رسد که می‌خواهیم بازیکنان دیگر را عصبانی با تحریک کنیم ولی تاکید می‌کتم که این اتفاقات فقط در جریان بازی رخ می‌دهد و هیچ عداوت شخصی در کار نیست. بازی هم تمام شده و من همه چیز را فراموش کرده‌ام. کوبیاک بازیکن بزرگی است و من به او احترام می‌گذارم. او روش خودش را برای زندگی دارد که افراد مختلف می‌توانند از آن بدشان بیاید و با دوستش داشته باشند. من، کوبیاک یا هیچ بازیکن دیگری را قضاوت نمی‌کنم چون همه ما انسان هستیم و اشتباهاتی داریم. من کتاب‌های تاریخی زیادی خوانده‌ام که در همه آنها اشاره شده رابطه کشورهای ایران و لهستان همیشه خوب بوده و در حال حاضر هم خوب است. من حرف‌های کوبیاک را فراموش کرده‌ام. ما به عنوان بازیکن در زمین مسابقه با هم رقابت بسیار جدی و شدیدی داریم ولی در خارج از سالن بازی با سایر بازیکنان، دوست هستیم.

* آیا در دیدار بعدی مقابل کوبیاک با او دست می‌دهی؟
بدون هیچ مقاومتی.

اخبار مرتبط:
لیگ ملت‌های والیبال؛ تغییرات در برنامه حریف ایران

تگ ها


والیبال ایران والیبال لهستان والیبال پوریا فیاضی تیم ملی والیبال تیم ملی والیبال ایران کوبیاک هتاکی کوبیاک والیبال