فیفا فرشته نجات مالی فدراسیون فوتبال ایران

فیفا مقرر کرده که مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار برای کمک به فدراسیون های متضرر از شیوع کرونا را به شکل وام و کمک هزینه پرداخت کند که سهم فدراسیون فوتبال ایران می تواند در حدود ۲.۵ میلیون دلار باشد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، جیانی اینفانتینو رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی فوتبال در آخرین جلسه فیفا اعلام کرد که پیش از این مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار برای کمک به فدراسیون هایی که از شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند را به عنوان کمک هزینه اعطا کرده است.  


همچنین قرار است فیفا به هر کدام از ۲۱۱ فدراسیون عضو این نهاد ، یک میلیون دلار به علاوه کمک ۵۰۰هزاردلاری برای کمک به فوتبال زنان بدهد.


گفته می شود فدراسیون فوتبال ایران مبلغ دو میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار از فیفا طلبکار است (در حدود ۹۵ میلیارد تومان ) که تا به حال به خاطر مساله تحریم ها نتوانسته است از این پول استفاده کند. 


در صورتی که فیفا یک میلیون دلار در حدود ۴۲ میلیارد تومان و ۵۰۰ هزاردلار کمک هزینه برای فوتبال زنان (در حدود ۲۱ میلیاردتومان) به فدراسیون ها بدهد ، چیزی در حدود ۶۳ میلیارد تومان به حساب فوتبال ایران اضافه خواهد شد . حالا اینکه با توجه به تحریم های بانکی فدراسیون چگونه این پول را از فیفا خارج خواهد کرد هنوز مشخص نیست اما براساس اعلام فیفا یک و نیم میلیون دلار سهم هر فدراسیون در سه قسمت ۵۰۰هزاردلاری (۵۰۰ هزاردلار جولای ۲۰۲۰، ۵۰۰هزاردلار ژانویه ۲۰۲۱ و ۵۰۰ هزاردلار کمک هزینه فوتبال زنان نیز در جولای ۲۰۲۰ ) پرداخت می شود.


نکته قابل توجه اینجا است که بودجه سال ۹۸ فوتبال ایران ۹۷ میلیارد تومان برآورد شد که ۸۷ میلیارد تومان آن هزینه و ۵ میلیارد به عنوان کسری بودجه در نظر گرفته شد و   مبلغ  ۱.۵ میلیون دلار کمک فیفا چیزی در حدود دو سوم بودجه فدراسیون فوتبال است.


اما فیفا کمک هزینه های دیگری هم به صورت وام های بدون بهره را به فدراسیون ها پرداخت خواهد که به نظر می رسد این وام ها ۳۵ درصد معادل ۳۵ درصد کل بودجه فدراسیون ها و از ۵۰۰ هزاردلار تا ۵ میلیون دلار خواهد بود. براساس بودجه سال ۹۸ وامی بیش از هشتصدهزاردلار به فدراسیون فوتبال تعلق می گیرد.


البته اینفانتینو در کنفرانس مطبوعاتی که به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد اعلام کرد که این وام ها با بررسی شروط و زمان بازپرداخت مرتب پرداخت می شود.

بیشتر بخوانید:
درخشان: پرسپولیس بازی به بازی پیش برود
احضار مدافع تیم ملی ایران به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ترکیه
پوزخند علی کریمی به قرمزترین فصل زندگی+ عکس 

تگ ها


فیفا فدراسیون فوتبال فوتبال ایران فوتبال