فینالیست‌های کشتی در روز نخست مسابقات جهانی

مسابقات مراحل مقدماتی و نیمه‌نهایی کشتی‌آزاد در چهار وزن نخست امروز برگزار شد و فینال این رقابت‌ها فردا انجام می‌شود....

به گزارش "ورزش سه" در روز نخست مسابقات جهانی کشتی که به میزبانی اسلوی نروژ برگزار می‌شود، آزادکاران در اوزان ۶۱، ۷۴، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم روی تشک رفتند و مراحل مقدماتی تا فینال را برگزار کردند و یک به یک کشتی‌گیران از جدول مسابقات کنار رفتند تا در هر وزن، تکلیف دو فینالیست مشخص شده و فرداشب دوئل ۸ فینالیست برای ۴ مدال طلا در اسلوی نروژ برگزار شود.

در وزن ۶۱ کیلوگرم که رحمان عموزاد نماینده کشتی‌آزاد ایران بود، این کشتی‌گیران جوان در رسیدن به مرحله فینال ناکام بود و رقیبش هاسگاوا هم نتوانست به فینال برسد تا شانس مجدد برای کسب مدال برنز هم برای عموزاد از بین برود و او دست خالی اسلوی نروژ را به مقصد تهران ترک کند و مدالی را از مسابقات جهانی به دست نیاورد؛ در این وزن، دیتون فیکس از آمریکا و ماگمدوف از روسیه به فینال رسیدند.

در وزن ۷۴ کیلوگرم، یونس امامی دیگر آزادکار جوان ایران، بعد از دو کشتی طوفانی و درخشان در مرحله یک چهارم نهایی قافیه را به وتاندیل کنتچادزه کشتی‌گیر نامدار گرجستانی واگذار کرد تا در رسیدن به مدال او هم دستش کوتاه بماند؛ چرا که کنتچادزه هم نتوانست به فینال برسد تا امامی سرنوشتی مشابه عموزاد را تجربه کند و نه به مدال خوش‌رنگ طلا برسد و نه این‌که شانس مجدد برای کسب مدال برنز به دست آورد. در این وزن بازهم آمریکایی‌ها فینالیست دارند و کایل دیک باید به مصاف سالکازانوف از اسلواکی برود.

در وزن ۸۶ کیلوگرم، همه چیز مطابق انتظارات پیش رفت و حسن یزدانی نابغه کشتی آزاد ایران به سرعت برق‌آسا رقبا را یکی پس از دیگری کنار زد و توانست با پیروزی‌های مقتدرانه خود را به فینال برساند؛ در این وزن هم آمریکایی‌ها بازهم نماینده در فینال دارند و رقیب دیرینه یزدانی یعنی دیوید تیلور به مانند حسن یزدانی، با پیروزی‌های قاطع مقابل رقبای خود موفق به حضور در فینال شد تا فرداشب یکی از حساس‌ترین فینال‌های مسابقات جهانی میان کشتی‌گیر ایران و آمریکا برپا شود.

در سنگین‌وزن و وزن ۱۲۵ کیلوگرم، امیرحسین زارع شگفتی‌سازی کرد و موفق شد کشتی‌گیران نامدار را از مقابل خود بردارد؛ او در یک چهارمنیکولاس گویازدوفسکی آمریکایی که دارنده مدال برنز جهان نیز است، را شکست داد و در نیمه‌نهایی، شاهکار بزرگ را رقم زد و طاها آکگول، دارنده مدال برنز المپیک توکیو و طلای المپیک ریو را با برتری ۴ بر ۰ شکست داد تا به فینال برسد؛ آن‌سوی جدول سنگین‌وزن‌ها، گنو پتریاشویلی گرجستانی که سابقه رقابت با زارع را دارد، به فینال رسید و حالا دیدار انتقامی به مانند وزن ۸۶ کیلوگرم فردا در مرحله فینال انجام خواهد شد.

تگ ها


آزاد امیرحسین زارع کشتی حسن یزدانی