قاسمی :اهداي مدالم به آستان قدس، سياسي نبود

به گزارش مدال به نقل از كميل قاسمي، نایب قهرمان المپیك ۲۰۱۶ در گفت و گو با قانون: پرتو جغتايي آسيب ديدگي ام رو به بهبودي است و اميدوارم در ......

به گزارش مدال به نقل از كميل قاسمي، نایب قهرمان المپیك ۲۰۱۶ در گفت و گو با «قانون»:

پرتو جغتايي

آسيب ديدگي ام رو به بهبودي است و اميدوارم در مسابقات جهاني 2017 بدرخشم

هرگز از كانديداي خاصي در انتخابات رياست جمهوري حمايت نكردم

صحبت هایی كه با رییس جمهور مطرح كردم، حرف تعداد زیادی از جامعه ورزشكاران بود

كشتی گیر 31 ساله و سنگین وزن تیم ملی كشتی آزاد ایران در المپیك 2016 ریو و در وزن 125 كیلوگرم، موفق شد مدال نقره مسابقات را به گردن بیاویزد و نامش را بین مدال آوران ایران ثبت كند. این كشتی گیر كه دومین حضورش در آوردگاه معتبر المپیك را تجربه می كرد، در سال 2012 و در لندن نيز صاحب مدال برنز و سكوی سوم شده بود. كمیل قاسمی علاوه بر عملكرد قابل قبول در دو دوره المپیك، در مسابقات جهانی نیز كارنامه درخشانی دارد. قاسمی در مسابقات جهانی کشتی جوانان در سال های 2006 و 2008 در چین و ترکیه، در وزن 96 کیلوگرم برنده دو مدال برنز شد. در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2011 در تاشکند موفق شد در وزن 120 کیلوگرم مدال نقره را به گردن بیاویزد. مدتی قبل کمیل قاسمی در مراسم ضیافت افطاری ریاست جمهوری با ورزشکاران، قهرمانان و مدال آوران، به عنوان نماینده ورزشکاران به جايگاه رفت و صحبت کرد. گلایه های صریح این كشتی گیر از حسن روحانی در این مراسم بازتاب های مختلفی در رسانه ها داشت. كمیل قاسمی كه این روزها به تازگی از آسیب دیدگی رها شده است، خود را برای حضور در مسابقات جهانی آماده می كند. با این آزادكار ملی پوش گفت وگویی ترتیب دادیم كه خلاصه این گفت وگو را در زیر می خوانید:

از وضعیت آسیب دیدگی ات چه خبر؟ تمریناتت را آغاز كردی؟

شرایط نسبت به قبل بسيار بهتر است. البته این به این معنا نیست كه به طور كامل بهبود پیدا كردم اما در حال حاضر سبك تمرین می كنم تا رفته رفته خود را برای مسابقات جهانی 2017 آماده كنم.

رنكینگ اتحادیه جهانی كشتی به تازگی اعلام شد و «گنو پتریاشویلی» كه مدال برنز المپیك 2016 را به دست آورده بود از شما كه نقره ای المپیك بودید، بالاتر ایستاد. این رنكینگ بر چه اساسی است؟

این رنكینگ از سوی اتحادیه جهانی كشتی چند ماه یك بار اعلام می شود و اساس انتخاب رده بندی كشتی گیران در این رنكینگ بر اساس تمام مسابقات معتبر و رقابت هایی است كه در آن مدت در آن هاشركت داشته اند. من بعد از المپیك به دلیل وضعیت و آسیب دیدگی ای كه داشتم نتوانستم در مسابقاتی شركت كنم. این در حالی است كه حریف و رقیب هموزن من در این مدت كه از المپیك گذشته است، در برخی مسابقات شركت كرده و توانسته عناوینی را كسب كند. پس طبیعی است كه در حال حاضر او رده بالاتری نسبت به من داشته باشد.

این روزها فدراسیون جهانی كشتی برخی تغییرات را در قوانین این رشته اعمال كرده است كه به اعتقاد برخی ها این قوانین و چارچوب های جدید ممكن است منجر به افت كشتی ایران شود. نظر شما در این مورد چیست؟

تا آنجایی كه من در جریان هستم، این تغییرات از سال های بعد اعمال خواهد شد و به این زودی به تشك كشتی وارد نمی شود.

با این حال به اعتقاد من هر قوانینی هر چقدر نيز سخت باشد، نیاز به آزمون و خطا دارد و رفته رفته در بین همه كشتی گیران جا باز می كند. ما نيز مانند همه كشتی گیران دیگر جهان موظفیم با این قوانین تازه خودمان را وفق دهیم و براساس این قوانین، تمرینات خود را پیگیری كنیم.

اسفند سال گذشته تو و حسین یزدانی مدال های تان را به آستان قدس اهدا كردید. پیش از انتخابات نيز نام تان در لیست حامیان قالیباف مطرح و موجب ایجاد برخی شايبه ها در راستای حمایت از یك كاندیدای ریاست جمهوری شد. این مسائل را چگونه دیدید و تا چه حد تایید می كنید؟

ما مدال خود را به آستان قدس تقدیم كردیم و افتخار خادمی امام رضا(ع) و آستان قدس را نيز داریم. اما این به معنای حمایت مان از یك كاندیدای خاص در انتخابات نبود.

آن زمان بحث حضور برخی چهره های سیاسی به انتخابات به میان كشیده نشده بود و اهدای مدال به آستان یك حركت معنوی بود و شكل و شمایل سیاسی برای ما نداشت.

بعد از آن، حضور در لیست حامیان قالیباف را تكذیب كردید.

بله، زیرا بردن نام من در این لیست با اطلاع من نبود و همان زمان در مصاحبه با رسانه ها عنوان كردم كه هرگز قصد حمایت از هیچ كاندیدايی را نداشته و ندارم.

فكر می كنی چرا نام تو، در زمان انتخابات و در بازی های تبلیغاتی و انتخاباتی زیاد به گوش رسید؟

این كه نام ورزشكاران مطرح و در كل چهره های شناخته شده در زمان هایی مانند زمان نزدیك به انتخابات به میان می آید،امری طبیعی است. این تنها در كشور ما نبوده و در تمام دنیا یك ترفند برای تبلیغات به شمار می رود. این غیر قابل اجتناب است و همان طور كه همه شاهد بودند، نام بسياري از چهره های ورزشی، هنری و سیاسی در زمان انتخابات برده شد. اما من هرگز در این بازی ها وارد نشدم و از كاندیداي خاصی حمایت نكردم.

مدتی قبل در مراسم افطاری ریاست جمهوری حضور پیدا كردی و در آن مراسم گلایه های صریحی به زبان آوردی.

بله، من به عنوان نماینده ورزشكاران دعوت شده به آن مراسم افطاری انتخاب شده بودم و ابتدا متنی را كه وزارت ورزش خواسته بود، به نمایندگی از همه ورزشكاران ، قرائت كردم.

بعد از آن صحبت هایی با رییس جمهور مطرح كردم كه حرف دل نه تنها من كه حرف و خواسته تعداد زیادی از جامعه ورزشكاران بود. آن جمع، جمع صمیمانه ای بود و خوشحالم كه فرصت داشتم بتوانم با آقای روحانی از مشكلات ورزشكاران حرف بزنم. اعتقاد من این است كه ورزش حرفه ای و قهرمانی بیش از هرچیز نیاز به توجه و حمایت از سوی سران كشور دارد تا موجب ایجاد انگیزه و قدم برداشتن در مسیر درست شود.

ما ورزشكاران حرفه ای هستیم و ورزش، مهم ترین بخش زندگی ماست. به همین دلیل است كه انتظار داریم ريیس جمهور به عنوان شخص اول اجرایی کشور، حمایت های همزمان معنوی و مادی از ورزشکاران داشته باشد. ما انتظار داشتیم رييس جمهور به عنوان فردی علاقه مند به ورزش، همانند روسای جمهور دیگر کشورها، مثل روسیه، ترکیه و آذربایجان، بلافاصله بعد از المپیک 2016 ریو، با ورزشكارانی كه در آن مسابقات كسب مدال كرده بودند، دیدار كند. فكر می كنم این گله از رییس جمهور، حق من به عنوان نماینده ساير ورزشكاران بود. من در آن مراسم به آقای روحانی گفتم انتظار داریم که نگاه ویژه تری به رشته های مدال آور مانند کشتی، تکواندو و وزنه برداری داشته باشند. من همه این حرف ها را به صورت درد دل مطرح کردم و در آخر نيز گفتم که شما همچنان ريیس جمهور محبوب همه ما هستید.

در مجموع چقدر امیدوار به بهبود اوضاع شرایط ورزش كشور هستید؟

اعتقاد من این است كه ورزش ایران برای قدم گذاشتن در راه اعتلا و پیشرفت، بیش از هر چیز نیاز به ترمیم زیرساخت ها دارد. مشكلاتی كه این روزها ورزش با آن دست وپنجه نرم می كند، معضلاتی نیست كه با یكی دو ماه كار رفع شود بلكه نیاز به برنامه ریزی بلندمدت و آسیب شناسی ریشه ای، كارشناسانه و دقیق دارد.

من بسیار امیدوارم كه ورزش با حمایت دولت و توجه وزیر ورزش و جوانان رفته رفته راه صحیحش را پیدا كند. امیدوارم ورزش ایران به جایگاهی برسد كه اكثریت توجهات به یكی دو رشته معطوف نباشد و همه رشته ها به ویژه آن ها كه المپیكی هستند، مورد حمایت و پشتوانه سازی قرار بگیرند.

 

تگ ها


اخبار روز کشتی