قاسمی: کرونا ضربه بزرگی به ورزشکاران آبی زد

لژیونر واترپلوی ایران گفت: همه ورزشکاران از شیوع کرونا ضربه خوردند اما کرونا ضربه بزرگی به ورزشکاران آبی زد....

به گزارش "ورزش سه"، شایان قاسمی در گفت و گو با ایسنا در مورد شرایطش در لیگ واترپلوی فرانسه اظهار کرد: سال دومی است که در لیگ فرانسه بازی می‌کنم. سال گذشته با یک تیم در شرق فرانسه قرار داد داشتم اما امسال به دلایلی تیمم را عوض کرده و با یک تیم در غرب فرانسه قرار داد بستم. من مدت زیادی با این تیم در قرنطینه بودم و ۲ ماهی می‌شود که تمرینات تیم شروع شده است.

لژیونر واترپلوی در ادامه افزود: زمان زیادی بود به ایران نیامده بودم و از تیم درخواست کردم تا مدتی به ایران بیایم. حدود سه هفته دیگر برای ادامه تمرینات به فرانسه باز خواهم گشت و لیگ فصل جدید هم از شهریورماه استارت خواهد خورد. لیگ فصل قبل با شیوع کرونا در ماه مارس میلادی (اسفندماه) با همان رده‌بندی نیمه تمام ماند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه افراد در فرانسه می‌توانند از استخر استفاده کنند، گفت: خیر فقط ورزشکارهایی که مورد تایید شهرداری شهر باشند. ورزشکاران نخبه هر شهر بعد از انجام تست‌های کرونا و چکاپ (چکاپ قلب و .. و بررسی آسیب‌های قبلی) می‌توانند مجوز ورود به استخر و ادامه تمرینات را دریافت کنند.

دروازه‌بان تیم ملی واترپلو در مورد ضرری که شیوع ویروس کرونا به ورزش آبی زد گفت: همه ورزشکاران از شیوع کرونا ضربه خوردند، اما شناگران و بازیکنان واترپلو ۲ برابر ضربه خوردند. شناگر هر چقدر که در خشکی تمرین کند تا به آب نزد فایده ای ندارد. کرونا ضربه بزرگی به ورزشکاران آبی زد.

قاسمی در ادامه افزود: در حال حاضر بازیکنان تیم ملی واترپلو به صورت نیمه متمرکز تمرین می‌کنند اما واترپلو را باید جمعی تمرین کرد. نمی‌شود هر بازیکن بلیت استخر روباز سر کوچه را بگیرد و جدا تمرین کند. البته شرایط این است و کسی هم مقصر نیست.

وی گفت: در حال حاضر هیچ ورزشی تمرین و اردو ندارد. جمع کردن ورزشکاران کنار هم در این شرایط مسئولیت دارد و سخت است. همانطور که برخی مربیان گفته‌اند اگر یک ورزشکار کرونا بگیرد سخت است به قهرمانی برگردد. بنابراین برگزاری اردو برای تیم ملی واترپلو سخت و مسیولیت سنگینی دارد.

قاسمی گفت: از طرفی هم هنوز تاریخ برگزاری مسابقات انتخابی المپیک مشخص نیست. تنها یک تاریخ برای مسابقات انتخابی المپیک بین قاره ای داده‌اند که در فوریه خواهد بود اما بعید می‌دانم که برگزار شود. شرایط المپیک هم هنوز مشخص نیست. هیچ چیز مشخص نیست و اردو گذاشتن در این شرایط تنها برای حفظ آمادگی اولیه خواهد بود. در حال حاضر هم که بازیکنان با مشورت مربیان تیم ملی یا باشگاهی جدا تمرین و هزینه می‌کنند و فدراسیون هم گاهی آن‌ها را حمایت می‌کند.

لژیونر واترپلو به شانس تیم ملی واترپلو برای کسب سهمیه المپیک اشاره کرد و گفت: واقعا شانس کسب سهمیه داشتیم و این اغراق نیست. بر حسب اتفاق در این دوره ژاپن که در واترپلو ابرقدرت است، میزبان بود و در انتخابی حضور نداشت‌. آسیا یک سهمیه اضافی داشت و ما می‌توانستیم شانس بیشتری داشته باشیم اما نشد. البته هنوز هم چیزی مشخص نیست و قزاقستان در حد حرف قرار بود به المپیک برود و حتی این موضوع از سوی فینا هم اعلام نشد. ممکن است باز هم مسابقه بگذارند. نمی‌توان با توجه به شرایط گفت که شانس بیشتر یا کمتر شده است، اما این شرایط برای همه کشورها بود.

وی در خصوص تفاوت لیگ واترپلو فرانسه و ایران گفت: یکی از بزرگترین مشکل لیگ ایران مالی است. بازیکن قرارداد می‌بند اما هیچ حمایت مالی ندارد. دوستان صمیمی و عضو تیم ملی با تیم پرسپولیس قرار داد داشتند و در حالی که تنها چند بازی آخر مانده بود یک ریال دریافت نکردند. این موضوع خیلی غیر منطقی است. نمی‌شود که در لیگ حرفه ای به خاطر رفاقت بازی کرد. هر بازیکنی که پول بگیرد بازی ارائه می‌دهد، اما در ایران اینطور نیست. تازه باشگاه‌ها هم چون اسپانسر کم است و شرایط اقتصادی کشور خاص است زبانشان دراز است.

قاسمی گفت: بازیکن تیم ملی که با پرسپولیس قرارداد داشته هیچ دریافتی نداشته است. پولی هم که فدراسیون به بازیکنان می‌دهد ناچیز است و اکثر ملی‌پوشان در این شرایط بدنبال مربی‌گری هستند. نباید در این شرایط و با سن کم بازیکن به دنبال این چیزها باشد اما وقتی دریافتی ندارد مجبور است‌. بازیکن چیز زیادی نمی‌خواهد. وقتی ۱۰۰ میلیون قرارداد بسته می‌خواهد حداقل ۳۰ میلیون آن را دریافت کند.

وی گفت: لیگ هم در فرانسه ناتمام ماند اما من پولم را گرفتم. تا جایی که بازی کرده بودم را تمام گرفتم و بیش از ۸۰ درصد سایر بازی‌ها را نیز دریافت کردم. اینکه بگویند لیگ تمام نشده و پول ندهند که نمی شود. این موضوع به بازیکن ربطی ندارد، اما دست بازیکن به جایی هم بند نیست. ۲ سال پیش با سایپا بازی کردم و مقداری از قراردادم مانده بود که تازه دو هفته گذشته به من پرداخت شد.

دروازه‌بان تیم ملی واترپلو در پایان گفت: تفاوت دیگر لیگ ایران و فرانسه نظم و انضباط است‌. در لیگ فرانسه من از همین الان می‌دانم که ماه ۵ میلادی با کدام تیم، در کدام شهر، در کدام باشگاه؟ در چه ساعتی و با چه داوری؟ مسابقه دارم. همه چیز از اول مشخص است اما لیگ ایران اینگونه نیست‌ ۱۰ بار تاریخ برگزاری مسابقات تغییر می‌کند و بازیکن نمی‌تواند حساب باز کند.
 

تگ ها


واترپلو