قدرت شفر در سخن وری و روانشناسی است

علیرضا مرزبان مربی سابق پرسپولیس معتقد است که تمرین جدی بازیکنان تیم ملی بعد از بازی با توگو یک امر طبیعی در فوتبال روز دنیا است ......

علیرضا مرزبان مربی سابق پرسپولیس معتقد است که تمرین جدی بازیکنان تیم ملی بعد از بازی با توگو یک امر طبیعی در فوتبال روز دنیا است.

به گزارش "ورزش سه"، علیرضا مرزبان مربی سابق پرسپولیس در حال حاضر در کنگره فوتبالی در آلمان حضور دارد اما آنطور که خودش می گوید به احتمال زیاد ظرف روزهای آینده برای هدایت یک تیم باشگاهی در ایران به کشور بازمی گردد. با علیرضا مرزبان به عنوان یکی از مدرسان فیفا درباره عملکرد تیم ملی، وینفرد شفر آلمانی و شرایط پرسپولیس گفت و گو کردیم که در زیر می خوانید:   

بازی تیم ملی برابر توگو را دیدید؟ اگر آری نظرتون راجع به بازی و شرایط تیم ملی چیست؟
در مجموع بازی خوبی بود اما طبیعی است آقای کی روش برای اینکه اعتماد همه بازیکنان را داشته باشد و به همه احساس خوب بدهد از همه بازیکنان استفاده می کند . اگر از بازیکنان ذخیره استفاده کرد خیلی مهم است که بازیکنان با فرهنگ و تفکرات کی روش آشنا بشوند.
کی روش بعد از پایان بازی دیشب بازیکنان ذخیره را در زمین نگه داشت و یکساعت و نیم تمرین جدی برگزار کرد.تحلیل شما از این حرکت مربی تیم ملی چیست؟ 

این امری  طبیعی در فوتبال حرفه ای است که در همان روز بازی تمرین برگزار بشود. این موضوع در اروپا و فوتبال روز دنیا یک امر طبیعی است و بازیکنان در همان روز بازی تمرین می کنند. در مجموع برخوردی که باید داشته باشیم این است که از برخوردهای احساسی بیرون بیاییم و انتقادها را جدی تر کرده و همه چیز را زاویه بندی کنیم. همچنین باید این احساس را به کی روش و بازیکنان بدهیم که از حمایت ما برخوردار هستند و در جام جهانی هر تصمیمی بگیرند باید به آن اعتماد کنیم.
به نظرمن برای بازی با روسیه کی روش درحال سازماندهی کردن برنامه هایش است و قصد داردکیفیت تیمش را آنجا تحت آزمایش بگذارد . این مساله برای کی روش هم مساله مهمی است که ظرفیت تیم ملی را بشناسد.

وینفرد شفر آلمانی سرمربی استقلال شد نظرشما راجع به این انتخاب چیست؟ و شفر چه کاری می تواند برای سبک فوتبال استقلال بکند؟ و آیا فکر می کنید استقلال با این مربی به چه سطحی می تواند برسد؟
شفر در فوتبال آلمان یک چهره شناخته شده است و در کشورهای زیادی درآسیا و آفریقا مربیگری کرده است. اما بالاترین و بهترین کیفیتی که شفر داشته به زمانی برمی گردد که در کارلسروهه مربیگری کرد ودر این زمان بود که او قدرت کلام بزرگ داشت و خوب حرف می زد. فلسفه او تمرکز روی بحث های انگیزشی بود واین برایش خیلی مهم بود. شفر درواقع سخن ور و روانشناسی واقعا قوی بود اما اینکه زبان فارسی را نمی شناسد می تواند از قدرت او کم کند چون نمی تواند آن احساسی را که می خواهد به بازیکنان کاملا منتقل کند حتی اگر یک مترجم خیلی خوب هم داشته باشد بازهم این اتفاق مشکل رخ می دهد. با این حال   حس می کنم برای استقلال مربی خوبی باشد. استقلال باید کنار پرسپولیس و سپاهان و تراکتورسازی  یکی از قطب هایی باشد که برای قهرمانی مبارزه می کنند اما مشکلی که هست این  که استقلال کمی راه خودش را گم کرده است و به این سادگی هم نمی تواند پیدا کند. چون مساله ای که باید در تیم حاکم باشد  داشتن یک فلسفه خاص برای حرکت به جلو است و این مساله ای است که استقلال از آن فاصله گرفته است . احساس می کنم باشگاه کمی از فاز حرفه ای دور شده است و درواقع راه حرفه ای بودن را گم کردند و این به استقلال کمک نمی کند.

پرسپولیس و شکست سنگین برابر الهلال! بازی برگشت این تیم و البته روند فنی آنها در سال پیش رو را چطور ارزیابی می کنید؟
بازی سختی است چون پرسپولیس تحت فشار است اما در فوتبال همه چیز امکان پذیر است. طبیعتا اگر بتواند در نیمه اول یکی دو گل بزند ناخودآگاه بازی باز می شود. مهم این است که بدانیم که این مهم امکان پذیر است و از این معجزات زیاد رخ داده است. همین پارسال بازی بارسلون و پاری سن ژرمن یک نمونه خوب است یا معجزه برمن که این تیم  بازی را که 4 برصفر به دینامودرسدن باخته بود در برمن 6 بر صفر برد. خیلی تیم های دیگر توانسته اند نتایج بزرگی را رقم بزنند. تیم هایی مثل یووونتوس توانسته اند بازی های شکست خورده را بابردهای بزرگ عوض کنند. در هر حال امیدوارم پرسپولیس بتواند به جلو بیاید اما موضوع مهم این است که پرسپولیس ثبات خودش را از دست داده و باید ارزیابی کرد  که چرا الان تیم، خوب بازی نمی کند و چرا نتایج پرنوسانی دارند ؟ پرسپولیس بعضی مواقع خیلی خوب و بعضی مواقع بد  است. الان طبیعتا با رسیدن به این مساله که سال دیگر جام جهانی  در پیش است و بازیکنان تمرکزشان را روی چیز دیگری گذاشته اند نیز  می توانم بگویم که قهرمان شدن پرسپولیس  به راحتی پارسال نخواهد بود چون تیم تمرکزش را از دست داده است

خودتان در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
الان در کنگره ای در آلمان هستم و این هفته به دیدار مارکوس وایترد در فدراسیون فوتبال آلمان می روم. سه پیشنهاد خوب دارم در ایران و همین روزها یکی را انتخاب کرده و به زودی به ایران می آیم.

تگ ها


اخبار روز استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال