قدوس «روبرتو باجو»ی تیم ملی ایران

سامان قدوس با پیراهن شماره ۷ تیم ملی موفق شد به پاناما گل بزند. با یک حرکت تکنیکی و یک و دو با بازیکن خودی که ق ......

سامان قدوس با پیراهن شماره ۷ تیم ملی موفق شد به پاناما گل بزند. با یک حرکت تکنیکی و یک و دو با بازیکن خودی که قدوس خودش آغاز گر و تمام کننده آن بود.

او در حالی با شماره ۷ مسعود شجاعی بازی کرد که به نظر می رسید برای پوشیدن پیراهن شماره ۱۰ شایسته تر باشد. سامان قدوس با نمایش خود همه را به یاد «روبرتو باجو» انداخت؛ ستاره ای دوست داشتنی که با هر دو پای خود قدرت بازی و مانور دارد. روبرتو باجو هم اینچنین بود، راست پا اما با پای چپش هم یک کارهایی می کرد. قادر بود به عنوان مهاجم و حتی مهاجم سایه و پشت فوروارد هم بازی کند.

سامان قدوس هم خصوصیاتی مشابه باجو دارد. او می تواند بازی را آرام کند و سپس تیر خلاصی را بزند. هنرمند است و توانایی دریبل و شوت را دارد. در بازی دوستانه با پاناما تماشاگران ایرانی گوشه ای از این هنرها را در ساق های قدوس دیدند و باور کردند او یک شماره ۱۰ است.

لابد می پرسید؛ شماره ۱۰ که بر تن کریم انصاری فرد، زننده گل اول ایران به پاناماست. پس چرا قدوس؟

پاسخ روشن است؛ شماره ۱۰ یک اصطلاح شناخته شده در فوتبال دنیاست. شاید استثنایی همچون هری کین هم پیدا شود که به عنوان مهاجم نوک شماره ۱۰ بپوشد اما معمولاً این پیراهن به بازیکنان تکنیکی، هنرمند و هافبک - مهاجم واگذار می شود؛ بازیکنانی نظیر سامان قدوس که تأثیری عالی بر روند بازی تیم خود دارند، وجودشان برای تیم مهم است و ضمن دریبل زدن و انجام حرکات مارپیچ برای گذر از مدافع حریف، قادرند از توپ های مرده یک گل بسازند.

روبرتو باجو نیز چنین خصوصیاتی داشت. شماره ۱۰ جادویی تیم ملی ایتالیا که یک دور کامل در تمام تیم های باشگاهی این کشور زد. فوتبال دوستان هرگز خاطرات هنرنمایی و جادوی باجو با توپ را فراموش نخواهند کرد. گل هایی که با پیراهن فیورنتینا به ناپولی زد یا همراه یوونتوس به آن شکل شگفت انگیز دروازه تورینو را در شهرآورد گشود. همین طور گشودن دروازه اینتر از روی ضربه ایستگاهی با پیراهن آث میلان و... از همه به یادماندنی تر گلی که به چکسلواکی سابق در جام جهانی ۱۹۹۰ همراه با ایتالیا زد؛ گلی نادر، باشکوه و فراموش نشدنی! حالا تیم ملی ایران صاحب یک باجوی ساکن سوئد شده است. مردی ۲۴ ساله که به خاطر نام ایران قید پیراهن تیم ملی سوئد را زد و باید قدرش را بدانیم.

سامان قدوس به اعتقاد نگارنده می تواند همان شماره ۱۰ واقعی فوتبال ایران باشد. شماره ۱۰ که طی سال های گذشته در تیم ملی کشورمان به اشتباه به تن مهاجمان نوک پوشانده شده است. از قدوس در جام جهانی روسیه بیشتر از این هم خواهیم شنید. باور کنید!

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال