قربانی: استقلال برای قهرمانی بازیکن بزرگی مثل امید ابراهیمی می‌خواهد

پیروز قربانی در گفت وگو با مدال گفت: استقلال و پرسپولیس اگر می‌خواهند قهرمان شوند نیاز به بازیکنان بزرگ دارند. بازیکن بزرگ مثل امید ابراهیمی...

پیروز قربانی در گفت وگو با مدال گفت: استقلال و پرسپولیس اگر می‌خواهند قهرمان شوند نیاز به بازیکنان بزرگ دارند. بازیکن بزرگ مثل امید ابراهیمی

به گزارش مدال، با پیروز قربانی درباره وضعیت این روزهای استقلال، استراماچونی، ماجرای کناره گیری اش از باشگاه و داستان اختلافش با فرهاد مجیدی گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید.

*استقلال این روزها وضعیتی خوبی در جدول رده بندی ندارد، علی خطیر مدام در کنفرانس های مطبوعاتی به بازیکنان استقلال اتهام می زند، بازیکنان تیم پنالتی های مختلفی را خراب می کنند و انقدر تحت فشار هستند که لگد زدن به کلمن آب را هم می بینیم و در کنار همه این اتفاقات افتاده مدیریت استقلال هیچ واکنش خاصی را نداشته است! در باشگاه استقلال از نظر پیروز قربانی چه اتفاقی افتاده است؟
مشکلات باشگاه استقلال را از دو جهت می توان بررسی کرد، یکی مشکلات مدیریتی و دیگری مشکلات فنی. اینکه الان تیم در رده یازدهم قرار دارد را باید از لحاظ فنی مورد بررسی قرار داد. البته می توان نقش مدیریت را در نتیجه نگرفتن استقلال دید مثل تیم بستن، بازیکن گرفتن، نوع آماده سازی این تیم، نوع مربی گرفتن و خیلی مسائل دیگر... ولی کلا استقلال در پنج شش سال اخیر از لحاظ مدیریتی کاملا مشکل داشته است. بخشی از مشکلات استقلال بخاطر تصمیمات مدیران قبلی است و الان هم داریم تبعات آن تصمیمات را میبینیم و تا وقتی مدیریت ورزش ما انتصابی باشد یعنی بخاطر رابطه با فلان وزیر پست بگیرید این اتفاقات خواهد افتاد.


*روی نکته خیلی خوبی دست گذاشتید مشکلات مدیریتی باشگاه استقلال، از یک طرف شایعاتی وجود دارد که فتحی روابط چندان خوبی با استراماچونی ندارد و از طرف دیگر معاون سابق باشگاه استقلال مدام مشغول زدن برچسب و اتهام به بازیکنان استقلال است. شما کار آقای خطیر را درست میدانید و اساسا فکر می کنید آدمی که خودش را یکی از ارکان باشگاه استقلال بداند به این شکل به باشگاه ضربه بزند؟
اولا که ایشان جزو ارکان باشگاه استقلال نیست. من فکر می کنیم کسانی که همچین آدم هایی را به باشگاه می آورند باید جوابگو باشند. یک ایرادی که می شود به اصحاب رسانه گرفت این است که باید با آدم های درست مصاحبه کنند، ایشان یک برهه ای در استقلال بودند زحمت کشیدند ولی به هر دلیلی از استقلال جدا شدند، اینکه هر روز بخواهند راجع به بازیکنان صحبت کنند درست نیست.
متاسفانه مدیریت باشگاه استقلال بسیار ضعیف است. من کاری با شخص ندارم ولی رشته تحصیلی خودم مدیریت است و چیزهایی متوجه می شوم. واقعا مدیریت استقلال در برخی مسائل ضعیف است، حتی در انتخاب مربی ایرانی. من کاندیدای اول انتخاب مربی برای استقلال بودم شاهد برخی ناهماهنگی ها بودم که خنده دار بود. یعنی بین مدیرعامل و معاون ناهماهنگی وجود داشت ضمن اینکه مسائلی که از پارسال مخصوصا بعد از بازی دربی ایجاد شد می توانید رد پای مدیریت ضعیف این تیم را ببینید.


*الان چند ماهی از انتصاب و استعفای شما از باشگاه استقلال و سمتی که قرار بود در آن باشگاه بگیرید می گذرد و شاید می توان راحت تر در مورد آن مسائل صحبت کرد، ماجرا را برای ما تعریف می کنید؟ شاید حضوری آدمی مثل پیروز قربانی روی نیمکت استقلال در این روزها که باشگاه و بازیکنان تحت فشار هستند می توانست خیلی کمک کند. چه شد که شما تصمیم گرفتید در کادر استقلال نباشید؟
من یکی دو جلسه با مدیرعامل داشتم و صحبت هایی را انجام دادیم و کمک های استراماچونی هم به ایران آمده بودند و جلسه ای هم با آنها داشتم. آنجا وقتی مترجم من را تکنیکال کوچ معرفی کردند کمکم های استراماچونی با تعجب به من نگاه می کردند البته قبل از اینکه من را معرفی کنند از مترجم پرسیدند من مربی بدن ساز هستم؟ بعد از این جلسه به مراسم معارفه استراماچونی رفتیم ایشان در صحبت هایشان اشاره کردند من به باشگاه گفتم ۳ کمک مربی همراه خودم می آورم و باشگاه یک کمک آنالیزور و کمک بدنساز به من بدهد ولی مترجم اشتباه ترجمه کردند. همان شب با خطیر تماس گرفتم و ماجرا را جویا شدم. خطیر به من گفت آقای فتحی یک مقدار عجله کردند شما دو سه روز صبر کنید این قضیه حل می شود. این یکی از ناهماهنگی های بین مدیرعامل و خطیر بود. همان شب ساعت ۱۱ سریعا انصراف خودم رو اعلام کردم.


*چیزی که در دربی به چشم می خورد این بود که استقلال روی نیمکت بزرگتر نداشت که بتواند اتمسفر دربی را کنترل کند، شاید کاراکتر جواد زرینچه کاراکتر دوری باشد که بتواند این حواشی را کنترل کند. فکر می کنید استقلال نیاز دارد همین الان یک بزرگتر روی نیمکت داشته باشد؟
اولا جواد زرینچه یکی از اسطوره های باشگاه استقلال هستند و یکی از کسانی هستند که آدم از دیدنشان لذت می برد. من فکر می کنم زرینچه می تواند به استراماچونی کمک کند حالا من نمی دانم از ایشان چقدر استفاده می شود. اتفاقا یکی از دلایلی که می خواستند من را بعنوان کمک ایرانی استراماچونی انتخاب کنند این بود که می گفتند شما باتوجه به شرایط سنی و سابقه می توانی این رابطه را بازیکنان ایجاد کنی ولی به هر دلایلی این اتفاق نیفتاد. اتفاقا در چند مصاحبه ام اعلام کردم که استراماچونی به یک کمک ایرانی احتیاج دارد اما متاسفانه بازخورد منفی در فضای مجازی و کانال های هواداری داشت. از نظر من یکی از مشکلات بزرگ استقلال همین کانال ها می باشد که حتی مدیریت استقلال هم بر اساس آنها تصمیم می گیرد. باز هم اعلام می کنم استقلال نیاز به یک مربی ایرانی دارد چرا که چه از نظر فنی و چه از نظر مسائل حاشیه ای خیلی می تواند به استراماچونی کمک کند. یکی از دلایلی که خود استراماچونی هم اذعان کرد به این نقطه ضعفی که در باشگاه استقلال وجود دارد بعد از بازی اول با ماشین سازی بسیار عصبانی بودند ازاینکه مترجم روی نیمکت نبوده. من حتی گفتم باشگاه باید ایشان را ملزم کند که یک کمک ایرانی کنارشان باشد ولی ایشان به هر دلیلی قبول نمی کنند مطمئن باشید دودش در نهایت به چشم خودشان می رود.


*ما همیشه یک جوالدوز به مربیان خارجی می زنیم که از زیر بار قبول کمک ایرانی شانه خالی می کنند باید یک سوزن هم به خودمان بزنیم که دلیل اینکه مربیان خارجی انقدر با دستیار ایرانی زاویه دارند چیست؟
مربی خارجی که به ایران می آید یکسری اطلاعات جمع آوری می کند مثلا وقتی متوجه می شود بعد از اینکه مربی خارجی رفته کمک ایرانی جایگزین او شده، شاید یکی از دلایلی که باعث شده استراماچونی به این قضیه تن ندهد این مسئله بوده است. ولی من اعتقاد دارم مربی که به خودش اطمینان داشته باشد اجازه نمی دهد این مسائل در تصمیمش دخیل شود.


*یکی از مشکلاتی که در تابستان هم پیش بینی می شد تغییرات زیاد در ترکیب بازیکنان بود. این درسته که لیست بازیکنان امسال استقلال را روانخواه بسته است؟
در آن زمان مسئول یار گیری استقلال خطیر بود و از یکی دو نفر مشورت می گرفت که یکی از آنها روانخواه بود.


*روانخواه چطور نمی‌‌دانست باشگاهی که ۱۷ بازیکن خودش را کنار می گذارد طبیعتا نمی تواند شانس قهرمانی داشته باشد؟
این مشکل امید نبود. روانخواه فقط نظر مشورتی راجع به بازیکنان لیگ می داد بالاخره شناخت بیشتری نسبت بازیکنان لیگ داشت. ولی اینکه امید تصمیم بگیرد چه بازکنی برود کدام بازیکن بماند به هیچ عنوان درست نیست.


*فکر می کنید مشکل الان استقلال کیفیت بازیکنان هم هست یا فقط ناهماهنگی است که مشکل ساز شده است؟
استقلال بازیکنان خوبی دارد ولی بازیکن درجه یک کم دارد. به نظر من استقلال و پرسپولیس اگر می‌خواهند قهرمان شوند نیاز به بازیکنان بزرگ دارند. بازیکن بزرگی مثل امید ابراهیمی.


*یکی از مشکلات هم رفتن بازیکنان با تجربه و خالی شدن نیمکت استقلال از این بازیکنان است. شما فکر می کنید از بین سید حسین حسینی و رحمتی باید یکی جدا می شد یا هر دو می توانستند بمانند؟ یا جدایی بازیکنی مثل پژمان منتظری در مقطع فعلی کار درستی بود؟
یکی از مشکلات استقلال این بود که گلر یک و دو تیم در برهه ای به هم خورد و اصلا معلوم نبود چه کسی گلر یک و کدام گلر دو است. این اشتباهی بود که شفر مرتکب شد و باعث شد هر دو گلر احساس کنند فیکس هستند. به نظر من مهدی رحمتی امسال خیلی می توانست به استقلال کمک کند البته نه فقط از نظر فنی بلکه استقلال الان نیاز به یک بزرگ تر دارد که بتواند تیم را جمع کند.
من در جلسه ای که با آقای فتحی هم داشتم گفتم شما باید رحمتی و منتظری را حفظ کنید.


*پیروز قربانی بزرگترین مشکل استقلال استراماچونی را چی می بیند؟
من اعتقاد دارم هر اتفاقی که در زمین می افتد مربی در آن نقش دارد یعنی فوتبال از نظر من بازی مربیان است، مثل بازی شطرنج بازیکنان حکم مهره ها را دارند. استقلال باید طرح و برنامه بیشتری در بازی هجومی داشته باشد و می تواند خیلی بیشتر از کیفیت بازیکنان خودش استفاده کند ولی من در این چند بازی متاسفانه ندیدم.


*فکر می کنی وینفرد شفر سرمربی بهتری بود یا استراماچونی؟
از لحاظ سبک بازی تیم شفر بهتر بود ولی از نظر مدیریتی خیلی از مشکلات را برای استقلال رقم زد که الان هم گریبان گیر تیم است. بخصوص مسائلی که بعد از دربی اتفاق افتاد و شاید یکی ازدلایل عمده جدایی رحمتی از استقلال هم قضیه بعد از دربی بود.


*بخشی از عصبانیتی که الان در بازیکنان استقلال است بر می گردد به استراماچونی و آن عدم اعتماد بنفس و عدم ثباتی که خودش حس می کند روی نیمکت دارد به بازیکنان منتقل شده. مدل پنالتی زدن بازیکنان، رفتارهای عصبی که بازیکنان نشان می دهد. فکر می کنید اینها روی هم تاثیر می گذارد؟
یک نقل قول وجود دارد که تیم شبیه مربی اش می شود. به نظر من کاملا تاثیر گذار است ضمن اینکه بازیکنان استقلال الان تحت فشار بیرونی هم هستند که با یکی دو برد این شرایط می تواند بهتر شود. ضمن اینکه استراماچونی کنار زمین باید خودش را بیشتر کنترل کند.


*داستان اختلاف شما با فرهاد مجیدی چیست؟
واقعیت این است زمان مدیریت واعظ آشتیانی بود، شاید آن مدیریت باب میل من نبود و در موضع مخالف باشگاه قرار گرفتم و حس می کردم فرهاد مجیدی طرف مقابل من است. البته شاید یک مقدار جوانی کردم و زود تصمیم گرفتم. ولی اگر با همین طرز فکر برگردیم عقب مطمئن باشید از استقلال جدا نمی شدم.

بیشتر ببینید:

قربانی: مدیریت استقلال از کانال‌های تلگرامی خط می‌گیرد/ خطیر از کجا آمد؟

 

تگ ها


پیروز قربانی استقلال آندره آ استراماچونی فرهاد مجیدی وینفرد شفر لیگ برتر خلیج فارس فوتبال