قرعه کشی جام حذفی حساس‌تر از همیشه

احتمال دارد گوی های قرعه کشی در سازمان لیگ، حکم به یک جدال جذاب بدهند: دربی در جام حذفی....

به گزارش "ورزش سه"، از ساعتی بعد سازمان لیگ میزبان مراسم قرعه کشی نیمه نهایی جام حذفی خواهد بود و چهار تیم پرسپولیس، استقلال، تراکتور و نفت مسجدسلیمان حریف خود در بازی ماقبل فینال را خواهند شناخت. در این بین اما یک احتمال در اذهان فوتبالی ها وجود دارد که در صورت وقوع مسابقه ای جذاب را در بازی پایانی جام حذفی به وجود می‌آورد و آن هم شهرآورد پایتخت است.

پرسپولیس و استقلال تاکنون ۹۲ بار با یکدیگر روبرو شده‌اند که حتی مسابقات دوستانه اش هم حساسیت و اهمیت بسیار زیادی داشته، حال چه رسد به یک مسابقه نظیر جام حذفی که راهی جز پیروزی در آن وجود ندارد و در پایان بازی قطعا نیمی از ورزشگاه با سرخوردگی راهی خانه خواهد شد. پس این احتمال حتی اگر تئوری توطئه بگوید که وقوع آن ممکن نیست هم از ذهن کسی نخواهد رفت و بسیاری امیدوار به آن خواهند بود.

تیم آبی و سرخ شهر تهران تا حالا سه بار در جام حذفی مقابل هم قرار گرفته اند که آخرین آن در ۱۸ آذر سال ۱۳۹۰ رقم خورد؛ جایی که شاگردان پرویز مظلومی با سه گل تیم حمید استیلی را شکست دادند تا استقلالی ها بی توجه به تساوی در بازی قبلی عدد ۴ را بالا ببرند و لقب «سوبله چوبله» را به پرویز مظلومی بدهند. پیش از آن البته پرسپولیسی ها بودند که در تابستان ۱۳۷۸ بردی شیرین را در فینال جام حذفی با گل های مهدی هاشمی نسب و افشین پیروانی تجربه کردند.

اولین بازی تاریخ پرسپولیس و استقلال در جام حذفی سال ۱۳۶۷ بود که پس از تساوی در وقت های قانونی، سرخ ها ۴-۲ در ضربات پنالتی برنده بازی شدند و به نیمه نهایی صعود کردند. هرچند که در آخر به فینال نرفتند و این شاهین اهواز بود که برای نخستین بار جام را بالای سر برد.

تقابل پرسپولیس با استقلال حالا اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. کری های هواداری در هفته ها و ماه های اخیر به اوج خود رسیده و شاید از چارچوب همیشگی نیز خارج شده باشد و حالا یک بازی دربی می‌تواند تب کری خوانی ها را بیشتر هم کند. استقلالی ها اعتقاد دارند که ۸ قهرمانی پرسپولیس در سال های اخیر به شکلی ناعادلانه رقم خورده و از آن سو پرسپولیسی ها با اشاره به دیدارهای اخیر تیم استقلال، علیه داوری ها انتقاداتی را دارند.

در این بین نمی‌توان از دوئل فرهاد مجیدی و یحیی گل محمدی هم به این سادگی ها گذشت. بعد از این که استراماچونی و کالدرون ایران را ترک کردند و مربیان ایرانی روی نیمکت سرخابی ها نشستند، فرهاد و یحیی با یکدیگر دیدار کردند که تقابلشان مسابقه ای پرگل، جذاب و هیجان انگیز بود که در پایان نتیجه ای نداشت و با حساب دو بر دو خاتمه یافت. حالا اما دیگر تساوی وجود ندارد و از بین مربیان ایرانی یکی باید برنده از زمین خارج شود.

اما در کنار تمام این جذابیت ها، غیبت تماشاگران روی سکو هیجان بازی را کم خواهد کرد و البته یک دربی به یاد ماندنی را در اذهان ثبت خواهد کرد. اولین و آخرین دربی بی تماشاگر به سال ۱۳۷۳ برمی‌گردد که پس از  دربی جنجالی و نیمه تمام، فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت بازی را در بندرعباس برگزار کند که آن مسابقه با تساوی بدون گل خاتمه یافت. این در حالی است که البته شهرآورد بندرعباس قانونا باید بدون تماشاگر می‌شد اما گزارش ها حاکی از آن بود که عده ای از روی سکو بازی را دنبال می‌کردند.

شاید اگر قرعه کشی حتم به دربی تهران در نیمه نهایی بدهد، پرسپولیسی ها حسرت بیشتری از عدم حضور تماشاگران بخورند چرا که باتوجه به امتیاز میزبانی، می‌توانستند برای اولین بار وضعیت ۹۰-۱۰ را در ورزشگاه آزادی تجربه کنند. البته درباره تقسیم بندی سکو در بازی های جام حذفی پیش تر قوانینی وجود داشت که ورزشگاه باید نصف می‌شد اما در بازی سال گذشته پرسپولیس - سپاهان با قوانین ۹۰-۱۰ همیشگی سکوها تقسیم شدند و به نظر می‌رسد تصمیم سازمان لیگ در این زمینه تفاوتی با لیگ برتر ندارد. البته حالا باتوجه به شیوع ویروس کرونا خبری از تماشاگران نخواهد بود.

نکته جالب این که اگر در دربی در بازی نیمه نهایی نباشد اما استقلال و پرسپولیس حریف خود را شکست دهند و به فینال برسند، برای سومین بار بازی شهرآورد در جایی غیر از تهران (احتمالا پارس شیراز) خواهد بود.

حالا باید دید که در ساعت ۱۵ چه اتفاقی در سازمان لیگ می‌افتد و آیا بازی دربی در کار خواهد بود یا خیر؟!

تگ ها


استقلال تهران پرسپولیس تهران