قطبی: هیچ مشکلی برای صعود به جام جهانی نداریم

سرمربی پیشین تیم ملی ایران عملکرد تیم تحت هدایت اسکوچیچ را نقد می‌کند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، افشین قطبی سرمربی سابق تیم ملی و پرسپولیس که تا چندی پیش در سوپرلیگ چین سرمربیگری می‌کرد، شب گذشته در برنامه فوتبال برتر حضور یافت و در خصوص وضعیت تیم ملی ایران اظهار نظر کرد.

* این یک وضعیت استثنایی است
ما دو گروه مختلف [از بازیکنان] داریم. گروهی که ایران هست که خیلی باید تبریک بگویم از نتایج خیلی خوب تیم ملی ایران و کیفیت فوتبالیست های تیم ما. فکر نمی‌کنم در تاریخ فوتبال انقدر لژیونر داشته باشیم. از ۲۳ بازیکن تیم ملی، ۱۹ بازیکن بیرون از کشور و در لیگ های مختلف بازی می‌کنند و این هم تجربه های مختلفی را می‌آورند و هم کیفیت فوتبالیست‌های کشور ما را نشان می‌دهد.

* نسل فعلی استثنایی است
در جام جهانی ۹۸ ما یکی از بهترین نسل های فوتبال را داشتیم و این سالها صبر کردیم و این زمان و این جام جهانی یک نسل بسیار خوب و بی نظیری داریم. وقتی من نگاه می‌کنم و می‌بینم انصاری‌فرد، حاج صفی و... روی نیمکت هستند و این تیم انقدر قوی هست، واقعا هیچ مشکلی برای تیم ملی بزای رفتن به جام جهانی نمیبینم. 

* میتوانیم به مرحله دوم جام جهانی برویم
در گروه ایران، شاید کره جنوبی در ده سال اخیر این ضعیف ترین تیمش است و تیم عراق و تیم امارات هم ضعیف ترین تیمشان باشد و باید برای همین باید از این‌ بازی ها برای رفتن به جام جهانی استفاده کنیم و یک تیم خیلی خوب بسازیم که در جام جهانی بتواند به مرحله دوم برود. 

* جهانبخش یکی از بهترین‌های آسیاست
در ترکیب تیم ملی بیرانوند بهترین گلر آسیا است و من فکر نمی‌کنم کسی به این شک کند و هیچ فورواردی با کیفیت سردار در آسیا نداریم و احساس می‌کنم طارمی بازیکنی است که همیشه برای تیم مقابل خطر به وجود می‌آورد و نگران شدم که یک حاشیه ای درست شده بود و ایشان در ترکیب نبود. این مسایل به تیم ملی ما ضربه می‌زند و نباید اجازه بدهیم این اتفاقات بیرون از زمین رخ بدهد و اگر مشکلی داریم، بازیکن و مربی ها باید با هم صحبت کنند و اجازه ندهند این مشکلات به رسانه ها و زمین بیاید. بازی های جهانبخش را من در فاینورد هم می‌بینم و بازیکن بسیار خوبی است و شاید یکی از بهترین های آسیا در پست خودش باشد.

* باید مقابل تیم‌های اروپایی نتیجه بگیریم
وقتی این چهار بازیکن را می‌بینم، هیچ مشکلی برای رفتن به جام جهانی نداریم و تیم ایران صد در صد به جام جهانی صعود خواهد کرد‌. خیلی مهم است ما لحظه ای و فقط به یک بازی فکر نکنیم. ما الان باید برنامه ریزی کنیم که تیمی بسازیم که بتواند در جام جهانی مقابل تیم های سخت اروپایی و آمریکای جنوبی نتیجه بیاورد. 

* چرخش توپ در تیم ملی باید تندتر باشد
این دو بازی اخیر تیم ملی ایران خیلی من را نگران کرد. مقابل کره ۴۲ دقیقه طول کشید تا ما بتوانیم یک موقعیت خوب بسازیم و ۶۰ دقیقه بازی را ما واقعا بازی نکردیم و بعد از ۶۰ دقیقه انرژی که بازیکنان آوردند چون نمی‌خواستند بازی را در خانه ببازند، اجازه داد که برگردند و نتیجه را مساوی کنند. دربازی با لبنان هم زمین شرایط خیلی بدی داشت ولی ما نمی‌توانیم اینطور فوتبال بازی کنیم. اگر در آنالیز نگاه کنیم، فاصله بین بازیکنان در دفاع زیاد است و ما خیلی باز هستیم و وقتی حمله می‌کنیم، شکل حمله ای که باید بسازیم که بتوانیم بازی را ساده تر و چرخش توپ را تندتر انجام بدهیم خوب اجرا نکردیم.

* این مشکل طولانی فوتبال ماست
فقط شکل چهار دفاع عقب اینطور نیست و این بر می‌گردد به فوروارد ها و هافبک ها، فاصله بین هافبک ها و دفاع ها. این (فاصله بین خطوط) مشکل طولانی فوتبال ما است. ما باید بیشتر تیمی و گروهی فکر بکنیم.

تگ ها


شیجیاژوانگ افشین قطبی تیم ملی ایران چین فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال