قطع همکاری نایک با نیمار به دلیل پرونده جنجالی

کمپانی نایک اعلام کرده است که به همکاری خود با نیمار پایان داده است....

به گزارش "ورزش سه"، نایک اعلام کرده است که قرارداد اسپانسرشیپ سودآور خود با نیمار را، پس از "امتناع از همکاری" این بازیکن در تحقیقات داخلی درباره تعرض جنسی وی به یکی از کارکنان، خاتمه داده است.

نیمار نخستین بار در سن سیزده سالگی با نایک قراردادی یازده ساله بست که طبق گزارش ها ۱۰۵ میلیون دلار ارزش داشت و قرار بود تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد.

اما نایک در ماه سپتامبر گذشته به همکاری خود با نیمار پایان داد و مهاجم برزیلی نیز با پوما قرارداد بست.

نایک در آن زمان به دلیل قطع همکاری خود با نیمار اشاره ای نکرد اما اکنون خبرگزاری های متعددی از جمله وال استریت ژورنال فاش کرده اند که این تصمیم پس از این گرفته شد که نیمار متهم شد به یکی از کارمندان این شرکت تعرض کرده ا ست.

کارمند نایک در سال ۲۰۱۸ فاش ساخت که در سال ۲۰۱۶ و پس از یک رویداد تبلیغاتی مشترک با حضور نیمار در نیویورک این بازیکن با خشونت به او تعرض کرده است. نایک یک سال بعد با به خدمت گرفتن تیمی از وکلای مستقل تحقیقاتی داخلی را برای بررسی این موضوع کلید زد.

نایک تایید کرده است که یافته های این تحقیق "قطعی" نیستند اما شرکت تصمیم به کنار گذاشتن نیمار گرفت چرا که او "از همکاری در این تحقیق برای تایید و یا رد اتهاماتی که از سوی کارمند نایک به او وارد شده بود، سر باز زد.

سخنگوی نیمار در آن زمان اعلام کرده بود که این بازیکن تمام این اتهامات را رد می کند.

در بیانیه نایک آمده است: "از همان ابتدا ما با ادعاهای کارمند خود و تجربه ناخوشایند او با جدیت زیادی برخورد کردیم.

هنگامی که کارمند ما اولین بار در سال ۲۰۱۸ ادعاهای خود را به مدیریت نایک منتقل کرد، او این کار را فقط با اطمینان از محرمانه ماندن این موضوع، انجام داد.

در حالی که نایک در آن زمان آماده تحقیقات بود، این شرکت به تمایل اولیه کارمند برای محرمانه نگه داشتن این موضوع و جلوگیری از تحقیقات احترام گذاشت.

ما به عنوان کارفرمای او مسئولیت احترام به حریم خصوصی وی را داشتیم و اعتقاد داشتیم که به اشتراک گذاشتن این اطلاعات بدون رضایت کارمند با مسئولین قضایی یا شخص ثالث مناسب نخواهد بود.

در سال ۲۰۱۹ و زمانی که کارمند ما بعداً ابراز علاقه کرد تا موضوع را پیگیری کند، ما بلافاصله اقدام کردیم. نایک تحقیقات مستقلی را به راه انداخت و مشاوران حقوقی مستقل و جداگانه ای را برای کارمند انتخاب کرد و تمام این اقدامات را با هزینه شرکت انجام داد.

تحقیقات نایک در این زمینه بی نتیجه بوده است و هیچ مجموعه حقایقی که بتواند ما را قادر به تصمیم گیری و صحبت درباره این موضوع کند، به دست نیامد. درست نیست که نایک بیانیه ای اتهام زننده منتشر کند بدون اینکه بتواند مدارک موثقی در این زمینه ارائه دهد.

نایک به رابطه خود با این ورزشکار پایان داد زیرا وی از همکاری در تحقیقات در مورد ادعاهای قابل اعتنای تخلف و تعرض به کارمند این شرکت، خودداری کرد.

ما همچنان به محرمانه بودن هویت این کارمند احترام می گذاریم و همچنین می دانیم که این یک تجربه طولانی و دشوار برای او بوده است."

تگ ها


پاری سن ژرمن نیمار