قلی‌زاده: می خواهم به فوتبال اسپانیا بروم

لیگ بلژیک برای شارلوا و علی قلی‌زاده به بهترین شکل آغاز شده و این تیم با ۴ برد پیاپی در صدر جدول قرار دارد.&#۱۶۰;...

به گزارش ورزش سه، علی قلی زاده یکی از بازیکنان لیگ بلژیک تا این زمان بوده و و این بازیکن در ۴ بازی ۳ پاس گل داده است. او حالا بازیکنی کلیدی برای تیمش محسوب می‌شود و ادامه درخشش در شارلوا باعث خواهد شد تا قلی‌زاده به هدف‌های مهمترش در فوتبال اروپا دست پیدا کند. قلی‌زاه در خصوص موقعیت خودش در لیگ بلژیک و مسائل مختلف دیگر با همشهری گفت و گو کرده که در زیر می خوانید:

از شرایط خوب شارلوا در لیگ بلژیک شروع کنیم، به نظر می‌رسد امسال شانس اول قهرمانی هستید؟
خدا را شکر که در صدر جدول قرار داریم و لیگ را خیلی خوب شروع کردیم. امیدوارم این روند را ادامه دهیم تا به یک موفقیت بزرگ برسیم. البته لیگ بلژیک فوق‌العاده سخت است و نمی‌توان از حالا پیش‌بینی کرد چه تیمی قهرمان خواهد شد. اصلا نمی‌توان گفت کدام تیم شرایط خوب یا بد دارد. به عنوان مثال بروژ یکی از شانس‌های قهرمانی است ولی لیگ را خوب شروع نکرده است. حالا باید جلو برویم تا ببینیم شرایط چگونه است.

تا الان سه پاس گل دادی. حتما از شرایط خودت راضی هستی؟
من با دادن سه پاس گل نفر اول هستم و طبیعتا از عملکردم راضی‌ام ولی امیدوارم بهتر از این باشم.

فکر می‌کنی لیگ بلژیک سخت‌تر است یا لیگ پرتغال که برخی از بازیکنان ایرانی در یکی دو سال گذشته به لیگ این کشور هم راه پیدا کرده‌اند؟
من که در پرتغال بازی نکردم و نمی‌دانم شرایط لیگ آن کشور چگونه است. لیگ بلژیک یک لیگ فیزیکی است و باید بازیکنان آمادگی بدنی خیلی خوبی داشته باشند ولی فکر می‌کنم لیگ پرتغال فانتزی‌تر است. 

در مورد پیوستن طارمی به پرتو چه صحبتی داری؟
خیلی خوشحال شدم که مهدی به یک تیم پرافتخار در پرتغال رفت و امیدوارم به موفقیت های بیشتری دست پیدا کند.

تو هم حتما به این فکر می‌کنی که در فوتبال اروپا به موقعیت بهتری دست پیدا کنی؟
قطعا همینطور است و تمام تلاشم این است که به موفقیت‌های بیشتر و بزرگتری دست پیدا کنم. باید پله به پله جلو بروم، الان شرایط خوبی دارم ولی می‌دانم که باید بیشتر از این تلاش کنم.

دوست داری در کدام لیگ اروپایی بازی کنی؟
لیگ اسپانیا را دوست دارم و امیدوارم یک روز در لیگ این کشور بازی کنم.

به نظر می‌رسد نسبت به گذشه کمتر مصدوم می‌شوی؟
من قبلا از ناحیه مچ مصدوم شدم و پارسال هم که شکمم را عمل کردم ولی خوشبختانه دیگر مصدوم نشدم. البته سال اول که آمدم زیاد آماده نبود ولی رفته رفته وضعیتم بهتر شد.

اخبار فوتبال ایران را دنبال می‌کنی؟
بله، با دقت دنبال می‌کنم. لیگ ایران در فصل گذشته لیگ خوبی بود. پرسپولیس که لیاقت قهرمانی را داشت و استقلال هم واقعا تیم خوبی بودند ولی این تیم را اذیت کردند. فولاد و تراکتور هم تیم‌های خوبی بودند. لیگ فصل گذشته هیجان خوبی داشت و امیدوارم در فصل آینده بهتر از  این هم باشد.

در فوتبال بلژیک مشکلی بابت زبان نداری؟
بلژیکی‌ها فرانسوی حرف می‌زنند که واقعا زبان بسیار سختی است. حتی آنهایی که چند سال است در این کشور هستند گاهی کم می‌آورند، یعنی وقتی دچار مشکل می‌شوند انگلیسی صحبت می‌کنند. من بابت زبان مشکلی ندارم چون انگلیسی صحبت می‌کنم و البته سعی می‌کنم فرانسوی را هم بیشتر یاد بگیرم.

آیا در شارلوا این اجازه را داری که راحت دریبل بزنی؟
اوایل شرایط یکم فرق می‌کرد ولی رفته رفته تجربه‌ام بیشتر شد و بهتر در تیم جا افتادم. سعی می‌کنم بیشتر در زمین حریف دریبل بزنم و در زمین خودمان کمتر ریسک کنم.

شرایط کاوه رضایی چطور است؟
کاوه خوشبختانه دو گل زده و شرایط خوبی دارد. او برای آقای گلی شانس خوبی دارد و امیدوارم به این عنوان برسد.

چرا یونس دلفی وضعیت خوبی ندارد، این درست است که می‌خواهد به فوتبال ایران برگردد؟
یونس یک بازیکن بسیار خوب است، هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ اخلاقی. دلفی یک فوتبالیست حرفه‌ای است، هر چند که اینجا شرایط برایش کمی سخت است. تا آنجا که من می‌دانم دلفی تصمیمی برای بازگشت به ایران نگرفته، هر چند که خودش بهتر می‌تواند در این خصوص صحبت کند. امیدوارم شرایط در اینجا برای او بهتر از گذشته باشد و یونس در فوتبال بلژیک به خواسته‌هایش برسد.


در هفته‌های گذشته خیلی از بازیکنان تیم ملی از نبود اردو و بازی‌های دوستانه انتقاد کردند. در این خصوص چه صحبتی داری؟
خیلی از بازیکنان تیم ما به دلیل بازی‌های ملی به اردوهای تیم ملی کشورشان رفتند ولی متاسفانه تیم ملی ایران در این چند ماه بازی یا اردوی تدارکاتی نداشت، این واقعا خنده است. اگر مسئولان سرمربی را انتخاب می‌کنند پس باید روی این تصمیم و انتخاب خودشان بایستند. اگر اسکوچیچ انتخاب شده است پس باید از این مربی حمایت شود. شاید این مربی من و خیلی از بازیکنان را نخواهد و دنبال بازیکنان جدید و پیاده کردن تفکراتش باشد، پس باید به خواسته ها و برنامه‌های این مربی احترام بگذاریم و کمکش کنیم.

چند ماه پیش که اسکوچیچ سرمربی تیم ملی شد، خیلی‌ها به این انتخاب انتقاد کردند. در این مورد چه نظری داری؟
اگر این شده پس همه باید حمایت کنند چون بحث تیم ملی مطرح است. ما چطور می‌توانیم بدون بازی و برگزاری اردو اسکوچیچ را قضاوت کنیم. اینطور قضاوت کردن درست نیست. تیم ملی ما شرایط حساسی دارد و باید به این تیم آرامش بدهیم و از سرمربی هم حمایت کنیم. اسکوچیچ اینجا آمد و با ما صحبت کرد، من معتقدم که او برنامه های خوبی در ذهن دارد و مسئله مهم انگیزه‌ای است که دراگان برای موفقیت دارد. 

در مورد انتخاب ویلموتس صحبت کن. این یک اشتباه بزرگ از سوی فدراسوین فوتبال نبود؟
صحبت خاصی ندارم. من در یک اردو حاضر شدم که اصلا شرایط خوب نبود. اصلا نمی‌توانید این مربی را با کی‌روش قیاس کنید، به هیچ عنوان. 

حتما می‌دانی که که احتمالا فدراسیون باید یک غرامت سنگین به ویلموتس بدهد؟
بله، می‌دانم ولی امیدوارم در دادگاه باززنده نباشیم. پرداخت شش میلیون یورو برای سه بازی به ویلموتس خنده‌دار و البته فاجعه است، یک اتفاق درناک است.شما می‌دانید این پول چه کمکی می‌تواند به رشد فوتبال ایران کند؟ اصلا در مورد فوتبال صحبت نکنیم، این پول می‌تواند در شرایطی که بسیاری از مردم ما وضعیت بد اقتصادی دارند، به خیلی از افراد نیازمند کمک کند. واقعا درناک است اگر چنین غرامتی را به ویلموتس بدهیم.

فکر می‌کنی چرا هیچ‌وقت با مسببان این اتفاقات در ورزش و فوتبال برخورد نمی‌شود؟
نمی‌دانم چه بگویم، من هم در کنار کردم هستم و مثل آنها دوست دارم حقایق روشن شود.

برخی معتقدند تیم ملی بابت از دست دادن کی‌روش ضرر کرد، نظر تو چیست؟
ما کی‌روش را رد کردیم تا مربی بهتر بیاوریم و کمتر هم هزینه کنیم ولی دیدید شرایط چگونه شد. کی‌روش عاشق فوتبال ایران، عاشق تیم ملی و مردم ایران بود. وقنی می‌باختیم او از همه ما بیشتر ناراحت بود و وقتی هم پیروز می‌شدیم او از همه خوشحال‌تر بود. کی‌روش حتی به خیریه هم کمک می‌کرد و برای فوتبال ما نکات مثبت زیادی را به ارمغان آورد. امیدوارم تیم ملی ما با اسکوچیچ هم نتایج خوبی بگیرد.

تگ ها


علی قلی زاده شارلروا