قهرمانی ۹۲، حافظ آبروی الهلال مقابل استقلال!

وب سایت سعودی اسپورت در مطلب جالبی به تقابل های استقلال و الهلال پرداخته و نوشته است که قهرمانی تیم عربستانی در سال ۱۹۹۲ آبروی این تیم را مقابل آبی های تهران حفظ کرده است....

به گزارش "ورزش سه"، وب سایت سعودی اسپورت در مطلب طولانی به بررسی دیدار استقلال و الهلال پرداخته است. این وب سایت با تیتر "الهلال ستاره های بین المللی خود را از دست می دهد، سالگرد قهرمانی ۱۹۹۲ الهلال را از تحقیر تاریخی در مقابل استقلال نجات می دهد"، به نخستین قهرمانی این تیم در جام باشگاه های آسیا اشاره کرده است.

سعودی اسپورت به نخستین قهرمانی این تیم عربستانی در آسیا اشاره کرده که مقابل استقلال به دست آمده و مدعی است این قهرمانی باعث شده است تا شکست های پرتعداد الهلال برابر استقلال به حاشیه کشیده شود و به نوعی آبروی این تیم حفظ شود. این رسانه در ادامه نوشته است: هواداران فوتبال منتظر دیدار تیم فوتبال الهلال با استقلال ایران هستند. الهلال در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ به مصاف تیم استقلال می رود.

کار الهلال در این دیدار برای اینکه بتواند راهی مرحله یک چهارم نهایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شود، "آسان" نخواهد بود. جایی که این تیم با وجود خاطرات خوبی که در سال ۱۹۹۲ دارد، از لحاظ تاریخی در تقابل هایش با استقلال متحمل شکست شده است.

در سال ۱۹۹۲، الهلال برای اولین بار در تاریخ خود با استقلال تهران در دوحه قطر و در رقابت های جام باشگاه های آسیا دیدار کرد. در آن بازی و در پایان وقت های اصلی و اضافی، دو تیم با تساوی ۱ – ۱ به کار خود پایان دادند و راهی ضربات پنالتی شدند که الهلال با پیروزی در این بازی، به قهرمانی قاره لبخند زد.

البته سایت سعودی اسپورت در این زمینه دچار اشتباه شده است.چرا که نخستین تقابل تاریخ دو تیم به مراحل قبل تر مسابقات همان سال بازمیگردد که الهلال با تک گل یوسف الثنایان به برتری رسید. در ادامه این گزارش آمده است: پنج سال بعد همان سناریو دوباره تکرار شد، زیرا دو تیم در نیمه نهایی جام برندگان جام آسیا به مصاف هم رفتند و پس از پایان وقت اصلی و اضافه با تساوی بدون گل، الهلال در ضربات پنالتی به پیروزی رسید.

به طور کلی، رهبر عربستان ۱۰ بار با غول ایرانی در مسابقات قهرمانی آسیا دیدار کرده است که نتایج آن به شرح زیر است:


برد الهلال: ۳ بار
پیروزی استقلال: ۵ بار
تساوی های دو تیم: دو بار

در دیدارهایی که در زمین های بی طرف برگزار شده است، استقلال به ۴ پیروزی دست یافته در حالیکه الهلال در این شرایط، یک بار موفق به برتری برابر استقلال شده و یک بار نیز نتیجه دیدارهای دو تیم با تساوی پایان یافته است. نکته جالب این است که تنها پیروزی الهلال مقابل استقلال در کشور های بی طرف،  در امارات متحده عربی بوده است.

البته در این زمینه نیز وب سایت سعودی اسپورت مرتکب اشتباه شده است چرا که الهلال تاکنون ۴ بار در جریان بازی و ۲ بار نیز در ضربات پنالتی به پیروزی رسیده و شمار بردهای این تیم عربستانی برابر استقلال در خارج از خانه، ۲ پیروزی است که یک مورد آن در دوحه قطر بوده و دومی نیز در دبی است.

سعودی اسپور در ادامه به وضعیت الهلال پرداخته و نوشته است: رهبر (لقب الهلال) با چندین غیبت چشمگیر به مصاف استقلال ایران می رود. غیبت هایی که بیشتر در خط میانی رخ داده جایی که دو بازیکن ملی پوش نمی توانند الهلال را همراهی کنند. عبدالله عطیف دچار مصدومیت شده و محمد کنو نیز محروم است.

همچنین، سه بازیکن خارجی به نام های "گوستاوو کوئلار، آندره کاریلو و لوسیانو ویتو" در این مسابقه حضور نخواهند داشت، زیرا آنها از لیست آسیایی الهلال حذف شده اند. کادرفنی الهلال کوئلار و کاریلو را به دلیل حضور در تیم های ملی کلمبیا و پرو و تأخیر در بازگشت به ریاض از لیست آسیایی خط زده است.

این وب سایت در پایان به داور این دیدار اشاره کرده و نوشته است: کنفدراسیون فوتبال آسیا داور چینی فو مینگ را برای قضاوت بازی الهلال مقابل تیم ایرانی انتخاب کرده است. فو در طول تاریخ خود ۴ بازی برای باشگاه سعودی و الهلال قضاوت کرده است که این دیدارها با سه تساوی، تنها یک برد و بدون شکست به پایان رسیده است.

تگ ها


الهلال عربستان استقلال تهران لیگ قهرمانان آسیا فوتبال ایران عربستان سعودی فوتبال