قهرمانی در آسیا مهر تایید توپ طلا

مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس امسال شانس رسیدن به توپ طلا و عنوان بهترین بازیکن سال آسیا را دارد ......

مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس امسال شانس رسیدن به توپ طلا و عنوان بهترین بازیکن سال آسیا را دارد. اتفاقی که از سال 2004 تا امروز برای فوتبال ایران رخ نداده است.

به گزارش مدال به نقل از "ورزش سه"، آخرین بار که یک ایرانی موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شد سال 2004 بود که علی کریمی که در آن زمان در الاهلی امارات بازی می کرد این عنوان را به دست آورد. بعد از آن و تا سال 2010 یعنی شش سال بعد ایران هیچ نماینده ای در میان سه کاندیدای اصلی تصاحب توپ طلا نداشت تا اینکه در این سال فرهاد مجیدی بازیکن استقلال در رقابت با ساشا اگننوفسکی مدافع استرالیایی سوینگنام ایلهوا به این عنوان نرسید. بعد از آن در سال 2011 هادی عقیلی مدافع تیم سپاهان شانس رسیدن به این عنوان را داشت که این بار نیز نماینده ایران به توپ طلا نرسید سرورجپاروف بازیکن حال حاضر استقلال و آن زمان الشباب عربستان به تو طلا رسید.


سال 2012 علی کریمی که با هدف رسیدن به عنوان مرد سال آسیا به پرسپولیس بازگشت نیز در رقابت با لی کئون هو بازیکن کره ای تیم اولسان هیوندای توپ طلا را از دست داد. جوادنکونام نیز که بعد از سال ها حضور در اوساسونا در سال 2013 به استقلال تهران پیوست در همین سال در میان کاندیداهای دریافت توپ طلای آسیا بود که در نهایت این عنوان به ژنگ ژی بازیکن چینی تیم گوانگژو رسید.

از سال 2013 تا امروز باردیگر بازیکنان ایرانی در لیست کاندیداهای اصلی دریافت توپ طلا حضور نداشتند و اکنون به نظر می رسد مهدی طارمی مهاجم تیم ملی ایران و پرسپولیس این شانس را دارد که باردیگر یک ایرانی را به جمع کاندیداهای اصلی  بهترین بازیکن سال آسیا برساند.

طارمی و توپ طلا

مهدی طارمی در رده بندی های بهترین های آسیا در رده ملی و باشگاهی در سال 2017 معمولا یک پای ثابت بوده و همین موضوع شانس او را برای تصاحب عنوان بهترین بازیکن سال افزایش می دهد. طارمی در رده ملی 4 گل حساس را برای تیم ملی در رقابت های مقدماتی جام جهانی به ثمر رساند و دربازی های دیگر مثل بازی با سوریه که روی هردوگل ایران نقش مستقیم ایفا کرد یکی از مهمترین مهره های کی روش در راه صعود به روسیه بوده است.

در رده باشگاهی نیز او فصل جدید رقابت های لیگ برتر را زدن سه گل آغاز کرد ، او هفت گل نیز در لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده و در کنار ادواردو و پایین تر از هالک برزیلی یکی از سه شانس اصلی رسیدن به عنوان آقای گلی آسیا است.

قهرمانی در آسیا مهر تایید توپ طلا

اگر طارمی بتواند تیمش را به فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا و در نهایت مقام قهرمانی برساند می تواند نامزد اصلی رسیدن به توپ طلای آسیا باشد. طارمی برای عبور از هالک و رسیدن به صدرجدول گلزنان لیگ قهرمانان آسیا هم تنها یک گل کمتر از هالک به ثمر رسانده است و با توجه به بازی های باقیمانده این امیدواری وجود دارد که او بتواند در آسیا هم به مقام آقای گلی برسد.
طارمی در بازی با الاهلی یک بازیکن کامل بود. اوبا وجود بازی در پست مهاجم یکی از دونده ترین بازیکنان پرسپولیس در این مسابقه بود و نود دقیقه در جهت برنامه های تاکتیکی و پرس و فشار روی بازیکنان حریف بازی کرد. طارمی از زمان ده نفره شدن تیم در زمان دفاع تا شش قدم خودی عقب می آمد و در حملات نیز حضور مداوم داشت. او یک پنالتی را تبدیل به گل کرد هرچند داور یک خطای پنالتی دیگر روی او را ندید. با این وصف طارمی برای رسیدن به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا باید الهلال را با گل هایش قربانی کند و تیمش را به فینال ببرد آن وقت ایران می تواند بعد از سیزده سال صاحب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شود.

 

تگ ها


اخبار روز پرسپولیس فوتبال