قهرمان دیروز، زندانی امروز/مربی تیم ملی پشت میله‌های زندان

ورزشکار قهرمان این روزها به دلیل مشاجره‌ای در بازی والیبال متاسفانه در بند زندان به سرمی‌برد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، وقوع جرائم غیر عمد و زندانی شدن به این دلیل، حادثه‌ای است که برای هر کسی می تواند رخ بدهد، برای هر کدام از ما که به قدری سرگرم زندگی های خود هستیم که شاید تصور اینکه حادثه‌ای برچسب زندانی را به ما هم بزند، برایمان بعید است. اما داستان زندگی بسیاری از زندانیان جرائم غیر عمد را که بخوانیم و پای درد و دل آنها بنشینیم می بینیم یک حادثه داستان زندگی آنها را تغییر می دهد. در بین این زندانیان جرائم غیر عمد از جوانانی که به دلیل کنجکاوی یا از روی یک عصبانیت لحظه‌ای یا غفلت زندانی شدند تا ورزشکار و استاد دانشگاه هم دیده می شود.

داستان آقا حبیب هم از همان دست داستان هایی است که به یکباره زندگی روی دیگر خودش را به او نشان می دهد و با یه حادثه او که تا دیروز با عنوان قهرمان و ورزشکار بین مردم شناخته شده بود حالا لقب زندانی را با خود یدک می کشد.

داستان زندگی آقا حبیب از مهر ماه چهار سال پیش بود که به یکباره تغییراتی را به خود دید. مثل هر هفته او و دوستانش قرار هفتگی شان را اجرا می کردند و به رسم هفتگی برای ورزش کردن و انجام بازی والیبال دور هم در باشگاه ورزشی جمع شدند. جمعی که هیچ کدامشان آن حادثه را تا کنون فراموش نکردند.

ساعت ۷ عصر بود که ورق زندگی برای حبیب برگشت. حوالی عصر در حاشیه بازی والیبال با وقوع بحث لفظی بین چند همبازی از جمله حبیب آقا، او دست خود را به سمت مصدوم پرتاب می کند.

مصدوم نیز برای جلوگیری از برخورد خود را به سمت عقب کشیده و بر حسب عدم توانایی در حفظ کنترل به زمین خورده و سرش از پشت با پایه آهنی تور برخورد می‌کند.

هرچند به دنبال این حادثه غیر عمد، فرد مذکور جان سالم به در می‌برد اما نوع برخورد سر با جسم فلزی به نحوی بوده است که این ایراد ضربه صدمات شدیدی از جمله فلج شدن چهار اندام، بی‌اختیاری و ناتوانی را به همراه داشت.

در ادامه به دنبال این مشاجره خانواده فرد مصدوم با طرح شکایت به دنبال مطالبه کیفری ماجرا شده و طبق رسیدگی مسبب ماجرا در نهایت به استناد مواد ۵۲۶ و ۵۳۳ قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲) به ۵۰ درصد مسئولیت و ضمان محکوم می‌شود.

ارزش ریالی دیات ناشی از شکستگی هاشمه استخوان جمجمه و همچنین ارش خونریزی زیر سخت شامه، زیر عنکبوتیه و کوفتگی نسخ مغز در سه ناحیه و اختلال حسی اندام‌های تحتانی و اختلال حرکتی اندام‌های فوقانی در مجموع رقمی بالغ بر ۵ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال می‌شود که به دنبال آن آقاحبیب به دلیل ناتوانی در تامین این محکوم‌به از تاریخ ۱۵ مرداد سال‌جاری راهی زندان می‌شود.

آزاده‌ای که این بار ناتوانی مالی او را به بند کشید

جالب توجه اینکه «حبیب» در شمار جانبازان دفاع مقدس قرار دارد و افزون بر ۲۵ درصد جانبازی خود به مدت سه سال نیز در اسارت بعثی‌ها تحمل حبس کرده است.

نامبرده از ورزشکاران خوش نام و از قهرمانان و مربیان تیم ملی نیز هست که توانسته افتخارات بزرگی چون کسب مقام اول در مسابقات بین‌المللی سال ۱۳۹۳، کسب مقام سوم تیمی در مسابقات قهرمانی امیدهای جهان (تهران سال ۱۳۷۴)، کسب مقام اول تیمی در رقابت‌های بین‌المللی شاهد (ایران ۲۰۱۷) و ایضا کسب مقام اول تیمی رقابت‌های قهرمانی امیدهای جهان (مجارستان ۲۰۱۹) به عنوان مربی در کارنامه ورزشی خود ثبت کند.

در راستای رسیدگی به وضعیت این آزاده مدال‌آور ستاد دیه هرچند با برگزاری جلسات متعدد با برخی نهادها همچون بنیاد شهید و امور ایثارگران تا میزان یک میلیارد ریال از اصل بدهی را از محل تفاهم‌نامه امضایی با این مجموعه از رقم کل بدهی کسر کرده و تا میزان یک میلیارد ریال را از خانواده شاکی گذشت اخذ نموده و تا میزان یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال را نیز از محل تسهیلات قرض الحسنه بانک‌های عامل به این زندانی وام بدون سود پرداخت کرده است اما بابت الباقی سه میلیارد ریالی حبیب همچنان در زندان است و به یاد روزهای قهرمانی شب های زندان را سپری می کند.

این زندانی ۵۰ ساله طبق تحقیقات دارای دو فرزند دانشجوست که در غیاب پدر با مادر خود روزهای سختی را در راستای تامین نیازهای زندگی سپری می کنند.

خیرین و نیکوکارانی که تمایل دارند یاری‌گر این ورزشکار در حبس باشند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۸۸۹۱۶۰۱۲ الی ۱۵ پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود.

لازم به ذکر است برای حفظ آبروی این ورزشکار که افتخارات زیادی در کارنامه خود دارد، در این گزارش از نام مستعار استفاده شده است.

بیشتر بخوانید:

فردا، روز طلسم‌شکنی در لیگ والیبال

تغییر شماره پیراهن، دلیل محرومیت کارخانه!

 

 

تگ ها


ورزش ستاد دیه ورزشکاران آزادی زندانیان آزادگان جنگ تحمیلی والیبال والیبال