قوانین جدید دنیای فوتبال؛ عجیب‌تر یا سخت‌تر؟

از فصل دیگر قوانین جدیدی در فوتبال وضع می‌شود که برخی از آن‌ها برای فوتبالدوستان عجیب خواهد بود....

از فصل دیگر قوانین جدیدی در فوتبال وضع می‌شود که برخی از آن‌ها برای فوتبالدوستان عجیب خواهد بود.

در جلسات اخیر IFAB قوانین جدیدی برای فوتبال وضع شد که از ۱ ژوئن اجرا می‌شود. برخی از این قوانین فوتبال را دراماتیک و برخی دیگر بسیار سخت خواهند کرد.
۵ مورد از مهم‌ترین این قوانین به شرح زیر است:
۱- ریباند ضربه پنالتی 
طبق این قانون زمانی که در جریان بازی یک ضربه پنالتی رخ دهد، دیگر این ضربه برگشتی نخواهد داشت. این مسئله به این معناست که اگر توپ توسط دروازه‌بان برگشت داده شود یا به تیرک بخورد، بازی متوقف شده و دروازه‌بان بازی را آغاز خواهد کرد. به این ترتیب دیگر نیازی نیست تا بازیکنان پشت محوطه جریمه بایستند تا از بازگشت توپ استفاده کنند.
۲- گل با دست
بر اساس این قانون، اگر گلی با برخورد توپ به دست (چه عمدی و چه غیر عمدی) به ثمر برسد گل مردود است.
۳- محل تعویض بازیکن
از ۱ ژوئن، بازیکنانی که می‌خواهند با تعویض از زمین خارج شوند، می‌توانند از هرجای زمین به بیرون بروند و دیگر نیازی نیست تا نیمه زمین قدم بزنند تا از محل همیشگی به بیرون از زمین بروند.
۴- تماس بازیکنان با توپ در محوطه جریمه
تا امروز هیچ بازیکنی مجاز نبود هنگامی که دروازه‌بان تیم به توپ ضربه می‌زند، در محوطه جریمه توپ را لمس کند اما از ۱ ژوئن به بعد این مسئله منعی ندارد و مدافعین می‌توانند ضربه دروازه را داخل محوط جریمه دریافت کنند.
۵- مربیان هم کارت می‌گیرند
تا قبل از این، مربیان هم تنبیه و از زمین بازی اخراج می‌شدند اما از حالا به بعد آن‌ها هم مانند بازیکنان کارت خواهند گرفت.

دیگر قوانین مهم نیز به شرح زیر است:
هیچ بازیکنی از تیم مهاجم اجازه حضور در دیواره دفاعی مدافعین را ندارد و بازیکنان مهاجم باید حداقل ۱متر از دیوار دفاعی فاصله داشته باشند. این قانون باعث جلوگیری از درگیری و برخورد‌های احتمالی بین بازیکنان می‌شود. 
قانون این اجازه را به داور می‌دهد جهت جلوگیری از اتلاف وقت بازی که بصورت یک تاکتیک درآمده است، از بازیکنی که تعویض شده بخواهد تا از نزدیک‌ترین خطوط (طولی و عرضی) زمین بازی را ترک کند.
درصورتیکه توپ به بدن داور اصابت کند بازی با دراپ‌بال آغاز می‌شود.