۵ لحظه مهم فوتبالی اشلی کول؛ باسابقه‌ترین مدافع چپ تاریخ سه شیرها

اشلی کول روز گذشته رسما اعلام کرد از فوتبال خداحافظی می‌کند. بررسی ۵ لحظه مهم دوران حرفه‌ای او به همین مناسبت....

به گزارش مدال، پس از گذشته ۲۰ سال زندگی حرفه‌ای در دنیای فوتبال، با سابقه‌ترین مدافع کناری تیم ملی انگلستان کفش‌هایش را آویخت. مدافع چپ سابق تیم‌های آرسنال، چلسی و رم توانست در دوران حرفه‌ایش ۱۶ جام کسب کند که شامل ۳ لیگ برتر، ۷ اف‌ای‌کاپ و ۱ لیگ قهرمانان است. به بهانه خداحافظی این بازیکن انگلیسی که در ۳ جام جهانی حضور داشته ۵ لحظه مهم زندگی فوتبالی او را بررسی می‌کنیم:
حضور در جمع بی‌شکست‌ها
آرسنال در فصل ۰۴-۲۰۰۳ توانست بدون شکست قهرمان لیگ برتر شود و کول جزوی از آن تیم بود. توپچی‌ها در آن فصل تنها ۲۶ گل خوردند و ۱۵ کلین شیت ثبت کردند که باعث شد نام کول در تیم منتخب سال قرار گیرد.
محو کردن رونالدو
کول در تیم منتخب یورو ۲۰۰۴ هم حضور داشت اما مهم‌ترین خاطره او در این جام محو کردن رونالدو در دیدار یک‌چهارم‌نهایی بود که باعث شد دو تیم در وقت قانونی مساوی کنند اما پرتغال در ضربات پنالتی برنده شود. کول ۲ سال بعد در جام جهانی بازهم مقابل رونالدو قرار گرفت، بازهم او را مهار کرد و بازهم انگلیس مقابل پرتغال شکست خورد.
گل مقابل ساندرلند
کول در ۷۰۲ بازی دوران حرفه‌ایش تنها ۲۱ گل به ثمر رساند تا به عنوان مدافعی گلزن شناخته نشود اما در جریان برد ۷-۲ مقابل ساندرلند او با یک تو سر توپ فوق‌العاده و یک چیپ زیبا گلی به ثمر رساند که جزو زیباترین گل‌های تاریخ لیگ برتر انگلیس به شمار می‌آید.
نمایش فوق‌العاده مقابل بارسلونا
در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپای فصل ۱۲-۲۰۱۱ کول مقابل بارسا نمایشی بی‌نظیر داشت که باعث شد دنی آلوز یکی از بدترین روزهایش را پشت سر بگذراند و ژاوی و اینیستا و مسی هم کاری از پیش نبرند. چلسی در دیدار رفت ۱-۰ پیروز شد و با توجه به تساوی دور برگشت به فینال لیگ قهرمانان رسید.
فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۲
کول در دیدار فینال لیگ قهرمانان بازهم در یک بازی پرفشار ثابت کرد چه بازیکن باکیفیتی است. او مقابل بایرن مونیخ عالی دفاع کرد و در ضربات پنالتی هم درخشید تا چلسی به مهم‌ترین افتخار تاریخش برسد. کول دو سال بعد از این فینال از چلسی جدا شد و به رم پیوست.

بیشتر بخوانید:

اشلی کول با دنیای فوتبال خداحافظی کرد

 

تگ ها


گزارش اختصاصی اشلی کول آرسنال چلسی لیگ برتر فوتبال