لزوم افزایش بودجه کشتی/ مسئولان به فکر باشند تا به مشکل نخورند

نایب قهرمان کشتی فرنگی بازیهای المپیک ۱۹۷۲ مونیخ معتقد است بودجه کشتی با توجه اهداف این رشته و شرایط کنونی باید افزایش پیدا کند....

رحیم علی آبادی عضو اسبق شورای فنی کشتی فرنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فدراسیون کشتی طی یک سال گذشته روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و تغییرات اساسی را در راس امور مدیریت خود داشت. طبیعتا برنامه‌های مختلفی از سوی فدراسیون تدوین و آماده اجرا  شد که از یکسو بحران مالی دامن گیر آن شد و از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا همه چیز را تحت تاثیر قرار داد.

وی تصریح کرد: کشتی یکی از رشته هایی است که در واقع دو رشته را تحت پوشش دارد و در طول سال با سفرهای متعدد تدارکاتی و رسمی همراه است. بدیهی است با توجه به افزایش قیمت دلار و هزینه های اعزام در حالیکه بودجه کشتی همان بودجه قبلی با کمی افزایش است، دست متولیان فدراسیون را بسته است. باید توجه داشت که ما از رشته ای المپیکی صحبت می کنیم که همواره بار ناکامی برخی رشته های دیگر را در رنکینگ مدالی کاروان ورزشی ایران به دوش کشیده و همیشه با دست پر از المپیک بازگشته است.

پیشکسوت کشتی کشورمان تصریح کرد: اهالی کشتی به خوبی می دانند که شرایط اقتصادی کشور با مشکلات و کاستی ها فراوانی همراه است، اما در زمان برگزاری المپیک، مردم و مسئولان از کشتی انتظار دارند که باز هم مثل همیشه بدرخشند، در حالیکه در طول سالهای قبل از المپیک، مشکلات مالی و بودجه ناکافی، یکی از معضلات اصلی این رشته بوده است.

علی آبادی ادامه داد: تجربه نشان داده همواره متولیان ورزش در روزهای پایانی بازیهای المپیک که نوبت به مسابقات کشتی می رسد، با توجه به ناکامی برخی رشته ها، هر کاری می کنند تا کشتی گیران را با روحیه مضاعف به روی تشک بفرستند. طبیعتا کشتی گیران ما همواره جور این لحظات سخت را کشیده اند و با درخشش و افتخارآفرینی توانسته اند رزومه خوبی برای متولیان ورزش در المپیک مهیا کنند، اما همیشه جزو قشری هستند که کمترین توجه و حمایت شامل حالشان شده است.

وی در پایان گفت: قصر تخریب رشته های دیگر را ندارم، اما متولیان و ملی پوشان کشتی واقعا مظلوم واقع شده اند و هیچگاه نتوانسته اند در حد و اندازه زحماتی که متحمل می شوند مورد توجه و حمایت قرار گیرند. مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید از همین امروز به فکر کشتی باشند تا در المپیک به مشکل بر نخورند و دوباره برای کسب افتخار کشتی گیران و خروج مسئولان از فشار ناکامی رشته های دیگر، دغدغه نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی به تشریح وضعیت بحرانی این رشته المپیکی و پرافتخار پرداخت و از دغدغه‌های مالی و خالی شدن صحنه از حضور کشتی‌گیران آینده‌ساز خبر داد. دبیر به ارائه آمارهای ناامیدکننده ای در خصوص آینده کشتی اشاره کرد و گفت: «وضعیت به گونه‌ای است که در واقع باید ۲ فدراسیون را اداره کنیم؛ فدراسیون کشتی آزاد و فدراسیون کشتی فرنگی، اما همچنان به عنوان یک فدراسیون به ما نگاه می‌شود. در حالی که ورزش‌های دیگر مانند والیبال، بسکتبال یا فوتبال یک رشته هستند، اما در کشتی ما ۵ رده سنی در آزاد و ۵ رده سنی در فرنگی و ۱۰ تیم کامل داریم. فدراسیون کشتی در طول سال، حدود ۴۰ اعزام برون مرزی دارد که هر اعزام به طور میانگین حدود یک میلیارد تومان هزینه دارد. نکته قابل تأمل اینجاست که این هزینه‌ها نیز فقط مختص به اعزام هاست، نه اردوها و مسائل دیگر!»

تگ ها


رحیم علی آبادی کشتی فرنگی فدراسیون کشتی