لغو رقابت‌های انتخابی خیانت به کشتی است/ کورسوی امید از بین رفت

سرمربی پیشین تیم کشتی آزاد امید معتقد است لغو رقابتهای انتخابی تیم ملی بزرگسالان به بهانه عدم زمان کافی تا مسابقات جهانی، خیانت به کشتی و کشتی‌گیران است....

به گزارش خبرنگار مهر، پس از اینکه اتحادیه جهانی کشتی رسماً اعلام کرد رقابتهای جهانی ۲۰۲۰ صربستان در همان زمان مقرر برگزار خواهد شد و تیم‌های شرکت کننده می‌توانند با ثبت نام در این مسابقات، تمایل خود را برای برگزاری در این آوردگاه جهانی نشان دهند، فدراسیون کشتی ایران هم وارد فاز تجهیز و آماده سازی تیم‌های ملی شد.

بر این اساس متولیان فدراسیون کشتی و اعضای کادر فنی تیم‌های ملی کشتی اعلام کردند، نخستین اردوی آماده سازی از روز جمعه آغاز می‌شود و استثنائاً با توجه به محدودیت زمان تا برگزاری رقابتهای جهانی، مسابقات انتخابی تیم ملی یا همان چرخه انتخابی برگزار نخواهد شد. تصمیمی که باعث انتقاد برخی از اهالی کشتی شد و شائبه بی عدالتی و نادیده گرفتن زحمات کشتی گیران را به وجود آورد.

در همین راستا علیرضا رضایی نایب رئیس اسبق فدراسیون کشتی با انتقاد جدی از این تصمیم گفت: امسال برای دومین سال پیاپی است که ما شاهد برگزاری رقابتهای انتخابی نیستیم. سال گذشته نیز رقابتهای انتخابی تنها در چند وزن برگزار و ترکیب تیم ملی مشخص شد. اینکه آقایان می‌گویند وقت کافی برای برگزاری رقابتهای انتخابی تا مسابقات جهانی نیست، یک توجیه غیرمنطقی و ناعادلانه است. ما فرصت کافی داریم تا زمینه برگزاری رقابتهای انتخابی را مهیا کرده و ترکیب تیم ملی را بر اساس شایستگی، آمادگی و اصل عدالت ارنج کنیم.

آقایان باید پاسخگوی کشتی‌گیران باشند

وی ادامه داد: واقعاً به چه حقی اعلام شده که رقابتهای انتخابی در کار نیست و ملی پوشان بر اساس عملکردشان در لیگ امسال و رقابتهای بین المللی سال گذشته به تیم ملی ملحق می‌شوند. حالا اگر همین موضوع را هم اصل انتخاب بدانیم، چرا برخی از همان نفرات برتر سال گذشته هم به اردوی تیم ملی دعوت نشدند؟ ما در قبال این کشتی گیران و خانواده آنها پاسخگو هستیم. آنها در این شرایط اقتصادی سخت، خودشان را در حد و اندازه یک مدعی تیم ملی حفظ می‌کنند. این کشتی گیران هزینه و مخارج فراوانی برای ماندن در کورس مدعیان تیم ملی دارند و نباید زحمات مالی و معنوی آنها را نادیده گرفت.

نایب قهرمان المپیک ۲۰۰۴ آتن افزود: چطور می‌توان ادعا کرد اردونشینان تیم ملی با توجه به عملکردشان در میادین سال گذشته انتخاب شده‌اند؟ کشتی‌گیران در طول سال بارها با فراز و نشیب در بحث آمادگی روحی و جسمی قرار دارند و هیچگاه نمی‌توان یک کشتی گیر را با توجه به نتایج سال قبلش به تیم ملی آورد. این موضوع خیانت به کشتی‌گیرانی است که سالهاست برای رسیدن به تیم ملی زحمت کشیده‌اند. مطمئناً آنها با مواجه شدن با این تصمیم غلط چاره‌ای جز رها کردن کشتی ندارند.

امید قهرمانان آینده را ناامید کردید

مدیرفنی اسبق تیم ملی کشتی آزاد اظهار داشت: مطمئن باشید اگر وضعیت به همین شکل باشد، هیچ کشتی گیر جوان و با انگیزه‌ای در میدان نخواهد ماند و این نیروهای جوان و ارزشمند، عطای کشتی را به لقایش خواهند بخشید. آنها وقتی چنین تصمیمات عجیبی را از متولیان تیم ملی می‌بینند، مطمئن می‌شوند که دیگر نه در ترکیب تیم جهانی هستند نه در ترکیب تیم المپیک؛ چراکه با کادر فنی طوری عمل می‌کند که فرصتی برای درخشش در رقابتهای انتخابی برای مدعیان باقی نمی‌ماند.

رضایی خاطر نشان کرد: به عنوان یکی از کشتی گیرانی که هم در سطوح قهرمانی و ملی و هم در جایگاه سرمربی در تیم‌های ملی مختلف حضور داشتم، با بحث برگزاری چرخه انتخابی بسیار امیدوار و خوشحال شدم، اما لغو رقابتهای انتخابی، همان کورسوی امید اهالی کشتی برای انتخابی عادلانه کشتی‌گیران را از بین برد. کادر فنی تیم ملی نباید با لغو رقابتهای انتخابی، امید بچه‌ها را ناامید کند، چراکه آنها آینده خود را در چنین رویدادهایی می‌بینند.

با این روند به روزهای بد کشتی باز می‌گردیم

وی به رقابتهای قهرمانی روسیه اشاره کرد و گفت: چطور کشورهای صاحب نامی همچون روسیه می‌توانند در آستانه رقابتهای جهانی، مسابقات انتخابی یا قهرمانی کشور خود را برگزار کنند، اما ما نمی‌توانیم؟ بحث محدودیت زمان، یک توجیه غیرمنطقی است که نمی‌توان تصمیم غلط و عجیب کادر فنی را پشت آن پنهان کرد. دو ماه تا مسابقات جهانی باقی مانده، پس چرا نباید رقابتهای انتخابی برگزار شود. من نگران این موضوع هستم که با ادامه این روند، کشتی به همان روزهای افت و ناامیدی خود بازگردد و بسیاری از نیروهای زبده و آینده دار کشتی، رفتن را بر ماندن و تلاش کردن انتخاب کنند.

سرمربی پیشین تیم کشتی آزاد امید ایران در پایان گفت: به راحتی می‌توان رقابتهای انتخابی را در یک روز با حضور مدعیان اصلی ۱۰ وزن برگزار کرد و نفرات برتر را بدون هیچ حرف و شائبه‌ای در ترکیب تیم ملی جای داد. این موضوع یک معادله ساده است و نشان می‌دهد هر فردی که به پیروزی رسید به اردو و تیم ملی می‌رسد و هر کشتی گیری هم که متحمل شکست شد، بدون هیچ شک و انتقادی برای رویدادهای بعدی تلاش می‌کند. با برگزاری رقابتهای انتخابی نه تنها امید و انگیزه بچه‌ها از بین نخواهد رفت، بلکه اصل عدالت و مردانگی هم در انتخاب ملی پوشان رعایت خواهد شد.

تگ ها


علیرضا رضایی فدراسیون کشتی انتخابی تیم ملی