لوکاکو زيدان را از دور خارج کرد ; دلالی با دلار

به گزارش مدال به نقل از شرق: سال ٢٠٠١ يکي از مهم ترين اتفاقات فوتبالي تاريخ رقم خورد؛ زين الدين زيدان در ازاي رقم ٦٥ ميليون دلار از يوونتوس راهي رئال مادريد شد تا شاه کليد رئال کهکشاني در آن دوره باشد؛ واکنش ها اما نسبت به رقم قرارداد زيدان متفاوت بود و عده اي از آن به عنوان قرارداد قرن ياد مي کردند ......

به گزارش مدال به نقل از شرق: سال ٢٠٠١ يکي از مهم ترين اتفاقات فوتبالي تاريخ رقم خورد؛ زين الدين زيدان در ازاي رقم ٦٥ ميليون دلار از يوونتوس راهي رئال مادريد شد تا شاه کليد رئال کهکشاني در آن دوره باشد؛ واکنش ها اما نسبت به رقم قرارداد زيدان متفاوت بود و عده اي از آن به عنوان «قرارداد قرن» ياد مي کردند. پرداخت رقم ٦٥ ميليون دلار براي هافبک خوش نقش فرانسوي ها به زعم عده اي «ديوانگي محض» بود که رئال مرتکب آن شد. اين رقم در آن زمان چنان سنگين بود که بسياري مي گفتند امکان ندارد ديگر بازيکني بيشتر از اين رقم ترانسفر شود... زمان گذشت و حالا درست بعد از ١٦ سال، زين الدين زيدان از فهرست ١٠ نفره گران قيمت ترين ترانسفرهاي دنيا هم بيرون رانده شد! رقمي که گفته مي شد ديگر امکان ندارد «رودست» داشته باشد، در عرض ١٦ سال تبديل به يکي از رقم هاي معمولي در دنياي فوتبال تبديل شد؛ اينکه «زيزو» با آن سبک جادويي اش حالا در «تاپ ١٠» جايي ندارد، به خاطر قرارداد تازه اي است که منچستريونايتد با روملو لوکاکو، مهاجم بلژيکي اورتون، بسته است. اين بازيکن طبق ادعاي رسانه هاي انگليسي با ٨٥ ميليون يورو ترانسفر شده که اين رقم به آن معني است که روملو تبديل به ششمين ترانسفر گران تاريخ فوتبال شده است. البته اين رقم نهايي نيست چون در قرارداد اين بازيکن مبلغي نزديک به ١٧ ميليون يورو هم پاداش ديده مي شود که قرار است به مرور زمان پرداخت شود. به عبارت ساده تر، يونايتد براي خريدن اين مهاجم بلژيکي چيزي بيش از صد ميليون يورو هزينه کرده است.
 حالا لوکاکو با همين رقم کمي پايين تر از نيمار در رده ششم و بالاتر از سوارس در جدول گران ترين ها قرار گرفته است؛ جدولي که در صدرش پل پوگبا (١٠٥ ميليون يورو)، گرت بيل (١٠١)، کريس رونالدو (٩٤)، گونسالو ايگواين (٩٠) و نيمار (٨٨,٢ ميليون يورو) قرار دارند. جالب اينکه بعد از لوکاکو هم همچنان دو بازيکن هستند که بالاتر از ٨٠ ميليون يورو ترانسفر شده اند: لوئيس سوارس (٨٢) و خامس رودريگس(٨٠). رتبه هاي نهم و دهم اين جدول را هم که آنخل دي ماريا (٧٥) و کوين دبروين (٧٤) به خودشان اختصاص داده اند. اگرچه با تبديل رقم ٦٥ ميليون دلاري که زيدان در آن سال گرفت به ارزش پول امروز مي توان به عدد ٧٥ ميليون يورو کنوني رسيد و او را هنوز در جمع ١٠ ترانسفر گران تاريخ دانست، ولي با اين سرعتي که رشد قيمت ها دارند، بايد در چند سال آينده زيدان را از جمع ١٥ نقل وانتقال گران تاريخ هم بيرون انداخت.
تحولي ١٦ ساله
زيزو در سال ٢٠٠١ که به رئال مادريد پيوست، تا سال ها رکورددار گران قيمت ترين بود؛ به طور دقيق تا هشت سال بعد؛ يعني درست زماني که رئال مادريد باز هم دست به جيب شد و اين بار با رقم ٩٤ ميليون يورو کريستيانو رونالدو را از منچستريونايتد خريد. بعد از آن ديگر تقريبا همه چيز به هم ريخت و حالا بازيکني بدون سابقه درخشان مثل لوکاکو که تنها افتخار تيمي اش قهرماني در ليگ بلژيک است با رقم ٨٥ ميليون يورو ترانسفر مي شود. سؤال اما اينجاست که چه مي شود كه اين همه تغيير در اين سال ها شکل مي گيرد؟ اين موضوع را بايد به ايجنت (مديربرنامه) و يا به اصطلاح به «دلال» ها ربط داد. در چند مورد مشخص که سروصداي زيادي به پا کرده مي توان رد يک ايجنت سرشناس به نام مينو رايولا را ديد؛ اين مديربرنامه هاي هلندي که حالا چشم فرگوسن را از يونايتد دور ديده، دو ترانسفر بسيار مهم رقم زده؛ اولي پل پوگبا از يووه به يونايتد و حالا هم لوکاکو از اورتون به يونايتد. جالب اينکه رايولا اعتقادي به عرف ندارد و کميسيون هايي که دشت مي کند حسابي چرب است؛ براي انتقال پوگبا ٤٩ ميليون يورو کميسيون از يونايتد گرفته (!) و حالا در انتقال لوکاکو هم ١٢ ميليون ديگر به جيب زده است. بيخود نيست که الکس فرگوسن، سرمربي سابق يونايتد، او را «آشغال» و براي آينده فوتبال حضور چنين ايجنت هايي را خطرناک توصيف کرد. جالب اينکه پوگبا قبل از حضور در يوونتوس پيشنهاد تمديد قرارداد يونايتد را رد کرد و راهي يوونتوس شد؛ البته با پيشنهاد مديربرنامه هايش. حالا او هر مربي اي که موکلانش را زير سؤال ببرد «بي دانش» توصيف مي کند و فقط در ازاي دريافت پيشنهادهاي کلان، بازيکنانش را راضي به بستن قرارداد مي کند. در زندگي رايولا همين بس که مربيان بزرگي از او نفرت دارند: فرگوسن، گوارديولا و يورگن کلوپ. همه اين مربيان معتقدند او و امثال او روح فوتبال را کشته اند.

 

تگ ها


روملو لوکاکو منچستر یونایتد فوتبال