لوکلاسیک؛ نبرد فرانسوی

نبرد بزرگ هفته یازدهم لوشامپیونه، جدال سنتی فوتبال فرانسه با نام لوکلاسیک است که امشب بین پاریسنژرمن میهمان و المپیک مارسی میزبان انجام میشود ......

نبرد بزرگ هفته یازدهم لوشامپیونه، جدال سنتی فوتبال  فرانسه با نام «لوکلاسیک» است که امشب بین پاری‌سن‌ژرمن میهمان و المپیک مارسی میزبان انجام می‌شود. به گزارش مدال، جدال خاص امشب رنگ و بوی خصمانه‌تری هم دارد. پاری‌سن‌ژرمن، یکه‌تاز مطلق این سال‌های لیگ فرانسه پس از برتری در هر ۱۰ بازی اول فصل جاری با پیروزی در بازی بزرگ امشب به صاحب بهترین شروع و رکورددار پیروزی‌های متوالی از ابتدای فصل در تاریخ ۵ لیگ معتبر اروپا تبدیل می‌شود. پس بهترین زمان برای  بیداری مضاعف حس تنفر همیشگی مارسی از رقیب است تا در جهنم ولودروم، دشمن را از رسیدن به یک دستاورد بزرگ باز دارد.

به قلب هدف

مارسی و پاریس به عنوان ۲ شهر و بندر استراتژیک فرانسه از گذشته صاحب ۲ فرهنگ متفاوت بودند. پاریسی‌ها در شمال زندگی مرفهی داشتند و اهالی بندر جنوبی مارسی(بندری موسوم به دروازه ورود مردمان شمال آفریقا) همیشه به زندگی و لهجه متفاوت خودشان به عنوان یک امتیاز متفاوت افتخار می‌کردند. از همین رو آن‌ها خودشان را پایتخت دیگر فرانسه می‌دانند و به نقش بندرشان در انقلاب کبیر و سرود ملی فرانسه که متعلق به خودشان می‌دانند (سرودی با نام مارسیز) اشاره می‌کنند. تعارض آن‌ها با پاریسی‌ها از دیدگاه سیاسی قدیمی‌شان هم نشات می‌گیرد. مارسی مهد سوسیالیسم نهادینه شده در تار و پود جمهوری پنجم فرانسه بوده اما پاریسی‌ها از زمان فروپاشی کمونیسم برای نشان دادن روی خوش فرانسه به دنیای لیبرال، نقش راست‌گرایی و سرمایه‌داری را بر چهره زدند. این تعارضات در قالب تیم‌های اول و آحر ۲ شهر نمود دارد؛ پاری‌سن‌ژرمن از زمان انحلال رسینگ کلاب و تاسیس در سال ۱۹۷۰، برج ایفل را به نشانه تبدیل شدن به نماد کشور فرانسه روی پرچمش دارد اما مارسی به عنوان پایگاه هواداران افراطی و رادیکال بیش از عناصر به جملات در پرچم خودش  می‌بالد و به همین دلیل عبارت «مستقیم به سمت هدف» روی نشان باشگاه خودنمایی می‌کند.

تاریخچه دشمنی

دشمنی  مارسی و پاری‌سن‌ژرمن از زمان زمامداری ۲ رئیس قدرتمندشان در دهه ۹۰ سیر پرشتابی گرفت. میشل دنیسو به عنوان مالک کانال پلاس مالکیت پاری‌سن‌ژرمن را به عهده گرفت و یک شومن- تاجر- خواننده - دوچرخه‌سوار اصالتا پاریسی به نام برنار تاپی روی میز ریاست مارسی نشست. ستاره خریدن روسا، ۲ باشگاه را به غولی در فوتبال اروپا تبدیل کرد اما دنیسو همیشه از برتر بودن تاپی در خرید ستاره‌ها گله و کینه داشت. مارسی با فوجی از ستاره ۵ فصل متوالی قهرمان لیگ فرانسه شد و پس از شکست در بازی نهایی فصل ۱۹۹۱-۱۹۹۰ جام باشگاه‌های اروپا در فینال سال ۱۹۹۳ میلان افسانه‌ای را برد و به اولین و تاکنون آخرین فرانسوی قهرمان جام باشگاه‌ها و لیگ قهرمانان اروپا تبدیل شد اما قصه دراماتیک تاپی از همان زمان شکل گرفت. اعتراف ۲ بازیکن تیم والنسین مبنی بر دریافت رشوه از روسای مارسی پرونده ارتشای تاپی را گشود و در نهایت با اثبات جرم و محرز شدن رشوه‌دهی گسترده تاپی به رقبای مارسی در سال ۱۹۹۳ (به قصد باختن و  آماده ماندن مارسی برای فینال مقابل میلان)، تیم راهی دسته دوم شد، عناوینش را از دست داد و تاپی را هم در زندان دید. البته پس از اعلام رای شایعات زیادی شکل گرفت. عده زیادی اعتقاد داشتند مارسی بیش از آنچه باید، جریمه شد چون  محبوب پاریسی‌ها نبود و به قول معروف افزایش پیاز داغ ماجرا از سوی طرف پاریسی، نقش مهمی در نابودی موقت مارسی داشت. طعنه‌آمیز بود که پس از سقوط مارسی، روند خوب پاری‌سن‌ژرمن سریع‌تر شد و این تیم علاوه بر قهرمانی در لیگ در اولین فصل تبعید مارسی، ۲ سال متوالی به فینال جام در جام اروپا رسید و یک بار با شکست راپیدوین قهرمان این رقابت‌ها شد. از آن زمان نفرت مارسی از پاریسی‌ها بیش‌تر شد. هر  نبرد ۲ تیم یک جنگ واقعی نام گرفت و وقتی یک هوادار پاریسن‌ژمن توسط یک دوستدار مارسی کشته شد، کینه رقبا از هم شکل علنی‌تری یافت.

اوضاع دوتیم

در نیم دهه اخیر پاری‌سن‌ژرمن با سرمایه روسای قطری‌اش به قدرت بلامنازع فوتبال فرانسه تبدیل شده و در بیش‌تر لوکلاسیک‌های ۵ فصل اخیر پیروز شده. از طرفی آخرین برد مارسی در این جدال خاص به ۲۷نوامبر ۲۰۱۱ برمی‌گردد و در واقع مارسی ۷ سال است که در انتظار برتری در بزرگ‌ترین بازی هر فصلش می‌سوزد.البته قرار گرفتن در موضع ضعف هم چیزی از شدت تنفر هواداران مارسی کم نکرده و حالا آن‌ها امیدوارند تیم محبوبشان سربزنگاه این بار در یکی از مخوف‌ترین ورزشگاه‌های اروپا، مانع رکوردشکنی رقیب دیرینه شود. باید دید آتش‌های همیشه افروخته در ورزشگاه ولودروم، اژدهای پاریس را می‌سوزاند یا تیم محبوب پایتخت مانند رویین‌تن‌ها از این شعله به عنوان آخرین مانع در راه تاریخ‌سازی می‌گذرد.

تگ ها


Neymar da Silva Santos Júnior پاری سن ژرمن لوشامپیونه فرانسه فوتبال