لیورپول یا سیتی؛ کدام تیم قهرمان می‌شود؟

با پیروزی لیورپول مقابل بورنموث و شکست منچستر سیتی مقابل چلسی، حالا شاگردان یورگن کلوپ با دو امتیاز اختلاف نسبت به تیم پپ گواردیولا در صدر جدول لیگ برتر قرار گرفتهاند ......

با پیروزی لیورپول مقابل بورنموث و شکست منچستر سیتی مقابل چلسی، حالا شاگردان یورگن کلوپ با دو امتیاز اختلاف نسبت به تیم پپ گواردیولا در صدر جدول لیگ برتر قرار گرفته‌اند. خود پپ بعد این هفته اصرار داشت که رقابت برای قهرمانی این فصل یک کورس دو اسبه نیست، با وجود اینکه بنگاه‌های شرط بندی شانس قهرمانی تاتنهام، تیم سوم جدول که با صدر اختلاف شش امتیازی دارد را 40 به یک می‌دانند.

سیتی و لیورپول جدا از این احتمال مطرح شده اما واقعا یک سطح بالاتر از دیگر تیم‌های لیگ در این فصل به چشم می‌آیند. سیتی این هفته اولین شکستش را در لیگ تجربه کرد؛ شکستی که در آن تنها برای دومین بار در کل فصل موفق نشد دروازه حریف را باز کند (بازی دیگر تساوی بدون گل مقابل خود لیورپول بود).

رحیم استرلینگ، لروی سانه و سرخیو آگوئرو تا اینجای فصل روی هم 22 گل در لیگ زده‌اند. داوید سیلوا و ریاض ماحرز هم در این راه کمک بزرگی برای تیم‌شان بوده‌اند و نفری پنج گل در لیگ به ثبت رسانده‌اند. مثلث خط حمله لیورپول، متشکل از روبرتو فرمینو، سادیو مانه و محمد صلاح، هم با اینکه این فصل هنوز به اوج خودش در فصل پیش نرسیده، 20 گل تا اینجای فصل به ثبت رسانده. صلاح در این هفته نشانه‌هایی از نزدیک شدن به بهترین فرمش داشت و با هت‌تریکی که مقابل بورنموس کرد حالا با 10 گل، کنار پیر-امریک اوبامیانگ، در صدر جدول بهترین گلزنان لیگ قرار گرفته.

اما از منظر دفاعی وضعیت دو تیم به چه شکل است؟ لیورپول این فصل از این منظر فوق‌العاده بوده و در 16 بازی لیگ تنها شش بار دروازه‌اش باز شده. شاگردان کلوپ در این فصل 10 کلین شیت داشته‌اند و تا به حال در هیچ بازی‌ای بیشتر از یک گل نخورده‌اند. سیتی هم آمار دفاعی چشمگیری داشته و فقط سه گل بیشتر از لیورپول خورده و هشت کلین شیت به دست آورده. اما ضربه‌پذیری خط دفاعی تیم گواردیولا مقابل چلسی این هفته به چشم آمد، وقتی یک گل روی ضدحمله و یک گل روی ضربه کرنر خوردند.

با این حال آمار ریزتر باز هم نشان می‌دهند که سیتی در زمینه دفاع کردن هم از منظری دست بالا را نسبت به لیورپول دارد. خط دفاعی سیتی در این فصل فقط اجازه 110 ضربه به سوی دروازه‌شان را داده‌اند، در حالیکه این آمار برای لیورپول 132 است. آمار ضربه درون چهارچوب سیتی هم 38 بوده و برای لیورپول 42.

عامل کلیدی دیگر در کورس قهرمانی عمق اسکواد تیم‌ها و مصدومین بزرگشان است. مهمترین غایب لیورپول در حال حاضر الکس اوکسلید-چیمبریلن است که انتظار می‌رود تا آخر فصل هم آماده بازگشت به تیم نشود. جو گومز هم که به تازگی مصدوم شده گویا شش هفته‌ای از زمین دور خواهد بود.

مشکل سیتی اما بزرگ‌تر است. مدافع عنوان قهرمانی لیگ کوین دبروینه، بهترین بازیکن فصل پیش‌اش، را مدت‌هاست در اختیار ندارد. این هافبک خلاق بلژیکی در ماه اکتبر به زمین رفت به نظر می‌رسید مصدومیتش به پایان رسیده، اما خیلی زود دوباره کنار رفت و همچنان شرایط بازگشتش معلوم نیست. بنجامین مندی، مدافع چپ فرانسوی سیتی، هم در ماه نوامبر مصدوم شدت و انتظار می‌رود زودتر از فوریه آماده بازگشت نشود.

خریدهای سیتی در تابستان کمتر بود. بعد از اینکه تلاش برای خرید جورجینیو نتیجه نداد و گزینه مناسب دیگری هم برای پوشش دادن به فرناندینیو پیدا نشد، پپ عملا فقط ماحرز را به عنوان نامی بزرگ به اتحاد آورد. ستاره سابق لسترسیتی تا این مقطع از فصل بسیار برای تیمش مفید بوده و پنج گل و دو پاس گل در لیگ به ثبت رسانده.

سیتی و لیورپول در 25 روز آینده باید به ترتیب هفت و شش بار به زمین بروند. این مقطع فشرده می‌تواند تاثیری بزرگی روی شانس قهرمانی آن‌ها بگذارد، به خصوص اینکه دو تیم سوم ژانویه باید یک بار دیگر مقابل هم قرار بگیرند.

بازی‌های سیتی در این مقطع ساده‌تر است. پپ می‌تواند در چمپیونز لیگ مقابل هوفنهایم به بازیکنان اصلی‌اش استراحت بدهد، چراکه صعودشان به دور بعد قطعی شده. در لیگ هم بزرگ‌ترین چالش سیتی پیش از رسیدن به لیورپول، اورتون رده هفتمی خواهد بود. لیورپول اما در چمپیونز لیگ جدالی حیاتی با ناپولی برای صعود دارد و در لیگ باید در چهار بازی آینده مقابل آرسنال و منچستر یونایتد قرار بگیرد. آیا شاگردان کلوپ تا سوم ژانویه و سفرشان به اتحاد، همچنان در صدر جدول باقی خواهند ماند؟

تگ ها


فوتبال