لیونل مسی-پله؛ عبور از اسطوره در خاک دشمن

لیونل مسی احتمالا در روزهای پیش رو و در برزیل، از رکورد گلزنی پله در بازی های ملی نیز گذر خواهد کرد و افسانه برزیلی فوتبال را پشت سر می گذارد....

به گزارش "ورزش سه"، لیونل مسی از پله عبور خواهد کرد؟ در برزیل این روزها سوالی است که زیاد تکرار می شود و پاسخش نیز مشخص است:«قطعا».

لیونل مسی در دوران فوتبالش رکورد اسطوره های زیادی را شکسته و دیگر چیزی تا شکستن رکورد گلزنی پله در بازی های ملی فاصله ندارد. به این ترتیب مسی می تواند بهترین گلزن منطقه آمریکای جنوبی در عرصه بازی های ملی شود.

پله در قرن گذشته هیچ رقیبی برای خود نمی دید ولی لیونل مسی در قرن جدید ظهور کرد و با زدن تنها سه گل دیگر به رکورد جدیدی در بازی های ملی دست خواهد یافت.

پله بین سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۷۱ یعنی در ۱۴ سال توانست ۷۷ گل ملی بزند و مسی پس از دو گلی که در بازی اخیر برابر بولیوی در کوپا آمه ریکا برزیل زد، تعداد گل های ملی خود را به ۷۵ رساند. او می تواند در بازی یک چهارم نهایی برابر اکوادور(بامداد یکشنبه) به این رکورد برسد.

مسی به طور بالقوه سه بازی دیگر می تواند در این جام(تا بازی نهایی) داشته باشد و این احتمال که در خاک برزیل رکورد افسانه ای پله را بشکند نیز بسیار بالاست.

اولین گل ملی پله برابر آرژانتین در سال ۱۹۵۷ بود، هرچند که برزیل ۲-۱ شکست خورد( یک سال قبل از شروع افسانه او در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد). آخرین گل ملی پله نیز در تساوی ۱-۱ برابر اتریش بود( یک سال پس از فتح سومین جام جهانی با سلسائو).

مسی برای اولین بار سال ۲۰۰۵ بود که به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در همان سال ۵ بازی انجام داد که در یکی فقط توانست ۹۰ دقیقه بازی کند و البته گلی هم به ثمر نرساند. اولین گل ملی مسی سال ۲۰۰۶ و برابر کرواسی به ثمر رسید. پله برای رسیدن به رکورد ۷۷ گل ملی به ۹۲ بازی نیاز داشت ولی مسی پسداز ۱۴۸ بازی توانسته ۷۵ گل بزند.

بهترین سال های مسی و پله در بازی های ملی

پله سال ۱۹۵۹ توانست ۱۱ گل ملی بزند و لیونل مسی سال ۲۰۱۲ توانست ۱۲ بار برای آرژانتین گلزنی کند. پله سال های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۷ یک بازی ملی هم انجام نداد ولی مسی از سال ۲۰۰۵ هر سال حداقل یک بار با پیراهن آرژانتین به میدان رفته و گلزنی نیز کرده است.

از ۷۷ گل پله ۴۳ گل در بازی های رسمی بوده و ۳۴ گل هم در بازی های دوستانه. مسی هم ۴۱ گل رسمی دارد و ۳۴ گل ملی اش در بازی های دوستانه به ثبت رسیده است.

پله در جام های جهانی ۱۲ گل زد و مسی ۶ گل به ثمر رسانمده است. در کوپا آمه ریکا پله ۸ گل زده و مسی ۱۲ گل زده است. در مقدماتی جام های جهانی، پله شش بار برای برزیل گلزنی کرد ولی مسی تاکنون ۲۳ گل برای آلبی سلسته زده است. ۱۷ گل دیگر پله در تورنمنت هایی به ثمر رسید که دیگر وجود خارجی ندارند؛ مثل کوپا روکا، کوپا آتلانتیکو، کوپا اوزوالدو کروز یا کوپا برناردو هیگینز.

پله یک بار موفق شد برابر آرژانتین هت تریک کند؛ در پیروزی ۵-۲ شانزده آوریل ۱۹۶۳. لیونل مسی هم ۹ ژوئن ۲۰۱۳ توانست در پیروزی ۴-۳ بر برزیل هت تریک کند.

پله همچنین سابقه هت تریک برابر فرانسه(دو بار)، بلژیک، پاراگوئه، شیلی و عربستان را دارد. مسی هم غیر از برزیل، برابر سوئیس، اکوادور، پاناما، گواتمالا و هائیتی هت تریک کرده است.

پله در بازی های ملی ۱۲ بار دبل کرده و لیونل مسی هم ۸ بار.

پله بیش از هر تیمی به پاراگوئه گل زده است: ۱۰ گل و سپس ۸ بار نیز دروازه آرژانتین و شیلی را باز کرده است. به فرانسه شش گل زده و ۴ گل نیز به ولز و ونزوئلا. سه گل به پرو، بلغارستان، سوئد، عربستان، بلژیک و شوروی سابق. دو گل به پرتغال، مکزیک، رومانی و آلمان غربی. یک گل هم به ایتالیا، انگلیس، الجزایر، اتریش، بولیوی، کلمبیا و یوگسالاوی.

مسی هم به برزیل، اروگوئه، شیلی، پاراگوئه، بولیوی و اکوادور ۵ گل زده و این تیم ها بیش از همه برابر وی زجر کشیده اند.

پله همیشه به ۲ مورد از رکوردهایش بیش از همه افتخار می کند؛ فتح سه جام جهانی و ثبت ۱۲۸۳ گل در تمام بازی های رسمی و غیر رسمی باشگاهی و ملی.

او سال ۲۰۱۲ در یک مصاحبه گفت:« مسی چند جام جهانی دارد؟ هیچ. او به رکورد ۱۲۸۳ گل من هم نخواهد رسید.»

بله؛ مسی شاید هرگز نتواند فاتح ۳ جام جهانی شود ولی با ۱۱۶۱ گل، تنها ۱۲۲ گل دیگر نیاز دارد تا این رکورد پله را هم از آن خود کند.

تگ ها


لیونل مسی فوتبال جهان پله کلمنت برزیل بارسلونا فوتبال