لیگ برتری ها در لیگ یک؛ اتفاقی که باید تکرار شود

رقابت های فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه های کشور موسوم به لیگ یک یا همان لیگ آزادگان هفته ی بیست و سوم خود را پشت سر گذاشت و تنها ۱۱ هفته دیگر به پایان بازی ها باقی مانده است...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در هفته ای که سپری شد شاهد بازی های حساسی در جدول رده بندی بودیم. مس در برابر خوشه طلایی که خوشه طلایی با ضربه استثنایی حسن مرادی فرد یک بر صفر پیروز شد. استقلال خوزستان در برابر ملوان که حاصل تلاش بازیکنان دو تیم نتیجه مساوی بدون گل بود. دربی بوشهر که درلحظات پایانی میزبان یعنی شاهین شهرداری بوشهر با پنالتی میلاد شعبانلو به گل مساوی رسید. دیدار فجر سپاسی در برابر بادران که در استادیوم پارس شیراز با برتری دو بر یک تیم تهرانی به پایان رسید. 

در بسیاری از این دیدارها کمیته داوران در یک تصمیم درست و عاقلانه از داوران با تجربه و لیگ برتری استفاده کرد. این به خاطر اعتراضات تیم ها به اشتباه پرتعداد داوران در بازی های هفته های گذشته بود. تدبیری که موثر واقع شد واین هفته شاهد اعتراضات کمتری به تیم های داوری بودیم. حتی محمد نصرتی سرمربی پارس جنوبی جم که در خیلی از بازی ها به قضاوت داوران گله مند بود این هفته با  اینکه تیمش در دقیقه ۷+۹۰ روی یک ضربه پنالتی پیروزی را از دست داد با احترام در مورد تصمیم محمد حسین زاهدیفرد صحبت کرد و قابل تردید نیست که این داور در جریان بازی درست سوت زده است. 

استفاده از داوران کم تجربه و گاها پر اشتباه در لیگ یک صدای خیلی از تیم ها را در آورده بود به خصوص که در لیگ یک موفقیت تنها با صعود به لیگ برتر معنی پیدا می کند و یک اشتباه ممکن است مانع از صعود تیمی به لیگ برتر شود و یا نقشه ی تیمی را برای بقاء در جدول بازی ها خراب کند. یکی از بزرگ ترین اشتباهات کمیته ی داوران در سنوات گذشته بکار گیری از داوران لیگ برتری در لیگ یک بود که مدام مرتکب اشتباه می شدند و به لیگ یک می آمدند تا برای بازگشت دوباره به لیگ برتر ریکاوری شوند. این یک سیاست گذاری غلط بود که به نظر می رسد کمیته ی داوران اینبار قصد ندارد آنرا در لیگ یک تکرار کند ودر هفته ی اخیر لیگ یک هم از داوران لیگ برتری استفاده شد که در این بازی ها قضاوت های خوبی داشتند. چه در لیگ برتر و چه در لیگ یک باید داوران خوب گزینش و برای قضاوت بازی ها انتخاب شوند. هر چه دایره استفاده از داوران چه در لیگ برتر و چه در لیگ یک محدودتر شود داوران بهتر برای قضاوت بازی ها انتخاب می شوند و از سویی میزان در آمد آنها نیز افزایش می یابد. یکی از موارد مورد نقد در چینش داوری در بازی های لیگ برتر و لیگ یک کثرت داوران برای سوت زدن است که چنین سیاستی کمتر در فوتبال حرفه ای پیاده می شود ودر شاخص ترین لیگ ها تعداد داوران وسط از ۲۰ داور بیشتر نیست. 

در نهایت باید گفت استفاده از داوران باتجربه برای قضاوت بازی های مهم لیگ یک دست کم در هفته های باقی مانده می تواند سلامت و کیفیت مسابقات را بالاتر ببرد و از همه مهمتر حق هیچ تیمی در مسیر صعود به لیگ برتر تضییع نشود. این یک کار خوب از سوی کمیته داوران بود که تیم های دسته اولی انتظار دارند در هفته های باقی مانده تا پایان بازی ها تکرار شود.

تگ ها


دسته یک فوتبال ایران لیگ آزادگان فوتبال