لیگ برتر در شوک؛ استفاده از VAR در اعلام آفساید فقط در مواقع مشهود!

نحوه استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدیویی و کاربرد آن در صحنه‌هایی مانند آفسایدهای میلیمتری، این روزها برای کارشناسان و هواداران فوتبال باعث سردرگمی شده است....

به گزارش مدال، هفته گذشته «لوکاس برود» یکی از اعضای هیئت اجرایی فیفا در مصاحبه‌ای به انتقاد از کاربرد VAR در صحنه‌های آفساید پرداخت و گفت کمک داوران ویدیویی نباید یک صحنه را از چندین زاویه گوناگون بررسی کنند و اگر اشتباه داور در تصاویر تلویزیونی مشهود نبود، باید آن را به حال خود بگذارند. او اما چند روز بعد از اظهارات خود عقب نشینی کرد و گفت: : «داوران باید صحنه آفساید را حتی اگر بازیکن یک اینچ در آفساید باشد هم اعلام کنند.»

حالا «روبرتو روزتی» عضو اتحادیه داوران یوفا با اظهارات جدید خود باز هم در میان هواداران فوتبال سردرگمی ایجاد کرده است. او در مصاحبه با «گاتزتا دلو اسپورت» در این خصوص گفت: «VAR ضامن اجرای عدالت است. ما می‌خواهیم این تکنولوژی در مواقعی ورود کند که تصاویر اشتباه داور را به وضوح نشان می‌دهد. ما نمی‌خواهیم این سیستم قضاوت جداگانه‌ای در بازی داشته باشد.»

او ادامه داد: «هر قسمت از بدن بازیکن تیم مهاجم، به استثنای دست‌ها، اگر به خط دروازه نزدیک‌تر از توپ و بازیکن یکی مانده به آخر تیم مدافع باشد؛ این صحنه یک آفساید است. پس روی کاغذ حتی جلو بودن بازیکن تیم مهاجم به اندازه یک میلیمتر هم آفساید خواهد بود. اما گاهی اوقات تشخیص صحنه آفساید کار سختی است؛ در چنین مواقعی اگر سیستم کمک داور ویدیویی به چندین دقیقه زمان نیاز داشته باشد تا صحنه را بررسی کند، باید از آن عبور و تصمیم را به داوران داخل میدان واگذار کرد.»

صحبت‌ها درباره نحوه استفاده از این سیستم هفته گذشته پس از اینکه گل‌های 5 تیم در لیگ برتر انگلیس پس از چندین بار بازبینی در نهایت به دلیل آفسایدهای میلیمتری مردود اعلام شد بالا گرفته است. برخی کارشناسان بر این باور هستند که اگر برای تعیین یک صحنه به بیش از 3 دقیقه زمان و بررسی تصاویر از چهار یا پنج زاویه گوناگون نیاز باشد، تصمیم‌گیری درباره این صحنه را نباید با VAR انجام داد و آن را باید به داوران داخل میدان واگذار کرد.

بیشتر بخوانید:

قوانین استفاده از VAR تغییر می‌کند

تگ ها


کمک داور ویدیویی VAR لیگ برتر انگلیس تغییر قوانین فوتبال جهان لیگ برتر فوتبال