لیگ قهرمانان اروپا؛ چهار نبرد در سیاهه بزرگان و طنازی کوچک‌ها

لیگ قهرمانان اروپا قرعه‌کشی شد تا تیم‌ها حریفانشان را بشناسند....

لیگ قهرمانان اروپا قرعه‌کشی شد تا تیم‌ها حریفانشان را بشناسند.

قسمت اول: یوونتوس - آژاکس
زمانی که قرعه از گوی بیرون آمد و یوونتوسی ها حریف آژاکس شدند، کسی از تورینی ها از تقابل با آژاکس ناراضی نبود، بود؟ 
مصاف دو باشگاه یادآور نبرهای کلاسیک شان در سال های پیشتر است، بازخوانی فینال 1996. در روزگاری که جوانان آژاکس در اروپا آقایی کرده و یوونتوسی ها گاه و بی گاه همه را حیرت زده می کردند.
دو تیم با قربانی کردن تیم های شهر مادرید راهی این مرحله شدند، آژاکسی ها رئال مادرید را لِه کردند و بانوی پیر مقابل اتلتیکو بازگشت رویایی را داشت، آخرین باری که دو تیم مقابل یک دیگر قرار گرفته بودند به سال 2009/2010 باز می گردد که بانوی پیر در آمستردام پیروز شد و در دل آلپی با نتیجه بدون گل خاتمه یافت.
تقابل رونالدو با شگفت انگیزان آقای هاگ زیبا خواهد بود و زیبا، ستارگان هلندی که تیم دگرگونی شده اند، آنها هویت آژاکس را به دست آورده اند. چه ذهنی و چه جسمی و چه احساسی تا مردان آلگری که با کریس رونالدو در اَبرها سِیر می کنند.

قسمت دوم: منچسترسیتی - تاتنهام
تا به حال پنج تیم انگلیسی فاتح اروپا شده اند؛ در سیاهه قهرمانان نام تیم هایی چون ناتینگهام فارست افسانه ای با استون ویلا به چشم می خورد و حالا نوبت آن هاست. تیمی که در سال های اخیر در انگلستان بزرگان را به تعظیم در آورده.
آن ها طی نبرد قبلی شالکه را هفت با گل لِه کردند و حالا برای لیگ قهرمانان می جنگند،نه بیشتر.. تیمی که این فصل یک جام را فتح کرده و صدر را از لیورپول قاپیده.
این اولین نبرد دو تیم در اروپا محسوب می شود، اما آیا پوچتینو این قرعه را به یوونتوس و بارسلونا ترجیح می داد؟
مردان پوچتینو در سال های اخیر نشان دادند که می توانند در بین غول های اروپایی خودی نشان دهند، کار آن ها در همان مرحله گروهی به اما و اگر کشیده شد درست زمانی که می گفتند تاتنهام مقابل بارسلونا لِه می شود و اینتر با برتری مقابل آیندهوون به دور بعد صعود می کند، می گفتند تاتنهام در ومبلی زانو زده و در نیوکمپ خُرد می شود.
برای آن ها زندگی ادامه داشت و هری کین باری دیگر پاتر شد و دوستانش، رفیق های باوفا، آن ها مرغ سحرخوان هستند. مرغی که گاهی اوقات به اندازه یک اژدها ترسناک می شود و ترسناک.
فراموش نکنید تاتنهام تنها تیمی است در بین این هشت تیم که در مرحله قبلی گلی را دریافت نکرده آن هم از دورتموند آلمان.
قسمت سوم: لیورپول - پورتو
لبخند دارودسته مردان کلوپ از قرعه شیرین شان کاملا پیدا بود، آن ها سال گذشته هم چنین قرعه ای را تجربه کرده بودند البته در مرحله ای قبل تر، با این حال بعد از کُشت و کُشتار در آلیناز آرنا این بار با چاشنی شانس همراه اند. با این وصف کِشتی به موج های مرگ آسا رسیده، فاصله یک امتیازی با سیتیزن ها در لیگ و قرارگرفتن در جمع هشت تیم برتر اروپا. کلوپ به هیچ قماری فکر نمی کند؛ قطعا با این قرعه هرگز نمی خواهد یکی از این دو جام را فدای دیگری کند.
در سوی مقابل پورتو، رم رویاپرداز سال گذشته را حذف کرده، حال شاید نوبت آن هاست در آرزوهای خود غوطه ور شوند و بتوانند با یک شگفتی راهی چهار تیم پایانی باشند، چیزی که غیرممکن به نظر می رسد اما در فوتبال غیرممکنی وجود ندارد، دارد؟
قسمت چهارم: بارسلونا - منچستر یونایتد
طرفداران دو تیم همان عاشقان سینه چاک باری دیگر به یک دیگر رسیدند، این دیدار یادآور نبردهای به یاد ماندنی قبل تر هاست، دو تیمی که روزگاری هم کُشته بودند و هم کُشته شدند.
 اوضاع دو تیم چیز دیگری شده از بارسلونای والورده که حال و هوای سه گانه را در سر دارد. آن ها به ایستگاه آخر کوپا دل ری رسیدند و قهرمان زود هنگام لالیگا. در سوی دیگر منچستر باری دیگر جان گرفته، طرفداران شیاطین سرخ اعتقاد دارند که آن ها گِره خوردند به افسانه ها، بازگشت سولسشر به نیوکمپ بعد از سال ها بیانگر بازگشت قاتل به محل جُرم است. او روزی در این استادیوم بایرن مونیخ را قربانی کرده و حالا به صاحب خانه رسیده.
نمایش فعلی آن ها برگرفته از روزهایی با فرگوسن است.
درست در شبی که می گفتند منچستر باید خودش را آماده کند تا در چهارتیم انگلستان قرار بگیرد، توانستند طلوع آفتاب در شب باشند آن هم در پاریس.
بعد از صعود شگفت انگیز در لیگ جزیره، نمی توان به درخشش آن ها در مرحله بعدی اروپا دل نبست، می توان؟
والورده را در دوران بازیگری اش مورچه می خواندند، مورچه ای که یک کهکشان مادریدی را تاب داده، با این حال می گویند او مرد فتح اروپا نیست. این اولین آزمون سخت برای او برابر خُرده گیران همیشه در صحنه است.
نویسنده؛ ابوالفضل کریم آبادی