ماجراجویی استقلال به رغم آگاهی از حرف شنوی فیفا از تحریم های ترامپی

باشگاه استقلال در حل پرونده پروپئیچ تعلل زیادی کرد و سبب شد تا هواداران این تیم در واپسین دقایق حل این پرونده با استرس پیگیر اخبار این پرونده باشند....

این خبر که ترامپ به فیفا گفته حق نذارید از درآمد نه میلیون دلاری ایران در فیفا را به حساب های فدراسیون یا کشورهای ایرانی واریز کنید موضوع تازه ای نیست و در زمستان سال گذشته   زمانی که باشگاه پرسپولیس و فدراسیون در نامه هایی  خواهان واریز مطالبات خود به حساب برانکو و کی روش شدند آن را متذکر شدیم. 

فیفا در گذشته مطالبات را به رغم تحریم ها به حساب  طلبکارها باشگاههای ایرانی واریز می کرد اما اکنون به رغم روابط خوب تاج با اینفانتینو و تبدیل شدن تاج به یکی از مدیران مهم و با نفوذ ای اف سی دست به چنین اقدامی نمی زند و آن را نوعی پولشویی دانسته و برای خود دردسر ساز خوانده است. 

فیفا و حتی ای اف سی در پی دور جدید تحریم ها و تاکید ترامپ با حرف شنوی از دولت آمریکا فوتبال ایران را با چالش بزرگی مواجه کرده اند.

باشگاه پرسپولیس در زمستان سال گذشته دو ماه از وقت خود و برانکو را صرف واریز ششصد هزار یورو از طلب پرسپولیس به حساب برانکو از طریق فیفا کرد اما ره به جایی نبرد. تاج همه همه راهها را پیگیری کرده اما نه میلیارد از درآمد فدراسیون در  شرایطی که وزارت ورزش بخاطر اختلافات با تاج از پرداخت بودجع  دولتی به فرارسیدن امتناع می ورزد در فیفا بلوکه شده  و نه تنها فیفا که اخیراً تیم های آسیایی ایران هم در وصول درآمد خود از ای اف سی یع بن بست خورده اند. 

در جنین شرایطی باشگاه استقلال در مهلت شصت روزه فیفا بابت پرونده پروپییچ بودجه و نقدینگی خود را صرف خرید مربی و بازیکن کرد و کوشید با بسیج کردن وزارت ورزش، وزارت امور خارجه و فدراسیون درآمد هشتصد و پنجاه هزار دلاری خود از فیفا را وصول کند و عجیب اینکه آنها در آخرین روز مهلت باقیمانده بدنبال بستن پرونده خطرناک پروپییچ با چنین راهکاری در سوییس بودند.

حال فتحی می گوید نماینده فدراسیون هم در سوییس شاهد بوده که فیفا قبول کرده درآمد ما را به حساب پروپییچ واریز و پرونده را ببندد.


اکنون سه روز از آن مهلت گذشته و مبلغی  هم به حساب پروپییچ واریز نشده. این ادعا را هم وکبل پروپییچ تایید کرده و هم به نوعی خود فتحی. حال اگر فیفا کوتاه نیاید و اقدام به تسویه بدهی پروپییچ از  محل  درآمد آبی ها نکند آیا این نهاد بین المللی فوتبال  می پذیرد که باشگاه استقلال خارج از مهلت تعیین شده با مبالغی که گفته می شود در سفارت ایران در زاگرب موجود است بدهی را تسویه کند؟ 

هر چه هست استقلال ریسک بزرگی کرده و به رغم از اعمال فشار ترامپ و دولت آمریکا و دور جدید تحریم ها و همجنین ناکامی فدراسیون و باشگاه پرسپولیس در وصول مطالبات  تلاش کرده روز آخر مهلت خود تسویه بدهی از طریق درآمدها در فیفا را امتحان کرده و بدنبال این ماجراجویی حالا با چالش بزرگی مواجه شده است./ حسین قدوسی

بیشتر بخوانید:

چرا حکم محرومیت استقلال از نقل‌وانتقالات اجرایی نشد؟

تگ ها


پرونده پروپئیچ پروپئیچ استقلال طلب پروپئیچ پروپئیچ استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال