ماجراي يك چُرت جنجالي

انتشار تصاوير استراحت ملي پوشان كاراته كشورمان در ايستگاه راه آهن حاشيه ساز شد به گزارش مدال به نقل از قانون-چندی پیش کاروان تیم ملی کاراته ک ......

انتشار تصاوير استراحت ملي پوشان كاراته كشورمان در ايستگاه راه آهن حاشيه ساز شد

به گزارش مدال به نقل از قانون-چندی پیش کاروان تیم ملی کاراته کشورمان برای حضور در مسابقات جهانی لهستان راهی این کشور شد. در این رقابت ها که در شهر وروسلاو لهستان برگزار می شد، تیم ملی کاراته ایران با یک نشان طلا و چهار نقره پس از ژاپن و فرانسه به مقام سومي دست یافت؛ رکوردی که تاکنون در ورزش کاراته کشورمان بی سابقه بوده است.

لهستان ميزباني خوبي نداشت

اما انتشار تصويري كه از استراحت ملي پوشان كاراته مقابل ایستگاه راه آهن ورشو منتشر شده، وضعیت تاسف باراعضای تیم ملی را به نمايش گذاشت. وضعيتي كه البته براي ورزش ايران چندان عجيب نيست و بارها اين گونه تصاوير در فضاي مجازي منتشر شده است. دقايقي پس از انتشار اين تصوير، انتقادات كاربران فضاي مجازي از فدراسيون كاراته شدت گرفت و همين موضوع باعث واكنش سرمربي تيم ملي شد. شهرام هروی در این باره توضیح داد:«این تصویر مربوط به زمانی است که ما از شهر ورشو باید با قطار خودمان را به شهر وروسلاو می رساندیم. ابتدا به اوکراین رفتیم و از آنجا خودمان را به ورشو رساندیم و به خاطر اینکه بازی ها در شهر دیگری بود، مجبور بودیم با قطار به آن شهر برویم. مشکل خاصی نبود و ملی پوشان تا رسیدن قطار مشغول استراحت بودند و این تصویر آنجا گرفته شده است». هروی در پاسخ به این سوال که قبول دارد خوابیدن روی زمین در شأن یک ملی پوش نیست، بيان كرد: «بله، این موضوع را قبول دارم و قهرمانان باید بیشتر به فکر سلامتی شان باشند. به هر حال بر اثر خستگی چنین اتفاقی رخ داده و فدراسیون نیز در آن تقصیری نداشت. لهستانی ها میزبانی خوبی در این مسابقات نداشتند».

بی توجهی سابقه دار

اين اولین بار نیست که ورزشکاران کشورمان چنین شرایطی را تجربه می کنند. چندي پيش كه تیم ملی فوتسال ایران در اردوی آماده سازی حضور داشت، ساده ترین امکانات را نيز در اختيار نداشت و مربیان ناچار بودند تیم نصف ونیمه ای را دعوت کنند. اردوی تیم ملی در حالی تشکیل شد که ناظم الشریعه، سرمربي تيم ملي فوتسال مجبور بود به خاطر نبود محل اسکان، ۳۰ بازیکن را در دو گروه ۱۵نفره مورد ارزیابی قرار دهد. بنابراین سرمربی تیم ملی تنها دو روز فرصت داشت تا 15بازیکن تیم ملی را که تاکنون در اردو نبوده اند، بررسی کند. تیم ملی فوتسال که با تمام کمبودها موفق شد مقام سومی جام جهانی را کسب کند، وعده های بسیاری برای بهبود امکانات تیم دریافت کرد و البته سرمربی اين تیم نيز با همین شرط حاضر شد قراردادش را تمدید کند اما شرايط هيچ گاه رو به بهبودي نرفت و ملي پوشان هنوز با مشكل مواجه هستند. ورزشکاران تیم ملی بوکس کشورمان نیز سال گذشته در حالی که آماده مسابقات انتخابی المپیک بودند، توسط مسئولان تیم ملی به خوابگاه نصرت در باشگاه انقلاب رفتند و با وجود شرایط فاجعه باري كه این خوابگاه داشت، ملی پوشان در آن مستقر شدند. نكته جالب اينكه به ورزشكاران گفته شده بود، هزينه لازم براي تغذیه ورزشكاران نیز باید توسط خود آن ها پرداخت شود.

این شرایط برای ورزشكارانی كه قرار بود كمتر از یك ماه دیگر در مسابقات كسب سهمیه المپیك شركت كنند، به هیچ وجه مناسب نبود و اعتراض آن ها را در پي داشت. اتفاق عجيب اما حدود يك ماه پيش رخ داد، جايي که بازیکنان تیم ملی فوتبال روی میز کشورمان راهی مسابقات آلمان شدند و توانستند در این مسابقات عنوان قهرمانی را نیز کسب کنند. اما موضوعی که بسیار جنجال ساز شد، بحث اقامت ملی پوشان بود. گفته می شد هركدام از بازیکنان برای هزینه سفر به هامبورگ، لباس و محل اقامت، مبلغ 6 میلیون تومان پرداخت کرده بودند اما پس از رسیدن به هامبورگ، ساعت ها زیر باران در ایستگاه اتوبوس ماندند تا در نهایت به هتل بروند؛ البته برای یک شب. بازیکنان تیم ملی فوتبال روی میز ایران شب های بعدی را در لابی هتل و مساجد شهر خوابیدند.

گمشده اي به نام پاسخگويي

هرچند كه برخي از ملي پوشان از جمله حميده عباسعلي، تلاش كردند تا در گفت وگوهايي بيان كنند كه شرايط تيم ملي در لهستان آن قدرها بد نبوده اما انتشار چنين تصاويري، بدون شك در رسانه هاي جهان بازتاب مناسبي نخواهد داشت. نكته مهم تر اين است كه اگر اتفاقی برای یکی از این ورزشکاران رخ می داد، چه کسی پاسخگوی خانواده این قهرمانان مظلوم بود؟ آیا شأن و شخصیت ورزشکار ایرانی این است که در كنار راه آهن استراحت كند ولو براي چند ساعت؟ این ها سوال هایی هستند که مسئولان کشور باید به آن ها پاسخگو باشند اما به نظر مي رسد پاسخ به رسانه ها از نظر برخي مسئولان ورزشي كشورمان، اقدامي پوچ و بي معني است. محمد صادق فرجي، رييس فدراسيون كاراته در اين باره گفت: «اول از همه متاسفم برای شخصی که این عکس را گرفته و در فضای مجازی منتشر کرده است. سفر ملی پوشان ما به لهستان بسیار طولانی بود و آن ها باید با قطار از ورشو به وروسلاو، یکی از شهرهای کشور لهستان که محل برگزاری مسابقات بود، می رفتند. این قطار 45 دقیقه تاخیر داشت به همین دلیل ملی پوشان ما از این فرصت برای استراحت استفاده کردند و در راه آهن ورشو کمی استراحت کردند. من نمی دانم کسی که این عکس را از قهرمانان ما گرفته، منظورش چه بوده و چرا آن را منتشر کرده است».

وی ادامه داد: « در مسابقات ورلدگیمز لهستان تنها کشوری که در محل اسکان تیم ها حضور پیدا نکرد، کشور ایران بود چرا که شرایط اسکان از نظر امکانات و بهداشت بسیار نامناسب بود. به همین دلیل آشوری، سرپرست تیم، بازیکنان را به هتل دیگری برد که شرایط مناسب تری داشت. این برای ما افتخار است که به هر شرایطی تن نمی دهیم و ملی پوشان ما در وضعیت نامناسب اسکان پیدا نمی کنند. جالب اینکه در همان خوابگاه ها، قهرمانان کشورهای آمریکا و ژاپن ساکن شدند اما وقتی ما دیدیم شرایط مناسب نیست، ترجیح دادیم که قهرمانان مان در آن خوابگاه نباشند».

هرچند كه مسئولان فدراسيون تلاش كردند تا تصاوير منتشر شده را شيطنت برخي بنامند، اما به نظر مي رسد فدراسيون تكواندو بايد بيش از اين ها به حفظ حرمت ورزشكاراني كه زير پرچم ايران مبارزه مي كنند، بينديشد. بدون شك ملي پوشان كشورمان نبايد با قطار از شهري به شهر ديگر بروند. فرجي بدون شك خوب مي داند كه حمل ونقل ملي پوشان كاراته با وسايل حمل ونقل عمومي چندان با منطق مديريتي سازگار نيست.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک