ماجرای تشکر کی روش از فدراسیون چه بود؟

کارلوس کی روش با دریافت ۱۲۵هزار یورو بابت مقام سومی جام ملت های آسیا پرونده شکایت خود از فدراسیون فوتبال را بست....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، این اتفاق در شرایطی رخ داده که در جام ملت های آسیا برای اولین بار عنوانی به نام عنوان سومی رقابت ها وجود ندارد.


سابقه ماجرا به قرارداد کوتاه مدت تیم ملی فوتبال ایران با کارلوس کی روش به عنوان سرمربی برمی گردد که در یکی از بندهای آن چنین امده است که کارلوس کی روش در صورتی که تیم ملی ایران به مقام سوم برسد ۱۲۵هزاریورو پاداش بگیرد.


آن زمان فدراسیون فوتبال ایران فکر می کرده که بابت کسب این مقام پاداش قابل توجهی از کنفدراسیون فوتبال آسیا می گیرد و بخشی از آن را به کی روش خواهد داد اما نکته اینجا است بنابرقوانین جدید این مسابقات بازی رده بندی(سومی و چهارمی) از تورنمنت حذف شده بود و این مساله را نه کارلوس کی روش و نه فدراسیون فوتبال در زمان عقد قرارداد نمی دانستند.


بعد از شکست سنگین تیم ملی مقابل ژاپن در مرحله نیمه نهایی و بازگشت تیم ملی به ایران و جدایی سرمربی تیم ملی حضور او در تیم ملی کمبیا ، کی روش برای نقد کردن مطالباتش روی این بند قرارداد نیز دست گذاشت در حالی بود که فدراسیون اینگونه استدلال می کرد با توجه به برگزار نشدن بازی سوم، چهارمی و با در نظر گرفتن این موضوع که عنوان سومی وجود ندارد کارلوس کی روش برای گرفتن این مبلغ محق نیست با اینحال کی روش شکایت خود  را به فیفا برد و رای اولیه را هم گرفت. 


از طرف دیگر فدراسیون فوتبال امیدوار بود در دادگاه تجدید نظر CAS این دعوی به سود ایران خاتمه بپذیرد چون در این مدت استعلاماتی را از کنفدراسیون فوتبال آسیا گرفته بود که آیا تیم ملی ایران در جام ملت ها سوم شده است؟ که پاسخ کنفدراسیون فوتبال به این سوال عجیب فدراسیون فوتبال ایران منفی بوده است. اما کی روش با توجه به دفترچه ای که در پایان مسابقات منتشر شده و عنوان سوم کلی را با احتساب امتیازات برای ایران در نظر گرفته با اتکا به آن توانست رای فیفا را به نفع خودش بگیرد.


اگر تاج در فدراسیون فوتبال باقی می ماند برنامه او ارجاع این شکایت به دادگاه عالی ورزش و دریافت رای تجدید نظر و عدم پرداخت حتی یک سنت به کارلوس کی روش برای عنوانی بود که به دست نیاورده است. اما در نهایت دبیرکل فدراسیون فوتبال مهدی محمدنبی چنین استنتاج کرده که این رای  نهایی هم به نفع ایران نخواهد بود بنابراین در توافقی با کی روش مبلغ مدنظر سرمربی تیم ملی را به وی پرداخت کردند و او در نامه ای ستایش آمیز نسبت به مسئولان فدراسیون از تاج نیز انتقاد کرد.


نبی در مصاحبه ای که دقایقی پیش منتشر شد ، ادعا کرد  با پیگیری های صورت گرفته  بیش از ۵۰ درصد مبلغ رای صادره  فیفا با احتساب کلیه هزینه های مرتبط از رای صادره کم شد و در نهایت با تعامل بسیار خوب صورت گرفته پرونده نزد فیفا مختومه اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

جزئیات توافق فدراسیون فوتبال ایران و کی‌روش/ پرونده مختومه شد

توافق نهایی کی‌روش با فدراسیون‌فوتبال/ همه چیز تقصیر تاج بود!

 

تگ ها


کارلوس کی روش تیم ملی کلمبیا فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال