ماجرای شبی که مربی ایتالیایی، مدیران استقلال را به خانه‌اش راه نداد

فتحی استعفا می‌کرد، استراماچونی نمی‌رفت؛ اما اتفاقات دیگری در استقلال رقم خورد که......

به گزارش مدال؛  آندره‌آ استراماچونی، سرمربی استقلال بعد از اینکه این تیم را به صدر جدول لیگ برتر ایران رساند، یکی دو روزی در تمرینات این تیم نقش تماشاگر را داشت و سپس صبح 18 آذر تهران را به سمت رم ترک کرد. اتفاقات شب قبل از دیدار با پیکان را هواداران استقلال و فوتبالی‌ها به خوبی می‌دانند؛ این تیم بدون سرمربی و سایر اعضای کادرفنی به اردوی خود رفت و این در حالی بود که شب بازی و در غیاب استراماچونی، جلسه‌ای اضطراری بین بازیکنان و اعضای هیات‌مدیره باشگاه تشکیل و مقرر شد تا ابتدا استقلالی‌ها بیانیه‌ای را درخصوص رفتار سرمربی خود، قبل از ترک تهران، تهیه و آن را در کانال رسمی باشگاه منتشر کنند. همه اینها در حالی بود که از ارکان باشگاه گرفته تا بازیکنان، هواداران و حتی رسانه‌ها در تکاپوی آخرین وضعیت سرمربی ایتالیایی استقلال بودند. با این حال با روشن شدن بخش مهم و تاریکی از جریانات شب یکشنبه 17 آذر ظاهرا هیات‌مدیره تیم آبی‌پوش به جای اجرای نقشه قبلی و ریختن آب روی آتش، بیشتر در حال کشتن زمان بودند تا به این واسطه استرا بیشتر و بیشتر عصبی شود. و اما ماجرا  چه بود؟


 نقشه چه بود؟

 اگر امیرحسین فتحی که یکی از مدیران نه‌چندان محبوب بین هواداران استقلال بود و در مدت حضورش در استقلال حتی در زمان پیروزی‌های پرگل این تیم هم از سوی هواداران استقلال به او توهین می‌شد، فقط یک شب زودتر از سمت خود استعفا می‌کرد؛ این موضوع باعث می‌شد تا استرا به بهبود روند امور امیدوار شود و در آن مقطع هرگز تهران را ترک نمی‌کرد. برای آرام کردن اوضاع و برای متقاعد کردن سرمربی ایتالیایی، مقرر شده بود استقلالی‌ها بیانیه‌ای 10 بندی(که ابتدا بندهایش کمتر بود و سپس به خاطر ترک ایران، بندهایش افزایش پیدا کرده و به 10 بند رسید) ساعت 9 شب یکشنبه 17 آذرماه منتشر کرده و بعد از آن امیرحسین فتحی از سمت خود استعفا کند؛ اما این اتفاق  اجرایی نشد تا استرا تصمیم نهایی را برای رفتن عملی و درست در بامداد روزی که تیمش بازی داشت ایران را ترک کند.


بیانیه، کار چه کسی بود؟

نکته جالب اینکه بیانیه 10 بندی توسط کامران منزوی تنظیم شده و سایرین در آن نقشی نداشته‌اند. منزوی این روزها و در کانال‌های هواداری متهم است که در دهه 70 در نیمه شب حکم اخراج ناصر حجازی را ابلاغ کرده و حالا نوبت به مربی ایتالیایی رسیده است!

 
فتحی و دیگر مسئولان پشت در خانه استرا

بعد از این ماجرا اعضای هیات‌مدیره به همراه فتحی، مدیرعامل وقت این باشگاه راهی منزل استرا شدند تا او را برای ادامه همکاری و بازگشت به محل اردوی استقلال راضی کنند. همان زمان نیز این خبر اعلام شد که مدیران باشگاه شبانه با مربی ایتالیایی صحبت خواهند کرد تا استرا به کارش ادامه دهد؛ اما نکته تاسف‌آور آنجایی بود که استرا هرگز به مدیران ارشد استقلال اجازه ورود به منزلش را نداد و بامداد دوشنبه 18 آذرماه تهران را به مقصد رم ترک کرد.

 
بدقولی استقلالی‌ها استرا را شاکی کرد

استراماچونی در جدیدترین صحبت‌های خود شب گذشته اظهار داشت: «متاسفانه وکیل‌های من تایید کردند که به دلیل قوانین اتحادیه اروپا قادر نیستم این چک را نقد کنم و من شگفت‌زده شدم از اینکه در دقیقه آخر، باشگاه چیزی که در طول هفته از طریق وکلا توافق کرده بودیم را تغییر داد و تصمیم گرفت پول را به طریق متفاوتی دریافت کنم. روز دوشنبه آنها این راه پرداخت را به من پیشنهاد کردند ولی من نمی‌توانم چک را نقد کنم.» واقعیت ماجرا اما چه بود که استرا از تغییر روند پرداخت پول به خودش صحبت می‌کند؟

سرمربی استقلال چند روز پیش در گفت‌وگویی مفصل با سفیر ایران و بعد از شنیدن صحبت‌های وی در ایتالیا متقاعد شده بود تا در یکی از بانک‌های ایتالیایی که می‌توانند با بانک‌های سامان یا خاورمیانه(این دو بانک در لیست بانک‌های تحریمی نیستند) نقل و انتقال مالی داشته باشند، حساب باز کند و استرا نیز در اسرع وقت این کار را انجام داد. سرمربی ایتالیایی استقلال که منتظر واریز پول به حساب جدید بود، ناگهان با ماجرای چک باشگاه ایرانی مواجه شد و همین موضوع در ابتدا با کنسل کردن بلیت تهران و سپس با رسانه‌ای شدن تصویر چک در نیمه شب سه‌شنبه، آشفتگی و اظهارات توام با عصبانیت استراماچونی را به همراه داشت و اتفاقات بعدی را پدید آورد.
 

منابع آگاه: او را عصبی نکنند می‌آید
چیزی که مشخص است اینکه استراماچونی از همان زمان حضور در تهران تا همین دیشب بارها از تصمیماتی که تغییر کرده عصبانی شده است. با این حال هنوز هم به‌طور دقیق و قطعی نمی‌توان گفت که چه اتفاقی درخصوص وی رخ خواهد داد. منابع آگاه اما می‌گویند اگر بیش از این استرا را عصبی نکنند؛ بازگشت این مربی به استقلال جدی است و باید فقط منتظر روز بازگشت او ماند.

 

آماده پرواز به ایران بودیم اما پای چک وسط آمد/ هنوز منتظرم راهی پیدا شود!

آندره‌آ استراماچونی در تازه‌ترین اظهاراتش گفت: «ما قرارداد را حدود ۱۰ روز پیش به‌خاطر مشکلات فسخ کردیم. چیزی که من را ناراحت می‌کند این است که تیمم در صدر جدول بود و هست. من عاشق استقلال و هوادارانش هستم، اما متاسفانه قوانینی وجود دارد. چیزی که باشگاه به من پیشنهاد کرد امضای یک قرارداد جدید بود که آنها قادر خواهند بود به‌صورت مستمر و قانونی پول پرداخت کنند. من نمی‌خواهم اظهارنظر کنم، ولی متاسفانه تا اینجا باید این موضوع که باشگاه راهی پیدا کرده است را تکذیب کنم. ما به‌دنبال پیدا کردن راه‌حل بودیم اما این اتفاق نیفتاد.»

مربی ایتالیایی گفت: «قبل از هرچیز می‌خواهم همه هوادارانم بدانند که من و همکارانم دوست داریم به استقلال برگردیم. می‌خواهیم که قرارداد جدیدی داشته باشیم، شبیه به قرارداد قبلی چون هدف ما این است که فصل را به پایان برسانیم و با بازیکنانم به بهترین نتیجه ممکن برسیم. اما از طرفی یک جنبه قانونی وجود دارد که وکلای من روی آن کار می‌کنند. من راضی نیستم گاهی‌اوقات اطلاعیه‌های غلطی منتشر شود مانند چیزی که امروز صبح گفتند. من می‌خواهم که به هوادارانم احترام گذاشته شود چون آنها استحقاق احترام دارند. با استراماچونی یا بدون او، استقلال به موفقیت می‌رسد اما باید به هواداران استقلال احترام گذاشته شود.»

استراماچونی در پاسخ به این سوال که آیا همچنان حاضر است با حل مشکلات به ایران برگردد، تصریح کرد: «بلی، با وکلایم راجع‌ به اتفاقات رخ داده صحبت می‌کردیم. قرارداد آماده بود و ما آماده پرواز بودیم، اما یک دفعه بحث جدید چک مطرح شد که من انتظارش را نداشتم. متاسفانه انگار نمی‌دانند که در ایران بسیار سخت است که یک شخص حقیقی چنین پرداختی را قبول کند. دوباره باید بگویم که بحث مقدار پول نیست. ما اشخاصی حرفه‌ای در بالاترین سطح هستیم و باید در چارچوب حرفه‌ای عمل کنیم. اگر راهی پیدا شود بیشترین تلاش‌مان را خواهیم کرد، اما نمی‌توان به‌تنهایی این کار را انجام دهیم. من هنوز منتظرم.» / فرهیختگان

بیشتر بخوانید:

فتح‌الله‌زاده می تواند استراماچونی را بازگرداند؟!

پشت پرده استقلال/ ده روز قبل حکم سرمربی داخلی را زده بودند!؟

تگ ها


اختلاف_استراماچونی استقلال اختلاف فتحی استراماچونی امیر حسین فتحی فوتبال ایران فوتبال