ماجرای فروش کاپیتان سپاهان در ازای هفتاد دست لباس!

کاپیتان سابق تیم ملی و سپاهان در مصاحبه‌ای به طور شفاف در مورد دوران باشگاهی خود و دلیل کنار گذاشتنش از پرسپولیس و سپس سپاهان حرف زده و به نکات جلب توجه و مهمی اشاره کرده است....

به گزارش "ورزش سه"، هادی عقیلی کاپیتان سابق تیم ملی که این روزها در آمریکا زندگی می‌کند، یکی از شاخص‌ترین بازیکنان سپاهان در عصر طلایی این تیم بود و هنوز هم وقتی پای صحبت او بنشینید، حرف‌های تازه زیادی برای گفتن دارد؛ از انقلاب ویسی که عقیلی صحبت‌های بسیار تندی علیه این مربی مطرح کرده تا ماجرای جادوگری و ... عقیلی در آخرین مصاحبه خود که در لایو اینستاگرامی با بهادر امیری مجری سابق برنامه نود انجام داده، درباره این موضوعات و دوران باشگاهی خود صحبت کرده؛ مصاحبه مفصلی که آن را  در ادامه می‌خوانید.

ماجرای حضور در پرسپولیس 
خب ماجرای حضور من در پرسپولیس خیلی جالب بود. آن زمان تیم های پایه مقاومت، سایپا، فتح، بانک ملی و پاس تیم های خوبی بودند و بازیکنانی که خوب بودند، به تیم های استقلال و پرسپولیس که به آنها رسیدگی نمی‌شد، فکر نمی کردند. من راه آهن را برای ادامه فوتبالم انتخاب کردم و در ادامه یکی از مربیان ما به تیم پرسپولیس رفت. یک روز در ورزشگاه شیرودی بازی داشتیم که آقای علی پروین آمدند و گفتند این بازیکن را می‌خواهیم. بعد هم به این تیم رفتم و یک بازی برابر آدنیس مشهد هم بازی کردم که رضا عنایتی در این تیم بود.

پروین: عقیلی جانشین هاشمی نسب است
خب در آن زمان شرایط خدمت من مشخص نبود. تا وضعیت من مشخص شود، پرسپولیس در آن مقطع دو تکه شده بود. با من برای آن میهمانی تماس گرفتند و گفتند که به گروه ما اضافه شو. من گفتم نمی‌توانم و باید از آقای پروین اجازه بگیرم ولی آنها گفتند که آقای پروین در این میهمانی حضور ندارد و من هم دیگر جواب تلفن ندادم. در ادامه شرایط نرمال شد و آقای پروین به تیم بازگشت ولی رضایتنامه من برای سایپا که آن زمان آقای مایلی کهن مربی اش بود، صادر شد. من را به جای پژمان جمشیدی و ابوالقاسم پور می خواستند.

علی پروین از صادر شدن رضایتنامه‌ام بی‌اطلاع بود 
من دو ماه سر تمرین سایپا نمی‌رفتم. وقتی به تمرین پرسپولیس می رفتم، یکبار علی پروین با همان ادبیات خاص خودش در پاسخ به این سوال که چه کار کنم گفت که اینجا من همه کاره ام و من می گویم چه کسی کجا برود. تو بازیکن ما هستی. آقای پروین یکبار در همان زمان مصاحبه کردند و گفتند که بازیکن ما هادی عقیلی را فروخته اند و بازیکنی خریده اند که یک چهارم عقیلی هم نمی ارزد. داستان اینطوری شد که به سایپا رفتم و زندگی فوتبالی من تغییر کرد.

عباس انصاری‌فرد عامل جدایی عقیلی از پرسپولیس! 
فکر می کنم آقای انصاری فرد اصلا من را نمی شناخت. گفته بود این کی هست؟ 

ماجرای فروش عقیلی در ازای ۷۰ دست لباس! 
ای نقل قولی است که مرحوم نائینی مطرح کرده است. هادی عقیلی در واکنش به این موضوع با خنده گفت:« اگر اینطور باشد که خوب فروخته اند». عقیلی سپس ادامه داد:« آن زمان قرارداد من با پرسپولیس ۴ میلیون بود و ماهی ۱۰۰ هزار تومن حقوق. چند ماه بیشتر طول نکشید. آقای مایلی کهن چقدر از پرسپولیس می گرفتی؟ گفتم ۴ میلیون. گفت من ۲۰ سال بازی کرده ام و ۴ میلیون نگرفتم و بیشتر از ۲ میلیون به تو نمی دهیم. من هم گفتم هر چه شما بگوئید. اینطوری شد که قرارداد من ۲ میلیون شد. بعد هم من به تیم امید سایپا فرستاده شدم و بعد به تیم بزرگسالان اضافه شدم. سه سال آنجا بودم و از همانجا به تیم ملی دعوت شدم.» 

ماجرای جادوگری در دوران حضور عقیلی در سایپا 
باید یادی از عادل بکنیم، که واقعا جایش هم در گزارشگری و هم در برنامه خالی است. یکبار عادل با من تماس گرفت و گفت که می‌خواهم در این مورد صحبت کنی ولی من به او گفتم که این کار را نکن، چون تا یکجایی جلو می روی  و بعد متوقف می شوی و نمی توانی جلوتر بروی. عادل گفت که من تا آخرش می روم. من گفتم نمی توانی، چون جلوتر می روی و به افرادی برمیخوری که دیگر نمی توانی جلو بروی. دیدید که برنامه جادوگری عادل هم ناتمام ماند. اصلا من به همین دلیل از سایپا بیرون آمدم.

محسن خلیلی از جادوگری فیلم دارد 
عقیلی سپس در واکنش به یک نام در خصوص جادوگری در سایپا توضیح داد:« ببینید من به شخص کاری ندارم ولی عده زیادی درگیر این موضوع بودند. محسن خلیلی از جادوگری در بازی فیلم دارد. من به سپاهان رفته بودم و محسن خلیلی چون ابجدش نمی‌خورد، در سایپا سکونشین شده بود و فیلم می‌گرفت. فرهاد کوچک‌زاده می‌داند. در موردش صحبت کردن بی فایده است. چون باید دست بگذارید روی افرادی که تا حالا فکر می کردید، اخلاق مدارند. عادل به چنین جاهایی رسید که کار را نیمه کاره رها کرد. من صحبتم با سایپا نیست. سایپا وارد جریان شد. خیلی تیم های دیگر بودند. تیم های دیگر با همین موضوع رفتند به سمت قهرمانی و فکر می کردند با همین شیوه قهرمان شده اند.»

هنوز هم آن افراد مورد تایید عوام هستند
عقیلی در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا جادوگری در قهرمانی تیم ها تاثیرگذار بوده است یا خیر، گفت:« من که فکر می کنم خرافات است. ولی عده ای بودند که جانماز آب می کشیدند و این کار را هم می کردند. به برنامه های تلویزیونی می روند و هنوز هم در برنامه های تلویزیونی هستند. هنوز هم مورد تایید عوام هستند. خداداد عزیزی هم این موضوع را می داند و اشاره کرده است. پیشنهاد مالی سایپا حتی از سپاهان هم بیشتر بود ولی من ترجیح دادم که از ماجرا بیرون بیایم. توی فیلم خوب، بد، جلف اشاره غیرمستقیمی می‌شود که برخی از مسئولان هم اینکار را انجام می‌دهند. بهتر است این بحث را تمام کنیم.»


دلیل از دست رفتن قهرمانی سپاهان در دقیقه ۹۷ 
خب آن سال ۵ امتیاز از ما کم شده بود که اعتراض کردیم و بعد سه امتیاز کم کردند. ولی اصلی ترین مشکل ما در آن سال فشردگی بازی ها بود. ما در جام باشگاه های جهان، لیگ، جام حذفی و تیم ملی بازی می کردیم و عامل بعدی این بود که ما نمی توانستیم در خانه میزبان تیم ها باشیم و هر بازی باید مسافت زیادی را با اتوبوس یا هواپیما طی می کردیم. ما چهارشنبه در تایلند بازی کرده بودیم و جمعه باید دربی را با ذوب‌آهن بازی می کردیم.» 

جدایی ستاره‌ها از سپاهان پس از دومین قهرمانی پیاپی 
بعد از قهرمانی دوم انگار نمی خواستند دیگر تیم قهرمان شود و روندش را را ادامه دهد. مثل چند سال پیش. شاید برای گفتن این حرف به من خرده بگیرند. چند سال پیش آقای سبحانی (مدیرعامل سابق شرکت فولاد مبارکه) جلسه‌ای با بچه‌های تیم برگزار کرد و گفت ما با دست های خالی انقلاب کردیم، پس می‌توانیم با دست‌های خالی قهرمان شویم. این صحبت‌ها را در شرایطی مطرح می‌کرد که کت و شلواری که تنش یک برند خارجی معتبر بود!. بعدش هم که نتایج تیم را دیدید.» 


حضور در استقلال و پرسپولیس پس از القطر 
من با آقای رحیمی در قطر دست دادم و علیرغم پیشنهادات جدی ای که از استقلال و پرسپولیس داشتم، به سپاهان برگشتم. تا روزی که برنگشته بودم، باورشان نمی شد و فکر می کردند کارم با یکی از این دو تیم تمام شده ولی برگشتم و برای سپاهان بازی کردم.

ماجرای غش کردن داور پرسپولیس-سپاهان 
من یک سوال در این مورد دارم؛ چه کسانی تصمیم گرفتند که آقای قهرمانی محروم شود؟ ببینید به طور مثال اگر قبل از یک بازی به داوری پیشنهاد رشوه بدهند، باید بگوید و حتی اگر کاری هم نکند و نگوید و بعدا مسئولان بفهمند، محروم می شود. من سوالم این است مگر می شود رشوه ای در کار بوده باشد و داور را هشت ماه محروم کنند. اشتباهات داوری همیشه بوده است. آقای قلعه نویی به خاطر اشتباهات داوری سکته کرد. آدرس هایی که آن زمان می دادند ، مربوط به بازی های راه آهن بود نه سپاهان.» 

داستان پیوستن به استقلال در سال ۱۳۹۳ 
بله پیشنهاد دادند. قراراداد دو ساله پیشنهاد بدون مبلغ دادند. مهدی رحمتی هم بعد از این داستان از استقلال جدا شد. دو بار دیگر آقای جویباری هم با من تماس گرفتند ولی ماجرا جدی نشد. از قطر که برگشته بودم، پیشنهاد سپاهان ۴۰ درصد کمتر از استقلال بود ولی من تصمیم داشتم که به سپاهان برگردم و همین کار را هم کردم.

انتقاد عقیلی از نوع برخورد باشگاه سپاهان با کرانچار 
ما بازی اول لیگ را انجام دادیم و بعد از آن آقای خلیلیان با من تماس گرفتند و گفتند زودتر به تمرین بیا. آقای کرانچار اتفاقا ناراحت شد و گفت چرا بازیکنان هستند. من و محرم آنجا بودیم. آقای کرانچار قرمز شد و گفت با این شرایط استعفا می‌دهم. اختلافات شدیدی در میان کادر فنی تیم بود ولی با خواهش من و محرم آقای کرانچار ماندنی شد ولی می خواستند کرانچار را بردارند. 

مگر مربی‌های غیرطبیعی دیگر را برداشتید؟
بخش بعدی حرف های عقیلی در رابطه با استفاده کرانچار از مشروبات الکلی و کنار گذاشتن او به همین دلیل بود و گفت: من حرفم این است که مگر ایشان بعد از بازی ها مصاحبه نمی کرده؟! اصلا به ما چه ربطی دارد؟ مگر مربی های غیر طبیعی دیگر را برمی دارید؟ حالا در آن فصل شانس با ما یار بود و فصل را خیلی خوب تمام کردیم. ما نباید زحمات کرانچار در آن فصل و آن قهرمانی را نادیده بگیریم. من حرفم این است که روش کنار گذاشتن آقای کرانچار بد بود. البته با آقای فرکی هم همین کار را کردند.


 

کل پول اردوی ترکیه را تقبل کردم
ما سال قبل قهرمان شده بودیم، ولی هیئت مدیره سراغ ما آمد و گفتند باید قراردادها را کم کنید. چندین بازیکن (نفرات قدیمی تیم فوتبال سپاهان) بودیم و من پیشنهاد دادم که قراردادهایمان را هر کدام یک مقدار کم کنیم. باشگاه می گفت مشکل مالی داریم. تمام بازیکنان با پیشنهادی که من دادم، مخالفت کردند. با این حال چند بازیکن رفتند و قراردادشان را به این شرط کم کردند که پولشان را یکجا بگیرند. این ماجرا گذشت و دیگر سراغ من نیامدند. گذشت و آقای استیماچ آمد. آقای استیماچ گفت ما باید به اردو برویم ولی آقای سبحانی با اردوی ترکیه مخالفت کرد ولی من پیش آقای باقریان مدیرعامل تیم رفتم و گفتم هزینه تیم برای اردوی ترکیه را از قرارداد من کم کنید. در این بین مجید بصیرت هم نامش رد نشده بود و با بقیه بگو مگو کرده بود. گفتند استیماچ خواسته که او نباشد به هر ترتیبی اما این مشکل را حل کردیم و به ترکیه رفتیم.

ماجرای اتهام مسئولان باشگاه سپاهان به عقیلی و اخراج او
ما یک بازی در اردوی ترکیه برگزار کردیم و محرم هم تعویض شد. اعصاب همه ما آن روز به هم ریخته بود و من بازوبند را زیر لباسم بستم. ببینید این موضوع را کسی نمی داند ولی چطور باشگاه از این موضوع مطلع شده بود و از این مسئله استفاده کردند تا بگویند من به باشگاه توهین کرده ام!؟ مدام می گفتم من چه کاری کرده ام؟ بعدا که داستان و ماجرا را به من گفتند، تعجب کردم. بازی بعدی هم با پدیده بود که ما یک بر یک شدیم و بعدش رحمان داد و بیداد کرد که چرا هادی را بازی نمی دهید؟ من به رحمان گفتم که اینکار را نکن، الان می گویند باند درست کرده ایم. بازی بعدی با استقلال خوزستان بود و من را با تیم بردند. بعد هم استیماچ مدتی به کرواسی رفت و گفت حواست به تیم باشد. در آن مقطع باشگاه به بازیکنان پول نمی داد. یک روز استیماچ من را به دفترش صدا کرد و گفت اگر باشگاه پول ندهد، من دیگر نمی آیم. دوباره تیم را به من سپرد و من را بغل کرد و رفت. دو روز بعد من را به یک جلسه دعوت کردند و گفتند مجموعه باشگاه نمی خواهند که تو باشی. من فقط خندیدم و هنوز نمی دانم چه اتفاقی افتاده است. البته رحمان بعدا پیامی به من داد که از کارخانه نمی خواهند تو باشی. باقریان (مدیرعامل سابق باشگاه) از این اتفاق خیلی خوشحال بود. بعد از اینکه من کنار گذاشته شدم، تیم از ۶ بازی ۵ بازی را باخت. من هم پیش آقای نیکفر رفتم و گفتم تا همین جایی که بازی کرده ام، حق  و حقوقم را بدهید تا من بروم. ولی رضایت ندادند تا من را مقابل هواداران قرار بدهند. 


آغاز دوران ویسی و نخواستن‌های غیرمستقیم 
بعد هم ویسی آمد و چنان گندی به تیم زد که دیگر جمع شدنی نبود و تیم تا رتبه چهاردهم جدول رده بندی رفت. هیچ وقت غیر مستقیم به من نگفت که من را نمی خواهد. اینکه او در مصاحبه‌هایش در مورد من نظر می‌داد، اصلا در سطح من نبود. حالا یک سال به خاطر یک سری مسائل قهرمان شده بودند و در همه سال های دیگر تیمش در حال سقوط است. آن یک سال هم اول برنامه صحبت کردیم. ایشان نمی تواند صحبت کند. ایشان در اولین مصاحبه مطبوعاتی اش می گوید قرارداد من ۴۰ میلیون تومان است ولی من گفتم قرارداد سفید می بندم. هی می روند و می آمدند. هزینه باشگاه که می خواستند، تعدیل کنند، از سال قبل بالاتر شده بود. گفتند می‌خواهیم پای دلال ها را ببندیم ولی باشگاه سپاهان ساختمان شیکی به اسم باغ فردوس دارد و چه دلیل دارد که قراردادها در خانه سرمربی بسته شود؟!  به هوای جوان گرایی دلالی کردند. سه بازیکن برزیلی آوردند و نیم فصل ردش کردند. دروازه بانی آوردند که دو سال در سپاهان ماند و آن هم جریان دارد. جوانان آکادمی را رد کردند. شما یک بازیکن جوان نام ببرید که از تیم آن زمان معرفی شده باشد. تیم را همینطور دگرگون کردند. همه این ها پول دلالی در آن بود. چه دلیل داشت که اینکار را بکنید و بعد مجبور بشوید امیرقلعه نویی را بیاورید تا تیم را دوباره به کورس مدعیان برگرداند. من مشکلی با آقای باقریان و ویسی نداشتم. آنها بودند که مدام مصاحبه های ضد و نقیض علیه من انجام می‌دادند. چند موضوع را باید از حرف های من بفهمید. اول اینکه دلیلی نداشت قرارداد بازیکنان در خانه بسته شود. دوم اینکه سه روز تمرین می کنید و قهر می کنید، چون مسئول امور مالی گفته هزینه هایی که در برزیل انجام داده اید را بیاورید. در نیم فصل هم آندو، چشمی و جپاروف به ویسی پیشنهاد شد و گفت نمی خواهم ولی اولین بازی فیکس بازی کرد. عملکرد هر کسی مشخص است. زمانی که از تیم جدا شدم، تیم برای قهرمانی می جنگید. با تمام وجودم برای تیم ملی و سپاهان بازی کردم و منتی هم بر کسی نیست. عملکرد آنها هم مشخص است.

خداحافظی اختیاری یا اجبار در خداحافظی؟ 
باید از آقای روشنایی سرپرست استقلال خوزستان تشکر کنم. ایشان به من پیشنهاد دادند. آقای مهاجری، آقای کاظمی و آقای رسول خطیبی هم به من پیشنهاد دادم. بدنم آماده بود ولی برنامه داشتم که یکسال دیگر در سپاهان بازی کنم و از فوتبال خداحافظی کنم ولی شرایط اینطوری که می خواستم پیش نرفت و متاسفانه نتوانستم داخل زمین خداحافظی کنم. (عقیلی نزدیک به ۳۱۰ بازی برای سپاهان در جام های مختلف انجام داد و ۴۰ گل زد و آخرین دیدار او هم مثل محرم در دربی اصفهان رقم خورده است).

-  سوال های کوتاه: 


*بهترین بازی: بازی دوستانه با فنرباغچه سپاهان. سالی بود که ما قهرمان شدیم. این بازی یک بر یک شد. بازی بسیار سنگینی برای هر دو تیم بود.
*بزرگترین حسرت: بازی نکردن در یک تیم خوب اروپایی 
*اتفاق خنده دار در میان بازی: بازی با استقلال بود که داشتیم گل می خوردیم و هاشم داشت کشش می گرفت. گفت اگر کشش نگیرم، کش می آیم.
*از بچگی طرفدار کدام تیم بوده‌ای؟ سپاهانی که نبودی؟ بله سپاهانی نبوده‌ام ولی سپاهانی شدن مهم است. مثلا الان که وارد یک جمع استقلالی و پرسپولیسی می شوم، هر دویشان برای من کری می خوانند و این مهم است. بزار بگویم دیگر. پرسپولیس را دوست داشتم و پرسپولیس هم بازی کردم ولی حتی از جوانی که سپاهان نرفته بودم، خیلی به این دو تیم احترام می گذاشتم و سپاهان هم با خودش احترام آورد. ببینید شما تلویزیون را که روشن می کنید، یا پرسپولیس را می بینید یا استقلال. روزنامه ها هم همینطور. بزرگ که شدو و حرفه ای بازی می کردم، بیشتر به بازی خوب توجه می کردم. هر تیمی بهتر بازی می کرد، طرفدار آن تیم بودم. بعد هم که سپاهان ابهت خودش را نشان داد.
*احسان حاج صفی: یکی از بادوام ترین و بهترین بازیکن های ده سال اخیر فوتبال ایران.

تگ ها


فولادمبارکه سپاهان هادی عقیلی فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال