مازاد برانکو برای شفر بازیکن نشد!/آمار اسفبار منشا:691 دقیقه یک گل

از مهاجمی که هزینه چشمگیری روی دست استقلال گذاشته بدون شک انتظار گلزنی‌های بیشتری بود و اساسا جذب بازیکن در نیم‌فصل با همین هدف انجام می‌شود؛ تقویت و تحول تیم.اما منشا به مهره‌ای بی‌اثر بدل شده و در کمال شگفتی می‌بینیم وینفرد شفر همچنان روی مدار اعتماد به این بازیکن گام برمی‌دارد...

از مهاجمی که هزینه چشمگیری روی دست استقلال گذاشته بدون شک انتظار گلزنی‌های بیشتری بود و اساسا جذب بازیکن در نیم‌فصل با همین هدف انجام می‌شود؛ تقویت و تحول تیم.اما منشا به مهره‌ای بی‌اثر بدل شده و در کمال شگفتی می‌بینیم وینفرد شفر همچنان روی مدار اعتماد به این بازیکن گام برمی‌دارد

به گزارش مدال،حمیدرضا عرب در روزنامه ایران ورزشی نوشت:مساله امروز استقلال ماجرای ورود مهدی رحمتی به تعیین پنالتی‌زن دربی و آن چیپ عجیب‌وغریب فرشید اسماعیلی که از سر خودخواهی و شکم‌سیری زده شد، نیست. مساله اصلی استقلال جذب بازیکنانی است که با وجود دریافتی چشمگیر هنوز نتوانسته‌اند باری از روی دوش این تیم بردارند.

به آمار گادوین منشا بنگرید. این مهاجم نیجریه‌ای تا پیش از بازی دوشنبه‌شب با الهلال عربستان مجموعا 691 دقیقه در ترکیب استقلال به میدان رفته است. او 11بار با پیراهن استقلال در بازی‌های لیگ و لیگ قهرمانان آسیا دیده شده است. 691 دقیقه یقینا با احتساب وقت‌های اضافه بازی‌ها آماری فراتر از 700 دقیقه حضور در ترکیب استقلال را پیش روی‌مان قرار می‌دهد؛ دقایقی چشمگیر که این انتظار را ایجاد می‌کند تا مهاجم جدید آبی‌ها عملکرد درخشانی هم از خود بر جای گذاشته باشد، اما آیا برآیند چشمگیر و قابل توجهی از این بازیکن در ترکیب استقلال می‌بینید؟

منشا به‌جز گلی که در بازی با فولاد خوزستان از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، گلی برای استقلال نزده است.
در واقع او تا قبل از اینکه یک بازی دیگر مقابل الهلال را در کارنامه خود به ثمر برساند از حدود 700 دقیقه بازی (با محاسبه وقت‌های اضافه) فقط یک‌بار موفق به گلزنی شده که چنین آماری یقینا نمی‌تواند آمار درخشانی برای یک مهاجم باشد.
منشا در این ایام که با پیراهن استقلال در بازی‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفته 2بار هم موفق به ارسال پاس گل شده است؛ یکی در همان بازی با فولاد که بهترین نمایش منشا در تمام روزهایی بود که پیراهن تیم جدیدش را پوشید و دیگری در بازی با پیکان که آنجا هم موفق شد یک پاس گل برای هم‌تیمی‌هایش فراهم کند.
از مهاجمی که هزینه چشمگیری روی دست استقلال گذاشته بدون شک انتظار گلزنی‌های بیشتری بود و اساسا جذب بازیکن در نیم‌فصل با همین هدف انجام می‌شود؛ تقویت و تحول تیم، اما هرچه پاتوسی برای استقلال مهره‌ای کارآمد و چشمگیر بود (هرچند که او هم در دو بازی اخیر افت کرده بود) منشا به مهره‌ای کم‌اثر و حتی می‌شود گفت بی‌اثر بدل شده و در کمال شگفتی می‌بینیم وینفرد شفر همچنان روی مدار اعتماد به این بازیکن گام برمی‌دارد و می‌کوشد چه با حضور در ترکیب اصلی و چه به شکل تعویضی، منشا را در ترکیب استقلال حفظ کند.

حضور منشا در استقلال اما آنجا بیشتر زیر سوال می‌رود که کمتر از 3 ماه پیش برانکو ایوانکوویچ به‌رغم کمبود‌هایی که در خط‌حمله تیمش داشت و می‌دانست جدایی بازیکنی که با فضای بازی در تیمش خو گرفته و جذب بازیکنان جدیدی که مشخص نیست بعد از نیم‌فصل بتوانند خود را با اتمسفر این تیم هماهنگ کنند، چه ریسک بزرگی است، اما باز هم حکم به اخراج این نیجریه‌ای داد و بی‌آنکه واهمه‌ای از عاقبت تصمیم‌اش داشته باشد، منشا را از ترکیب پرسپولیس کنار زد. مهاجم نیجریه‌ای در حقیقت بازیکن متوسطی در ترکیب پرسپولیس بود که به‌زعم سرمربی این تیم نمی‌توانست همسو با تاکتیک‌های این تیم جلو برود و انتظارها را برآورده کند، اما در این میان مدیران باشگاه استقلال بی‌آنکه به اصل دلایل خروج منشا از فهرست برانکو پی ببرند و بی‌توجه به چرایی‌ها و دلایل، این بازیکن را با سراسیمگی بسیار به خدمت گرفتند؛ تصمیمی عجیب و شک‌برانگیز که بیشتر حالت تبلیغاتی داشت تا یک کار عاقلانه و آینده‌نگرانه.

مدیران استقلال که تایید شفر را هم در جذب منشا گرفته بودند، با چنان آب‌و‌تابی خرید این بازیکن را در نقل‌وانتقالات نیم‌فصل برجسته و بزرگ جلوه می‌دادند که آرام‌آرام داشت به همه تلقین می‌شد استقلال به‌واسطه همین خرید در نقل‌وانتقالات مچ پرسپولیس را خوابانده و از رقیب سنتی‌اش پیشی گرفته اما همان پرسپولیس در حالی که هنوز مهره‌های جدید در ترکیب‌اش جا نیفتاده‌اند و متکی به کهنه‌سربازانش توانست فاتح دربی برگشت لقب بگیرد و استقلال را با منشا و یک گردان بازیکن ذی‌قیمت زمینگیر کند و از مهلکه این بازی بزرگ بگذرد و خود را نزدیک‌ترین تیم به جام هجدهم معرفی کند.
پرسشی که پاسخ روشن تصمیم‌گیران استقلال را طلب می‌کند این است که چرا و به چه دلیل پس‌مانده پرسپولیس با پرداختی چشمگیر به استقلال ملحق می‌شود؟ بازیکنی که هیچ جایگاهی در تفکرات برانکو ندارد و مهره‌ای بلااستفاده محسوب می‌شود.

تصمیم‌گیران در باشگاه استقلال شاید با جذب گادوین در نقل‌وانتقالات نیم‌فصل لیگ هجدهم تصور می‌کردند می‌توانند خاطرات سال‌ها پیش جذب بازیکنان تیم رقیب از سوی مدیران قبلی را در اذهان استقلالی‌ها زنده کنند و خود را برنده مطلق نقل‌و‌انتقالات لقب دهند، در حالی که بازیکن مورد نظر آنها هرگز آن مهره‌ای نبود که ظرفیت متحول ساختن خط آتش استقلال را داشته باشد و باید کد‌هایی که برانکو داده بود را جدی می‌گرفتند و هرگز سرمایه‌های خود را به پای این بازیکن نمی‌ریختند، اما وسوسه‌ها و خیالات خام آنها باعث شد دوباره کلاه گشادی سر استقلال برود.

وضعیت گادوین منشا در استقلال امروز بی‌شباهت با آنچه الحاجی گرو و نویمایر رقم زدند نیست.
منشا نیز مانند این نام‌ها مهره‌ای غالبا بی‌اثر در ترکیب استقلال بوده و مشخص نیست باشگاه استقلال با قرارداد یک‌ونیم‌ساله‌ای که با این بازیکن منعقد کرده چه خواهد کرد و آیا می‌تواند این بازیکن را به همان دلایلی که خیلی پیش‌تر پرسپولیس به آن رسیده بود و برانکو آلارم‌هایش را به فوتبال ایران و دیگر تیم‌ها داده بود، از لیست خود خارج کند یا باید غرامت یک فصل بازی نکردن در استقلال را هم به منشا بپردازد و بعد مجوز خروج این بازیکن از فهرست استقلال را بگیرد؟!