ماموریت بعدی رونالدو؛ بیشترین بازی ملی! (گزارش)

کریستیانو رونالدو کاپیتان تیم ملی پرتغال که موفق به شکستن رکورد علی دایی شده است حالا به رکورد دیگری حمله می‌کند....

به گزارش ورزش سه، پیش از شروع مسابقات یورو انتظار شکسته شدن رکورد علی دایی، توسط رونالدو را داشتیم. اتفاقی که باعث می‌شد ایرانی‌ها بازی‌های ملی پرتغال را بیش از پیش رصد کنند. این اتفاق در شب آخر مرحله گروهی این رقابت‌ها به وقوع پیوست و کریستیانو رونالدو، کنار علی دایی برترین گل‌زن ملی جهان شد. رکوردی که به زودی تنها مختص رونالدو می‌شود و باید منتظر فاصله گرفتن او از دایی باشیم.

نکته قابل توجه درمورد شکسته شدن این رکورد تعداد بازی‌هایی است که دو بازیکن برای ثبت این رکورد انجام داده اند. علی دایی در ۱۴۸ بازی  برای تیم ملی ایران ۱۰۹ گل به ثمر رسانده است. رونالدوی پرتغالی ۳۰ بازی بیشتر از شهریار فوتبال ایران برای به ثبت رساندن این رکورد انجام داده است. اتفاقی که باعث می‌شود به اهمیت کار علی دایی بیشتر پی ببریم. دوران اوج علی دایی در اواخر قرن بیستم رقم خورده است و در دهه ‌های اخیر تعداد بازی‌های ملی به خصوص برای اروپایی‌ها افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است. افزایشی که سبب می‌شود رونالدوی ۳۶ ساله را به سوی شکستن رکورد جهانی دیگری سوق دهد.

طبق اعلام سایت فیفا، فقط بازی های جام جهانی (شامل مسابقات مقدماتی)، جام کنفدراسیون ها، مسابقات قاره ای (شامل مسابقات مقدماتی)، بازی های دوستانه میان تیم های بزرگسالان، بازی های مقدماتی و نهایی مسابقات المپیک تا سال ۱۹۴۸ (به استثنای موارد خاص) را در تعداد بازی های ملی منظور شده است، بنابراین تعداد بازی های ملی برخی بازیکنان با لیست اعلام شده فیفا ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل است که سه بازی ملی جواد نکونام و یک بازی ملی علی دایی توسط فیفا به رسمیت شناخته نمی شود و این بازیکنان با ۱۴۸ بازی، رکورددار بازی ملی برای ایران هستند.

احمد حسن هافبک سابق تیم ملی مصر که به همراه این تیم چهار بار قهرمان جام ملت های آفریقا شد با ۱۸۴ بازی ملی همراه بدر الموتاوا مهاجم کویت که به تازگی در مقدماتی جام جهانی به این رکورد دست یافت رکورددار بازی های ملی هستند. احمد حسن سال ۲۰۱۳ از فوتبال ملی کنار رفت اما موتاوا شانس این را دارد در مقدماتی جام ملت‌های آسیا بازی کند و رکورد خود را بهبود ببخشد.

احمد مبارک عمانی و سرخیو راموس با ۱۸۰ بازی ملی در رده بعدی هستند که وجه اشتراک هر دو دعوت نشدن در اردوی اخیر و از دست دادن شانس بازی برای تیم‌های ملی‌شان بود. حالا کریستیانو رونالدو با ۱۷۸ بازی ملی برای شکستن رکورد بیشترین بازی ملی تلاش خواهد کرد. با توجه به آمادگی این بازیکن، رسیدن به رکورد بیشترین تعداد بازی ملی بعد از آقای گلی جهان، برای ستاره همچنان آماده پرتغال، در سن ۳۶ سالگی دور از دسترس نیست.

تگ ها


تیم ملی پرتغال کریستیانو رونالدو فوتبال جهان یوونتوس سری آ فوتبال