ماموریت صعود تیم اسکوچیچ در حاشیه خلیج فارس

به نظر می‌رسد که امارات و قطر آخرین و جدی ترین گزینه های موجود برای میزبانی مرحله اول مقدماتی جام جهانی در آسیا هستند....

به گزارش "ورزش سه"، از آخرین بازی تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی ۱۵ ماه می‌گذرد و در شرایطی که مسابقات مرحله دوم مقدماتی باید تا حالا به پایان می‌رسیدند، هنوز چهار دیدار دیگر باقی مانده و تکلیف هیچ کدام از گروه ها به طور قطعی مشخص نیست. شیوع ویروس کرونا سبب شد تا ابتدا بازی ها به زمان دیگری انتقال یابند و بعد تصمیم بر این شد که در فروردین و خرداد ۱۴۰۰ تورنمنت از سر گرفته شود اما خوشبینی مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا نتیجه بخش نبود.

قوانین مختلف کشورها سبب شد تا امکان انجام بازی ها به صورت رفت و برگشت موجود نباشد و سرانجام برای یکبار دیگر مرحله دوم مقدماتی جام جهانی به حالت تعلیق درآمد تا دوباره گمانه زنی ها برای زمان و مکان بازی ها شدت گیرد و در این بین خبرنگاران و رسانه های عربی باتوجه به نفوذ این کشورها در کمیته برگزاری مسابقات، دست بالاتر را در انتشار اخبار دسته اول داشته باشند.

مسئله اصلی که حالا علی نوری خبرنگار عراقی به آن اشاره کرده این است که مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا تا ماه ژوئن (خرداد و تیر) عقب می‌افتد و سپس به صورت متمرکز به انجام می‌رسد.

در این بین از قطر به عنوان جدی ترین گزینه برای میزبانی متمرکز مسابقات نام برده می‌شد. این کشور که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ نیز هست، تجربه موفقی از برگزاری لیگ قهرمانان آسیا داشت و نشان داد که زیرساخت های لازم برای میزبانی از تورنمنت های مهم در دوره کرونا را دارد اما مسئله اصلی این است که در فاصله کمتر از دو سال تا جام جهانی، این کشور شاید ترجیح بدهد که ورزشگاه های خود را برای جام جهانی آماده نگه دارد.

قطری ها چندی پیش اعلام کردند که قصد ندارند میزبان تمام بازی های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ باشند اما یکی از میزبانان قطعی این مسابقات (یک یا دو گروه) خواهند بود. شاید همین الگو در برگزاری مقدماتی جام جهانی نیز مورد استفاده قرار گیرد و قطری ها از شش گروه، چند گروه را میزبانی کنند اما نکته خوشحال کننده ای که این خبرنگار عراقی در ادامه توییتش به آن اشاره کرده، همراهی امارات متحده عربی است. امارات علاقه مند است تا ظرفیت خود در میزبانی از مسابقات بزرگ را نشان دهد و حتی آمادگی این را دارد که تمام بازی ها را میزبانی کند.

بنابراین به نظر می‌رسد در شرایطی که کشورهای شرق آسیایی نظیر چین، کره جنوبی، ژاپن و مالزی با قوانین سخت گیرانه راه را بر ورود اتباع خارجی بسته اند، امارات و قطر جور آن ها را خواهند کشید و میزبانی را برعهده خواهند گرفت؛ هرچند که هنوز خبر رسمی در این باره منتشر نشده و باید دید از بین امارات و قطر (شاید امارات یا قطر!) کدام یک میزبان مرحله دوم خواهند شد.

بنابراین به نظر می‌رسد که شاگردان دراگان اسکوچیچ کیلومترها دورتر از استادیوم آزادی، باید مقابل هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق قرار بگیرند تا جواز صعود را به دست آورند. وقتی ایران آخرین بازی خود را به عراق واگذار کرد، امیدها بر این بود که در ورزشگاه آزادی هر دو تیم را شکست دهد اما حالا با شیوع کرونا، همه چیز تغییر کرده ولی حتی با این ممنوعیت تماشاگران و میزبانی هم بعید است که ایران به چیزی جز صدرنشینی در این گروه رضایت دهد.

تگ ها


تیم ملی ایران دراگان اسکوچیچ