ماموریت ویژه MLS در قلب پدافند پرسپولیس

یاران سیدجلال حسینی در غیاب چند مهره جدا شده، وظیفه دشواری را خواهند داشت؛ وظیفه ای بسیار سخت برای حفظ آمار درخشان دفاعی....

به گزارش ورزش سه، سیدجلال حسینی که نمایش درخشانی در مقابل صنعت نفت داشت، در میکسدزون با پرسشی از یک خبرنگار مواجه شد که دائم از آن فرار می‌کند. خبرنگار با تمجید از نمایش حسینی و قدرت رهبری وی، گفت که شاید برخی نگرانی سن و سال او را داشته باشند و سیدجلال هم در پاسخ گفت که «فردا ریکاوری خوبی داریم». این پاسخ در نگرش کاپیتان پرسپولیس نشأت دارد که می‌گوید حالا فوتبال برایش تصمیم خواهد گرفت و او وظیفه دارد به تمرین فردا فکر کند.

شاگردان برانکو ایوانکوویچ در نخستین فصل هدایت او، ۳۴ گل در لیگ برتر خوردند و در نهایت نیز باوجود آمار فوق العاده گل زده، به خاطر خط دفاعی ضعیف خود قهرمانی را به حریف خوزستانی واگذار کردند. اما فصل بعد برانکو سازماندهی دفاعی اش تیمش را مستحکم کرد و با جذب سیدجلال حسینی و علیرضا بیرانوند، شرایط فوق العاده ای را در خط دفاع به وجود آورد و در ادامه نیز حضور شجاع خلیل زاده به پرستاره تر شدن ترکیب قرمزها کمک کرد.

کنایه آمیز است که پرسپولیس در دو فصل بعد از نایب قهرمانی، روی هم ۲۹ گل خورد! یعنی پنج گل کمتر از لیگ پانزدهم با سوشا مکانی، محسن بنگر، علیرضا نورمحمدی و... . هرچند که باید توجه داشت فارغ از نفرات حاضر در ترکیب، در فصول بعدی رویکرد برانکو نیز تغییر کرد و شاید او دریافت که راه قهرمانی در لیگ برتر ایران از خط دفاعی مستحکم می‌گذرد.

در سه فصلی که پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ لیگ برتر را بالای سر برد، روی هم ۴۳ گل دریافت کرد تا میانگین کمتر از ۰.۵ گل در هر بازی به ثبت برسد. آن هم در شرایطی که در لیگ پانزدهم میانگین دریافت گل برای سرخپوشان عدد ۱.۱۳ در هر بازی را نشان می‌داد.

پس از جدایی برانکو و در دوره گابریل کالدرون و یحیی گل‌محمدی هم اگرچه پرسپولیس تعداد گل خورده بیشتری را در کارنامه داشت اما همچنان وضعیت خوبی را تجربه می‌کرد. سرخ ها فصل گذشته ۱۷ گل خوردند که البته باید توجه کرد که ۴ گل پس از تثبیت قهرمانی بود.

اما حالا این آمار فوق العاده، در معرض خطر قرار گرفته یا دستکم این نگرانی در بین هواداران این تیم وجود دارد. پرسپولیس برای لیگ بیستم علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل زاده و محمد نادری را از دست داد تا ترکیب دفاعی اش به کلی متحول شود. اگرچه نفرات جدید در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد مطلوبی داشتند ولی جدایی شجاع و ناکامی در جذب مدافع جانشین، چالش سختی را برای سیدجلال حسینی و یارانش به وجود آورده است.

حالا هواداران پرسپولیس به خوبی می‌دانند که سیدجلال و کنعانی تنها مدافعان میانی تخصصی در فهرست این تیم هستند اما نمایش این ترکیب در دو بازی نخست برابر سایپا و صنعت نفت، قرمزها را به حفظ این رکورد جذاب امیدوار کرده است.

پرسپولیس برای این که آمار هر دو بازی یک گل خورده را نگه دارد، باید در ۲۸ بازی آینده تنها ۱۵ گل بخورد که در این صورت سیدجلال حسینی و رفقا، با دریافت ۷۵ گل در ۱۵۰ بازی، عنوان بهترین خط دفاعی تاریخ فوتبال ایران را به خود اختصاص دهند.

 در این مدت سیدجلال حسینی، محمد انصاری، محمد نادری، شجاع خلیل زاده، محمدحسین کنعانی زادگان، محسن ربیع خواه، رامین رضاییان، مهدی شیری، حسین ماهینی، صادق محرمی، سعید آقایی و... در ترکیب خط دفاعی پرسپولیس بازی کردند و توانستند دوره ای پرافتخار را برای این تیم رقم بزنند و حالا وظیفه ادامه این دوره پرافتخار برعهده ۱۱ بازیکن خواهد بود اما بی تردید سه نفر نقش بیشتری خواهند داشت؛ محمدحسین کنعانی زادگان (M)، حامد لک (L) و سیدجلال حسینی (S).

لیگ شانزدهم: ۱۴ گل
لیگ هفدهم: ۱۵ گل
لیگ هجدهم: ۱۴ گل
لیگ نوزدهم: ۱۷ گل
لیگ بیستم: صفر گل

تگ ها


سید جلال حسینی محمد حسین کنعانی زادگان پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال