مانچو و فتح جام در ومبلی بعد از ۲۹ سال

هم تیم های قدیمی در قامت مربی توانستند، خاطره تلخ ورزشگاه ومبلی را با یک قهرمانیِ دلچسب، از یاد ببرند....

به گزارش "ورزش سه"، زوج روبرتو مانچینی و جیانلوکا ویالی یکی از جذاب ترین سوژه های یورو ۲۰۲۰ بود؛ تورنمنتی که ساعاتی پیش با قهرمانی تیم ملی ایتالیا به پایان رسید تا این زوج بعد از حدود ۳ دهه، این بار پایانی خوش در ومبلی را تجربه کنند.

روبرتو مانچینی طی سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ به عنوان بازیکن در تیم سامپدرویا حضور داشت. در این مدت و از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۲ با حضور جیانلوکا ویالی، یک زوج رویایی در سامپدوریا تشکیل شده بود؛ زوجی که در یورو ۲۰۲۰ و این بار در قامت مربی در کنار هم حضور یافتند تا تیم ملی کشورشان را به یک موفقیت بزرگ برسانند.

ایتالیا تورنمنت را بسیار خوب شروع کرد و با اقتدار به مرحله حذفی صعود کرد؛ شاگردان مانچینی مراحل دور حذفی را هم یکی یکی پشت سر گذاشته و به دیدار پایانی رسیدند؛ دیداری که قرار بود در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار شود؛ ورزشگاهی که برای مانچینی و ویالی، تداعی کننده یک خاطره تلخ بود. این دو در سال ۱۹۹۲ یک موفقیت بزرگ را برای سمپدرویا رقم زدند و همراه با این تیم راهی دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا شدند؛ دیداری که در ورزشگاه ومبلی و مقابل بارسلونا برگزار شد. ۹۰ دقیقه تلاش دو تیم برنده نداشت اما بارسلونا در وقت های اضافه موفق شد با ضربه آزاد دیدنی رونالد کومان، مقاومت سامپدوریا را شکسته و فاتح لیگ قهرمانان اروپا ۱۹۹۲ شود.

بعد از ۲۹ سال و این بار در قامت مربی، مانچینی و ویالی برای برگزاری یک دیدار فینال دیگر در ورزشگاه ومبلی حضور یافتند؛ فینال یورو ۲۰۲۰ با ایتالیایی که بعد از سال ها توانسته بود هوادارانش را به فتح یک جام بزرگ امیدوار کند. بازی با گل زودهنگام شاو برای انگلیس، شروع سختی را برای ایتالیا به همراه داشت. شاگردان مانچینی در نیمه دوم توانستند با حملات بیرحمانه و مکررشان دروازه انگلیس را باز کنند. بازی به وقت های اضافه کشید تا ویالی و مانچینی، دژاوو را دم گوش شان احساس کنند؛ اما انگلیس توان باز کردن دروازه ایتالیا را نداشت تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود.

در ضربات پنالتی، با درخشش دوناروما، این ایتالیا بود که برنده شد تا بغض روبرتو مانچینی ترکیده و قهرمانی تیمش را با چشمانی اشک بار جشن بگیرد؛ به این ترتیب بود که خاطره تلخ ۳ دهه پیش در ومبلی جای خود را به خاطره ای شیرین داد تا بعد از این هر گاه که نام این ورزشگاه شنیده شد، ویالی و مانچینی لبخند به لب، از قهرمانی یورو ۲۰۲۰ صحبت کنند.

تگ ها


تیم ملی ایتالیا روبرتو مانچینی یورو ۲۰۲۰