!مایلی‌کهن: خداراشکر که فقط به من می‌گویند دیوانه

وقتی نام مایلی کهن برده می شود، همه آماده خواندن یک مصاحبه آتشین و جنجالی از مرد منتقد فوتبال ایران هستند ......

وقتی نام مایلی کهن برده می شود، همه آماده خواندن یک مصاحبه آتشین و جنجالی از مرد منتقد فوتبال ایران هستند.

به گزارش مدال به نقل از خبرورزشی، این بار اما این مربی باسابقه در گفت وگو با روزنامه شهروند، پیرامون مهمترین بحث های روز فوتبال ایران حرف های بسیار مهمی را مطرح کرده و گریزی هم به مشکلات استان گیلان زده است.

 *حرف و حدیث ها درباره بازی کردن احسان حاج صفی و مسعود شجاعی در مقابل نماینده رژیم اشغالگر قدس به اوج خود رسیده است و به نظر می رسد محرومیت هایی در انتظار این دو بازیکن خواهد بود.

من از نظر فوتبالی صحبت هایم را مطرح می کنم. به نظر شما با محرومیت این دو بچه خوب فوتبال ایران چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آقایان فکر می کنند مسعود شجاعی و احسان حاج صفی عزیز واقعا علاقه داشتند که مقابل نماینده رژیم صهیونیستی بازی کنند؟ واقعا این دونفر از شرایط و مشکلاتی که ممکن بود برای آنها درست شود، اطلاع نداشتند؟ اگر آنها به ارزش ها و مسائل سیاسی کشور می خواستند پشت کنند، در بازی رفت به همراه تیم خود به اسراییل سفر می کردند. غیر از این است؟

 *اما به هرحال نگاه و نظر در این باره کاملا مشخص است و همیشه نمایندگان ایران در مسابقات مختلف از رویارویی با نماینده های اسراییل خودداری می کنند. چون ما اصلا آنها را به رسمیت نمی شناسیم.

مگر غیر از این است که این دونفر جریمه و مشکلات را قبول کردند تا به کشور رژیم اشغالگر قدس نروند؟ چرا آن زمان که شجاعی و حاج صفی حاضر نشدند به اسراییل بروند، یک نفر از این آقایان حرفی نمی زد و از آنها تشکر نکردند؟ حالا حاج صفی به تازگی به این تیم پیوسته است، اما شجاعی که سال قبل هم در این باشگاه یونانی حضور داشت! بله همه ما می دانیم که اسراییل رژیمی غاصب و جنایتکار است که سرزمین های فلسطین را اشغال کرده است، اما من به خاطر صحبت هایی که انجام شده، می خواهم به یک نکته بسیار مهم اشاره کنم. شاید این مثال بسیاری از ابهامات را درباره اتفاقی که برای شجاعی و حاج صفی افتاده،  را برطرف کند.

*بفرمایید.

هیچ کسی نمی تواند بگوید که آنها از عمد حاضر شدند در این مسابقه به میدان بروند، اما من از مسئولان محترم یک سوال بسیار مهم دارم. از نظر ما اسراییل یک رژیم غاصب است و باید از صحنه روزگار محو شود، اما در سازمان ملل این کشور را به هر شکلی که هست، با حمایت متحدانش به رسمیت می شناسند. دقت کنید به جز مراسم عمومی سازمان ملل که روسای جمهوری ایران و رژیم صهیونیستی سخنرانی می کنند و طرف مقابل جلسه را ترک می کند، آیا نماینده دایم ایران در سازمان ملل در هیچ کدام از جلسات عمومی دیگر شرکت نمی کند؟ به هرحال، نماینده رژیم صهیونیستی هم در تمامی این جلسات حضور دارد و نماینده ایران در سازمان ملل هم در این جلسات شرکت می کند! چون دستورالعمل و پروتکل های سیاسی و دیپلماتیک نماینده ایران را مجبور می کند که در جلسه سازمان ملل که نماینده اسراییل هم در آن شرکت دارد، حضور پیدا کند. ما قبول کرده ایم که بعضی از مواقع باید به قوانین بین المللی احترام بگذاریم. ما باید از شعاردادن فاصله بگیریم. این دونفر فرزندان کشور ما هستند و نباید آنها را محروم کنند.

*گویا فدراسیون پیش از برگزاری بازی به هر دو بازیکن اعلام کرده بود که نباید در بازی مقابل تیم رژیم اشغالگر به میدان بروند.

حرف می زنیم و ما را تهدید به شکایت می کنند. مدیران فوتبال ایران فکر می کنند بنده از بیان کردن حقایق ترس دارم. مردم عزیز ما قضاوت کنند. خداوکیلی اگر این چرخ گردون صد هزار بار دیگر می چرخید، باز هم آقای استقلال (مایلی کهن از چندی قبل تاج رئیس فدراسیون فوتبال را به نام آقای استقلال مورد خطاب قرار می دهد) و ساکت می توانستند به جایگاه ریاست و دبیرکلی فوتبال ایران برسند و این همه مدعی باشند؟ آقایانی که با رانت و رابطه و مسائل خاص خودشان را به این جا رسانده اند و درباره عملکرد خود حتی نمی خواهند پاسخگو باشند! من در مصاحبه های قبلی که در رسانه ها منتشر شد هم، درباره گذشته آقایان صحبت کردم و خواستم پاسخگو باشند که قبلا چه داشتند و حالا که وارد فوتبال شدند، چقدر دارند و اصلا آورده آنها برای فوتبال این مملکت چه بوده است؟ مشکل ما این است که آنها اصلا فوتبالی نیستند که به این شکل بر فوتبال ایران مدیریت می کنند. بدبختی فوتبال ایران این است که هیچ کس سر جای خودش نیست که اگر این طور بود، آقای استقلال(تاج) الان رئیس فدراسیون فوتبال نبود!

*در این مدت البته بسیاری از بازیکنان تیم ملی و پیشکسوتان به نام فوتبال ایران همچون علی کریمی و فرهاد مجیدی و... از شجاعی و حاج صفی حمایت کردند و تأکید داشتند مجبور بودند به تعهد حرفه ای خود به باشگاه پایبند باشند.

این دونفر مجبور بوده اند، باز هم تأکید می کنم مجبور بوده اند به خاطر تعهد رسمی که به باشگاه خود داشته اند، مقابل باشگاه رژیم صهیونیستی بازی کنند. آنها چاره دیگری نداشتند و در بازی رفت هم که در خاک اسراییل برگزار شد، حضور پیدا نکردند! قبول کنیم فوتبال حرفه ای دنیا با مباحث سیاسی و اعتقادی ما ارتباطی ندارد و آن جا قوانین سفت و محکمی وجود دارد. در آن جا همه چیز سر جای خودش است و مسائل سیاسی را با فوتبال قاطی نمی کنند. با تمام این صحبت ها، باشگاه یونانی برای بازی رفت همکاری لازم را با بازیکن ایرانی خود داشته و تا حدودی با آنها همکاری کرده است، اما وقتی باشگاه یونانی دو سهمیه بازیکن خارجی خود را به ملی پوشان ایرانی اختصاص داده و با آنها قرارداد بسته است، هدفش این بوده که بتواند از شجاعی و حاج صفی در این مسابقات بسیار مهم استفاده کند. به این دو بازیکن پول نمی دهند که برایشان به خاطر مسائل سیاسی بازی نکنند!

*به نظر می رسد در فضای فعلی بیشتر انتقاد شما به عملکرد فدراسیون فوتبال است.

ما بحث سیاسی نمی کنیم و از نظر قوانین بین المللی فوتبالی دراین باره حرف زدیم. آقایان استقلال (مهدی تاج) و ساکت که اشتباهی به فوتبال آمده اند، به جای این کارها، باید رفتار سرمربی تیم ملی این کشور را محکوم کنند. بیایند بگویند او در یک سال گذشته چند روز در خارج از ایران حضور داشته است؟ بیایند بگویند چقدر پول می گیرد که بیشتر مواقع سال در خارج از ایران به کارهای شخصی خود می پردازد! بیایند بگویند مگر کی روش برنامه ریزی فنی تیم امید را انجام نداد؟ پس چرا تمام هجمه ها و انتقادها از امیرحسین پیروانی عزیز بود. این مدیران غیرفوتبالی باید سرمربی تحت قرارداد و مدیریت خودشان را محکوم کنند، نه دو بازیکنی که به تعهد حرفه ای خود با باشگاه پایبند بوده اند.

*آقای مایلی کهن! شما انتقاد های زیادی را درباره کارلوس کی روش مطرح کرده اید. این مسأله باعث شده بسیاری از مردم که از عملکرد این مربی راضی هستند، انتقادهای شدیدی از شما داشته باشند.

من آن قدر فریاد زده ام دیگر صدایم درنمی آید. به نظر شما و همه آنهایی که به بنده فحش می دهند، محمد مایلی کهن نمی توانست مثل خیلی های دیگر سکوت کند؟ نمی توانستم برای کی روش و همکارانش به به و چه چه کنم؟ نمی توانستم از آقای استقلال و ساکت و دوستان اصفهانی آنها که یکی یکی پست های مهم مدیریتی فوتبال ایران را در اختیار دارند، تعریف کنم؟ من دلم برای این فوتبال و کشور می سوزد. من غصه می خورم از این که می توانیم خیلی جلوتر از اینها باشیم، اما به خاطر این شرایط مدام درجا می زنیم.

*پس بعضا در جریان حتی فحاشی هایی که به شما می شود هم قرار دارید؟ وقتی می بینید به خاطر بحث هایی که مطرح می کنید، به شما فحش می دهند، چه احساسی پیدا می کنید؟

من بی رگ نیستم که از فحش هایی که به من می دهند، ناراحت نشوم. قطعا دلم می شکند، اما من از قبل از انقلاب یک بچه کلفت بودم که زندگی سختی را پشت سر گذاشتم و نه تنها به گذشته سخت خودم افتخار می کنم بلکه از قبل از انقلاب هم برای خودم خانه داشتم. بهترین خودرو را هم سوار می شوم، اما داشته های من مشخص است. آیا محمد مایلی کهن نقد کورکورانه می کند؟ بیایند این گونه بحث ها را تحلیل کنند.

این که من می گویم قرارداد کی روش را شفاف به مردم نشان بدهید که آیا طبق قرارداد باید از دستیاران ایرانی استفاده کند، حرف اشتباهی است؟ این که من می گویم کی روش طبق همان قرارداد باید مشخص کند چند هفته در طول سال مرخصی دارد و چرا الان در ایران نیست، حرف اشتباهی است؟ این که می گویم کی روش علاوه بر سرمربیگری، مدیریت تیم ملی و فدراسیون فوتبال را هم برعهده دارد و قرارداد او باید افزایش بیابد، غیرمنصفانه است؟ به هرحال ما دیدیم که او دستیاران و پزشک و مدیرمالی تیم ملی را برکنار کرد. دیدیم که رئیس سازمان اقتصادی و دبیرکل فدراسیون را هم برکنار کرد. این که من می گویم در جام ملت های آسیا به عراق جنگ زده باختیم و حذف شدیم، غیرمنصفانه است؟ این که تأکید دارم کی روش هفت سال است سرمربی تیم ملی است، اما در ایران حضور مستمر ندارد، غیرمنصفانه است؟ این که من می گویم شعار می دهند و ذهن مردم را با بازی بسیار درخشان مقابل آرژانتین و نیجریه شست وشو می دهند، غیرمنصفانه است؟ بله ما جلوی آرژانتین با سیستم دفاعی، فوتبال خوبی انجام دادیم و این بازی را سال هاست که دارند در بوق و کرنا می کنند، اما آقای کی روش و کی روشی پور ها چرا نمی آیند بگویند مهمترین بازی برای تیم ملی در جام جهانی بازی با بوسنی حذف شده بود که ما باخت بدی به آ نها داشتیم. آنها بیایند از این بازی هم حرف بزنند. ما اگر بوسنی را می بردیم، به مرحله بعدی جام جهانی صعود می کردیم! این که من می گویم کی روش به وزیر و رئیس فدراسیون و مربیان لیگ و فوتبال ایران توهین می کند، اشتباه است؟ اگر اشتباه است و این اتفاقات رخ نداده، بیایند بگویند.

*با این حال کی روش تیم ملی را با اقتدار در شرایط کنونی به جام جهانی رسانده و حقیقت این است که مردم از او راضی هستند.

دست او درد نکند، اما وظیفه اش را انجام داده است. ما او را تبدیل به یکی از گران ترین مربیان دنیا کرده ایم. ما نباید خودمان را مقابل کی روش کوچک کنیم. قرارداد یک میلیون و٤٠٠ هزار یورویی برای هر سال با پاداش و پول دندانپزشکی، خشکشویی لباس، تلفن، خودرو، خانه فول امکانات، بلیت هواپیمای رفت و برگشت فرست کلاس به کشور های مختلف و پاداش های چند برابری نقدی نسبت به بازیکنان و مربیان، سهم داشتن از پاداش های ١٢ میلیون دلاری فیفا برای حضور تیم ملی در جام جهانی و حضور بیشتر روزهای سال در خارج از ایران امتیاز هایی است که فوتبال ایران به کی روش داده است. زمانی که من مربی تیم ملی بودم، بازیکنان در خوابگاه نصرت بودند. الان اما با تمام مشکلاتی که هست، بهترین امکانات در اختیار او قرار دارد.

*خودتان فکر می کنید دلیل این انتقادهایی که به شما می کنند، چیست؟

درباره کی روش به راحتی افکار عمومی را می سازند. همین آقای کی روشی پور با قدرت این کار را انجام می دهد. هر کسی نقد کند، تصویری بد از او می سازند و دستاورد های سرمربی تیم ملی را بیشتر از آن چیزی که هست، به مردم القا می کنند. تا وقتی طرفداران پرتعداد کی روش هستند، باید هم وقتی محمد مایلی کهن نقدی انجام می دهد، بدترین فحش ها را بخورد! تازه همین که به من در این فضا می گویند دیوانه(!) شانس آورده ام. وگرنه آقایان دوست دارند بدتر از اینها درباره من گفته شود، اما باز هم می گویم که من دلم برای کشورم می سوزد و ناراحت می شوم که مردم بازیچه این تصویرسازی های دروغ قرار می گیرند.

*شما الان بیشتر وقت خود را در انزلی سپری می کنید. آن جا آرامش بیشتری نسبت به تهران دارید؟

بله اما این جا هم مدام غصه می خوریم. دیگر مانده ام بعضی از حرف ها را با چه زبانی بگویم آقایان متوجه بشوند! واقعا جای تأسف دارد که سپیدرود نماینده گیلان در لیگ برتر باید در ورزشگاه عضدی رشت بازی برگزار کند که چمن مصنوعی دارد. در شهری که اگر شما میله در زمین بکارید، بعد از یک هفته سبز می شود، مگر می شود بعد از ٥٠، ٤٠ سال هنوز این شهر استادیوم مناسب نداشته باشد؟ همین ورزشگاه شهید والا مقام عضدی هم قبل از انقلاب ساخته شده است و آقایان یک آجر روی آجر در تمام این سال ها نگذاشته اند! ورزشگاه سردار جنگل را هم ساخته اند اما می بینیم که آن قدر از آن استفاده نشد و به شرایطش رسیدگی نکردند، تخریب شده است! این مشکلات در تمام استان های ما وجود دارد. پس این آقایانی که مسئول می شوند، برای چه می آیند پشت صندلی می نشینند؟ ولی چندین دهه است که فکری به حال این جاده کمربندی انزلی نمی شود. همین بندر انزلی از اولین بنادر کشور بوده است اما آمده اند منطقه آزاد اقتصادی انزلی را راه اندازی کرده اند و کسبه انزلی را بیچاره کرده اند. وضع اقتصادی این مردم واقعا الان با راه اندازی این منطقه آزاد جای تأسف دارد! شما به من بگویید برای ساخت و بهینه سازی یک جاده کمربندی در انزلی چقدر زمان لازم است؟ ٢٠ سال کافی است؟ به من بگویید کافی است! اما در این همه سال یک جاده درست و حسابی برای مردم نساخته اند.

*چند وقت قبل هم به خاطر درگیری به وجود آمده در حاشیه ساخت یک مسجد کلی حاشیه برای شما درست شد که بحثی غیرفوتبالی بود.

مدیران می آیند برای نمایش دادن نه کارکردن برای مردم! در همان قضیه مسجد یک روستا که ما را به دادسرا و دادستانی و... هم بردند. اخیرا نماینده مجلس مردم انزلی زحمت کشیده اند و رفته اند در مسجد این روستا از پروسه ساخت مسجد بازدید کرده اند و با ستون هایی که بعد از این همه جنجال و درگیری بالا رفته است، عکس یادگاری گرفته اند! نماینده مجلس ما تازه یادش افتاده که برود عکس یادگاری بگیرد، اما در مجاورت همین مسجد که تا به این جا هم با هزینه های یک خیر ساخت وساز آن پیش رفته است، قبرستانی وجود دارد که عزیزان مردم روستا و انزلی آن جا دفن شده اند. شهدای والامقام ما آن جا دفن شده اند، اما شما بروید ببینید چقدر زباله در این قبرستان وجود دارد! این نماینده مجلس با هیأت همراه خود وقتی آمد، آیا این آشغال و وضع اسفناک محیط پیرامون مسجد را ندید؟ نمی توانست دستور بدهد که یک پولی به چند کارگر بدهند و بیایند آن جا را نظافت کنند؟ اما آقایان آمدند عکس یادگاری گرفتند تا نشان بدهند حضور داشتند! من هراسی از مطرح کردن واقعیت ندارم. احترام نماینده مجلس واجب، اما آنها نماینده مردم نمی شوند که بیایند عکس یادگاری بگیرند و نمایش بدهند! اخیرا هم که شاهد آبروریزی برای گرفتن عکس سلفی با خانم موگرینی بودیم!

 

تگ ها


اخبار روز لیگ برتر خلیج فارس فوتبال