تفاوت های مجیدی و باقری روی تیمکت سرخابی ها

به گزارش مدال،این روزها مدیریت حواشی را در استقلال نمیبینیم؛ تیمی که چند ماه قبل فرهاد مجیدی را بهعنوان یک مربی جوان به کادر فنی اضافه کرد ......

به گزارش مدال،این روزها مدیریت حواشی را در استقلال نمیبینیم؛ تیمی که چند ماه قبل فرهاد مجیدی را بهعنوان یک مربی جوان به کادر فنی اضافه کرد ...

به گزارش مدال،این روزها مدیریت حواشی را در استقلال نمی‌بینیم؛ تیمی که چند ماه قبل فرهاد مجیدی را به‌عنوان یک مربی جوان به کادر فنی اضافه کرد. مجیدی دوره‌های مربیگری را با موفقیت پشت سر گذاشته اما حضورش بیشتر از اینکه برای کار فنی باشد به‌منظور صحبت با بازیکنان و مدیریت حواشی است؛ اتفاقی که هرگز رخ نداده و حواشی استقلال نه‌تنها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده. حواشی رختکن استقلال و درگیری لفظی پاتوسی و ایسما با فرشید باقری و فرشید اسماعیلی نمونه‌ای از این دست است که در طول سالیان اخیر هرگز در پرسپولیس دیده نشده و اگر هم بوده خبرش به بیرون از تیم نرفته. مجیدی به‌عنوان بزرگ‌تر و کاپیتان سابق استقلال که محبوبیت بسیاری هم نزد هواداران دارد، نقش یک مبصر را به‌خوبی ایفا نکرده و در این بحث ناموفق بوده.

 آیا می‌دانید نقش کریم باقری در کادر فنی پرسپولیس چیست؟ طراحی تمرین یا تصمیم درباره ارنج تیم و اینکه چه کسی بازی کند یا نه؟ اگر چنین فکری کرده‌اید سخت در اشتباه هستید. کریم باقری در پرسپولیس نقش یک بزرگ‌تر را بازی می‌کند. نه اینکه بحث فنی درباره او را کامل نادیده بگیریم اما باقری بیشتر حواشی را مدیریت می‌کند تا اینکه بخواهد در مسائل تاکتیکی نظر بدهد. این را نزدیکان پرسپولیس هم می‌گویند و البته بر این عقیده‌اند که همین حضور باقری یکی از دلایل موفقیت پرسپولیس در سال‌های اخیر است. یادمان نمی‌رود چند فصل قبل کریم باقری چه برخوردی با پیام صادقیان انجام داد و او را حتی از نیمکت ذخیره‌ها هم اخراج کرد.
آخرین نمونه از برخورد کریم باقری با حواشی پرسپولیس را در شهرآورد دیدیم. جایی که شجاع خلیل‌زاده عصبی شده بود و به محض پایان نیمه سمت داور رفت تا بابت اتفاق‌های 45 دقیقه اول به او اعتراض کند. کریم باقری با سرعتی بالا خود را به وسط زمین رساند، شجاع را از داور دور کرد و فریادی هم بر سر او کشید. فریادی که باعث شد تا خلیل‌زاده بدون حتی یک کلمه حرف اضافه مسیر زمین تا رختکن را طی کند.
 این مدیریت حواشی را در استقلال نمی‌بینیم. تیمی که چند ماه قبل فرهاد مجیدی را به‌عنوان یک مربی جوان به کادر فنی اضافه کرد. مجیدی دوره‌های مربیگری را با موفقیت پشت سر گذاشته اما حضورش، بیشتر از اینکه برای کار فنی باشد به منظور صحبت با بازیکنان و مدیریت حواشی است. اتفاقی که هرگز رخ نداده و حواشی استقلال، نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده.
 حواشی رختکن استقلال و درگیری لفظی پاتوسی و ایسما با فرشید باقری و فرشید اسماعیلی نمونه‌ای از این دست است که در طول سالیان اخیر هرگز در پرسپولیس دیده نشده و اگر هم بوده خبرش به بیرون از تیم نرفته. مجیدی به‌عنوان بزرگ‌تر و کاپیتان سابق استقلال که محبوبیت بسیاری هم نزد هواداران دارد، نقش یک مبصر را به خوبی ایفا نکرده و در این بحث ناموفق بوده.
اگر فرهاد مجیدی بعداز پایان شهرآورد کمی هوشیار بود و وارد ماجرای درگیری بازیکنان استقلال می‌شد، شاید حالا داستان دیگری رقم می‌خورد و تیم شفر کمتر و کمتر با حواشی دست و پنجه نرم می‌کرد. مجیدی این کار را انجام نداد و البته خود با دکتر تیم هم به مشکل خورد تا نه تنها حواشی کمتر نشود، بلکه بیشتر و سریع‌تر از قبل استقلال را به بحران ببرد. اتفاقی که باعث شده تا پیشکسوتان باشگاه هم درباره‌اش صحبت کنند و از نقش ویژه مجیدی بگویند. نقشی که تا امروز به خوبی ایفا نشده و استقلال را از وضعیت نابسامان کنونی خارج نکرده است.
 مهدی پاشازاده که سال‌ها در استقلال بازی کرده و سابقه بستن بازوبند کاپیتانی این تیم را هم دارد درباره وضعیت این روزهای استقلال می‌گوید: «شرایط اصلا خوب نیست، درست برعکس آنچه که در دو یا سه هفته پیش دیدیم. در واقع همه امیدوار شده بودیم ولی من معتقدم خودشان کاری کردند که چنین اتفاقاتی بیفتد. من از هیچ کس نمی‌توانم ایراد بگیرم، چون نمی‌دانم چه صحبت‌هایی بین بازیکنان انجام شده است. تنها ایرادی که می‌توانم از استقلال بگیرم این است که یک بزرگ‌تر نیست تیم را جمع کند و توی دهان بعضی از بازیکنان که حرمت را نمی‌شناسند بزند. من اگر بودم این حرکت را می‌کردم و نمی‌گذاشتم کار به اینجا بکشد.»
 کریم باقری همدوره مهدی پاشازاده در تیم‌های ملی جوانان و بزرگسالان بوده و این دو سال‌ها کنار هم بازی کرده‌اند. از طرفی پاشازاده با مجیدی همبازی بوده و با خصوصیات اخلاقی او هم آشنایی کاملی دارد. سوال از سرمربی فعلی سرخپوشان پاکدشت این است که آیا مجیدی نمی‌تواند نقش باقری را بازی کند؟ پاشازاده می‌گوید: «به هر حال هر کس کاریزمایی دارد و مدیران استقلال باید در زمان انتخاب به این مسائل فکر می‌کردند. در حال حاضر کاری جز حمایت نمی‌توان انجام داد، چون کسب سهمیه آسیا هم نمی‌تواند نتیجه بدی تلقی شود. فقط امیدوارم این اتفاق‌های حاشیه‌ای بعد از کسب یک برد فراموش شود.»
انتظار از فرهاد مجیدی این است که مقابل بازیکنان پرحاشیه استقلال بایستد و با آنها برخوردی را انجام بدهد که باقری با پرسپولیسی‌ها انجام می‌دهد. اتفاقی که امیدوار به وقوع آن هستیم. البته به شرطی که مجیدی سبک رفتاری خود را تغییر بدهد، در مواجهه با بازیکنان تندخو باشد تا آنها به خود اجازه ندهند برای استقلال حاشیه بسازند. حواشی بسیاری که در سال جدید به استقلال لطمه زده و این تیم را از جمع مدعیان کسب عنوان قهرمانی خارج کرده است.
 نقش مجیدی در مقطع کنونی حتی بیشتر و کلیدی‌تر از وینفرد شفر است. شفر کارهای فنی را انجام می‌دهد و همین باعث شده تا مدیریت حواشی را به مجیدی بسپارد. اگر مربی جوان استقلال در این نقش موفق نشود، استقلال هم نمی‌تواند نتایج درخشان روزهای پایانی سال 97 را تکرار کند و آن وقت هم شفر مجبور است برود و هم مجیدی که با هزار امید و آرزو به کادر فنی استقلال اضافه شده و البته برنامه‌های بلندمدتی هم در سر دارد.