مثلث جدید لیورپول؛ راهکار کلوپ برای فتح جزیره

مثلث جدید خط میانی لیورپول برگ برنده تیم کلوپ در هفته‌های آخر لیگ جزیره خواهد بود....

مثلث جدید خط میانی لیورپول برگ برنده تیم کلوپ در هفته‌های آخر لیگ جزیره خواهد بود.

فابینیو، کیتا، هندرسون؛ مثلث سه‌نفره خط میانی لیورپول برابر پورتو نمایش بی‌نقصی ارائه کردند. نمایشی که باعث شده تا یورگن کلوپ در فاصله 5هفته تا پایان لیگ جزیره به مثلث کشف‌شده‌اش برای فتح لیگ برتر اعتماد کند. هیچ‌کدام از این سه نفر فصل خیلی خوبی را نداشته‌اند. فابینیو پس از آنکه از موناکو به لیورپول پیوست، در ابتدا نمی‌توانست در لیورپول جا بیفتد و درباره آمادگی جسمانی او هم نگرانی‌هایی وجود داشت. او تنها پس از سه ماه تمرین به روش کلوپ بود که توانست به مرحله بازی برسد. کیتا از زمانی که از لایپزیگ به لیورپول پیوسته، تا حد زیادی ناامیدکننده بوده است. هندرسون هم قربانی پیشرفت فابینیو شده و جایگاه خود را در ترکیب به این بازیکن واگذار کرده بود.لیورپول جمعه‌شب مقابل ساوتهمپتون شکست را به پیروزی سه بر یک تبدیل کرد. گل تساوی تیم را کیتا زد که به پیش تاخت و در تیر نزدیک‌تر توپ را وارد دروازه کرد. سپس محمد صلاح لیورپول را پیش انداخت و هندرسون که پس از ورود به میدان بازی را با جنگندگی و انرژی‌اش تغییر داده بود، به محوطه جریمه رفت و پاس رو به عقب روبرتو فیرمینو را به گل تبدیل کرد.

در بازی با پورتو، خبری از گئورگینیو واینالدوم در ترکیب ثابت نبود، در حالی که او بهترین هافبک لیورپول در این فصل بوده است. جیمز میلنر هم در خط میانی نبود، چرا که مجبور شده بود به‌عنوان جانشین اندی رابرتسون محروم به پست مدافع چپ برود. ژردان شکیری یا آدام لالانا هم نبودند. این دو بازیکن بازیساز گاهی خلاقیت‌هایی از خود بروز می‌دهند. در این بازی، خط میانی از فابینیو، کیتا و هندرسون تشکیل شده بود که به قول ژوزه مورینیو در دوران حضور در رئال مادرید، یک مثلث با پرس بالا بود. در دیداری که هر دو تیم فرصت‌های گلزنی داشتند، لیورپول در دقیقه ۲۵ گل زد و کیتا و هندرسون در هر دو گل نقشی اساسی داشتند. گل اول شانسی بود و ضربه کیتا از گوشه محوطه جریمه به اولیور تورس برخورد کرد و به درون دروازه ایکر کاسیاس رفت. گل دوم اما عالی بود. کیتا توپ را از کانال سمت چپ به راست برد، جایی که هندرسون منتظر فرار ترنت الکساندر آرنولد بود و سپس یک پاس بین مدافعان در مسیر او ارسال کرد و این مدافع راست هم توپ را به محوطه شش‌قدم برد تا روبرتو فیرمینو آن را به گل تبدیل کند. 

این از آن گل‌هایی است که منچسترسیتی در این فصل زیاد زده است. نمی‌توان لیورپول را با منچسترسیتی مقایسه نکرد. لیورپول در دروازه، خط دفاعی و سه مهاجمش با منچسترسیتی برابری می‌کند – البته اگر بهتر نباشد – اما در خط میانی، منچسترسیتی برتری دارد. کوین دبروین و داوید سیلوا قدرت تهاجمی بالایی دارند، در حالی که خط میانی لیورپول در این زمینه توانمند نیست. کلوپ می‌گوید که خلاقیت به عهده مدافعان کناری است که البته این را می‌شد در گلی که الکساندر آرنولد جوان ساخت هم دید اما اینکه خط میانی لیورپول گل‌های زیادی نزده است نقطه ضعف آنها به شمار می‌رود. اما لیورپول کلوپ برای فتح جزیره به خط میانی مطمئن‌تری نیاز دارد. مثلثی که حالا با فابینیو، کیتا و هندرسون هم استحکام کافی را دارد و هم قدرت خلق موقعیت برای مهاجمان تیم که قرار است وظیفه گلزنی را بر دوش بکشند.