محمدعلی گرایی: یک کشتی‌گیر سالم پیدا نمی‌کنید!

کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی معتقد است که کشتی‌گیران ایرانی با شرایط بسیار سخت‌تری نسبت به رقبا در میادین بین‌المللی شرکت می‌کنند و این نبردها برایشان مثل مرگ و زندگی است....

به گزارش "ورزش سه"، محمدعلی گرایی نتوانست در مسابقات جام جهانی نروژ مدال طلا بگیرد و به برنز بسنده کرد، اما توانست تاحدی ناکامی خود در المپیک را جبران کند و اینبار دست خالی به خانه بازنگشت. با این حال کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی به دلیل کشتی‌‌های بسیار زیبایی که می‌گیرد، به شدت مورد توجه علاقمندان به این رشته قرار گرفته و اتحادیه جهانی کشتی نیز با دادن لقب "شاهین" به این ورزشکار نگاه ویژه‌ای به محمدعلی گرایی دارد.


گرایی که چند ماه به دنبال کسب دو مدال طلا در المپیک و جهانی بود، نتوانست به این هدف خود دست پیدا کند، اما با قدرت در مورد مسابقات جهانی آینده و همینطور المپیک ۲۰۲۴ حرف می‌زند و در آخرین مصاحبه خود قول کسب دو مدال طلا داده است.را می‎‌دهد.


مصاحبه ما با محمدعلی گرایی کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی و صاحب مدال برنز مسابقات جهانی کشتی فرنگی را در ادامه می‎‌خوانید ...

*ماه‌های پس از المپیک برای تو و تیم ملی کشتی فرنگی چطور سپری شد؟


محمدعلی گرایی - این دو ماه برای من به نسبت بقیه خیلی سخت‌تر بود. چون در المپیک نتیجه‌ای که می‌خواستم را نگرفته بودم و فشار زیادی روی خودم احساس می‌کردم. در این مدت فقط به این فکر بودم که ناکامی المپیک را جبران کنم و مدال طلا بگیرم تا دل هموطنان را شاد کنم. خدا را شکر در اردویی که داشتیم همه کادر فنی کمک کردند، تا روی ضعف‌هایم کار کنم. سه اردوی منظم داشتیم. اولین و دومین اردو پرفشار بود و اردوی با فشار کمتر برگزار شد. سوم فشار کم شد. بعد هم به مسابقات رفتیم و خدا را شکر نتیجه کار قشنگ بود.

*تیم ملی کشتی فرنگی ایران عملکرد بسیار خوبی در مسابقات داشت و در شرایطی که ۴ طلا کسب کرد، رتبه اول را به روسیه واگذار کرد که فقط یک طلا گرفت.


محمدعلی گرایی- روسیه با یک طلا اول شد، لی اگر بخواهیم به ارزش مدالی حساب کنیم، تیم ما اول شد، که ۴ فینالیست و ۴ طلا داشتیم.

*با توجه به عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در سال‌های گذشته زیر نظر محمد بنا انتظار چنین نتایجی در میان اهالی ورزش دور از انتظار نبود. در مورد اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بگو و اینکه فضای اردو در مورد کسب موفقیت چطور بود؟


محمدعلی گرایی- خب خود آقای بنا هم قبل از اینکه به مسابقات اعزام شویم، می‌گفت که تیممان بهترین تیم توزنمنت است و می‌تواند اول باشد. با اختلاف بسیار کمی دوم شدیم، ولی تیم ما خیلی خوب بود و  خود ما هم انتظار این موفقیت را داشتیم. با اینکه البته نتیجه به نظرم دلخواه نشد و همه باید مدال می‌گرفتند. به نظرم هر ۱۰ وزن کشتی فرنگی استحقاق کسب مدال را داشتند.

*در مورد خودت صحبت کن که با وجود توانایی‌های فنی بسیار بالا، پس از کنار رفتن در مسابقات المپیک، در جهانی توانستی به مدال برنز دست پیدا کنی.


محمدعلی گرایی- خب امسال، سال بدی برای من بود. با این حال باز خدا را شکر می‌کنم که توانستم در این سال یک مدال بگیرم تا یک مقدار از بار روانی و فشار روحی‌ای که احساس می‌کردم را کم کرده باشم. می توانستم در هر دو مسابقه طلایی بشوم، اما در چنین مسابقاتی یک اشتباه و یک غفلت از مدال دورت می کند یا مدال طلا را برنز می‌کند. امیدوارم بتوانم در مسابقات بعدی سربلند باشم. البته در نبرد با کشتی‌گیر روس، اگر اخطارها عوض می شد، نتیجه عم عوض می‌شد. نقطه ضعف من در خاک بود. متاسفانه ولاسوف هم خدای این کار است و گیر افتادم و باختم. مطمئن باشید اگر اخطار عوض می‌شد نتیجه کشتی هم عوض می‌شد. ولی همینجا قول می‌دهم در هر مسابقه دیگری که با این کشتی‌گیر داشته باشم، او را شکست می‌دهم.

*برخی از کارشناسان دلیل شکست تو را در مسابقات جهانی و همینطور مسابقات المپیک هیجانی کشتی گرفتنت عنوان کردند و تاکید داشتند اگر کشتی‌هایت را مدیریت می‎‌کردی، می‌توانستی برنده باشی. آیا با نظر آنها موافقی؟


محمدعلی گرایی- بعضی از کارشناسان حرف‌هایی می زنند که در حطیه کاری آنها نیست و نمی‌دانند کشتی‌گیر چه برنامه‌ای را می خواهد اجرا کند. من روی خاک ولاسوف کار کرده بودم و می‌خواستم برای او تله بگذارم که گیر افتادم. من دنبال کشتی هیجانی نیستم و فقط می‌خواهم کشتی که تمام می‌شود، دستم بالا باشد. اگر فنی می زنم یا پوئنی می‌گیرم، عادتم است و از زمانی که کشتی را شروع کردم، با فن و امتیاز بالا بوده است و هیچ وقت دنبال هل دادن نبوده‌ام.»


*برخلاف خودت که امسال سال خیلی خوبی را پشت سر نگذاشتی، محمدرضا برادر کوچک‌ترت توانست فوق العاده ظاهر شود و دو طلا در مسابقات المپیک و جهانی کسب کرد.


محمدعلی گرایی- رضا امسال کار خیلی خوبی انجام داد. در مسابقات المپیک یک نتیجه عالی گرفت و دو ماه بعد بلافاصله توانست قهرمانی المپیک را تکرار کند تا نشان بدهد شاه وزنش است. یک خط و نشان هم برای تمام رقباش کشید. خب رضا در وزن ۷۲ کیلوگرم کشتی می‌گرفت و وزن کم کرد. شرایط رضا سخت‎‌تر از من بود. هم رژیم داشت و هم فکر اینکه در مسابقات المپیک اول شدم و همه می آیند ببرند ولی رضا ثابت کرد که بهترین کشتی گیر این وزن است و هیچ چیز شانسی نبوده است.

*موفقیت‌های شما با توجه به تکنیک‌های چشم‌نوازی که استفاده می‌‎کنید، بسیار مورد توجه قرار گرفته و در هم در المپیک و هم در مسابقات نروژ در سطح جهانی منتشر شد.


محمدعلی گرایی- خب آدم وقتی این چیزها را می‌بیند، خوشحال می‌شود. باعث افتخار است که ویدئوهای من و رضا اینقدر بازدید جهانی داشته و در صفحه خواننده رپ آمریکایی هم گذاشته شد. من خودم صفحه او را دارم و وقتی دیدم در مورد من صحبت می‌کند، خیلی خوشحال شدم، اما بیشتر از این خوشحالم که کشتی در حال دیده شدن است. چند سالی می‌شد که کشتی به شدت مظلوم واقع شده بود. الان هم مظلوم است، ولی شرایط با زحمات افرادی نظیر آقای دبیر و سوریان خیلی بهتر شده است. امیدوارم رسانه‌ها هم بیشتر حواسشان به ورزش کشتی باشد.

*شما چه انتظاراتی از مسئولان برای حضور در مسابقات جهانی و همینطور مسابقات المپیک دارید؟


محمدعلی گرایی- باید همه چیز مهیا باشد تا ورزشکار دغدغه‌ای نداشته باشد و فکرش روی تشک باشد نه اینکه با ذهن شلوغ، دغدغه‌هایش و یک بار سنگین روی تشک برود. مسئولان باید فکر کنند که کشتی گیران عمرشان را گذشته اند و اگر بخواهند در آینده وارد کسب و کار دیگری بشوند، از تمام هم سن و سالانشان عقب افتاده‌اند. یکی می‌گفت کشتی‌گیران بیرون زندگی کردن را بلد نیستند، چون تمام زمانشان را در خانه کشتی سپری می‌کنند و دنبال راه درآمدی برای گذراندن زندگی نیستند. مگر یک کشتی‌گیر چند سال می تواند کشتی بگیرد؟ نهایتا هفت سال یا هشت سال که آن هم با مشکلات خاص خودش همراه است. مسئولان باید به فکر آینده کشتی‌گیران باشند.

*اگر بخواهیم درآمد کشتی‌گیران سطح اول مثل خودت را با درآمد فوتبالیست‌های درجه یک مقایسه کنیم، چقدر تفاوت وجود دارد؟


محمدعلی گرایی- فوتبال مقوله‌اش جداست و تمام دنیا دنبالش می‌کنند. هر چقدر هم می‌گیرند، حقشان است. ولی به کشتی ده درصد یا ۵ درصد فوتبال هم رسیدگی نمی شود. قرارداد کشتی‌گیران خجالت‌آور است. بروید ببینید یک کشتی گیر با چه مبلغی به لیگ می‌رود. در واقع مدتی را که باید ریکاوری کند، به خاطر پول از دست می‌دهد و مجبور است کشتی بگیرد. متاسفانه مبلغ قرارداد کشتی‌گیران، آنطوری که باید در شان و شخصیت کشتی و ورزش کشتی باشد، نیست.

*پژمان درستکار در آخرین مصاحبه خود از دستمزدی ۴،۵ میلیون تومانی برای هر ماه حرف زده است که هنوز این مبلغ هم به او پرداخت نشده است؟ در مورد شما هم همینطور است؟


محمدعلی گرایی- خب اول اینکه ما در تیم ملی حقوقی نداریم. تنها راه معیشت ما مسابقات لیگ است و حالا هم با قانونی که سازمان لیگ گذشته هر تیم تنها می‌تواند سه کشتی گیر جهانی داشته باشد و در واقع ما چند سال است که همینطوری و برای عشقی که داریم، کشتی می‌گیرم. بیشتر به خاطر دل خودمان است. کشتی‌گیر ۱۰ سلال تلاش می‌کند و اگر به مسابقات جهانی و المپیک برود و مدال نگیرد، در حق خودش ظلم کرده و اگر این کار انجام نشود، تا آخر عمر آه و افسوس می‌خورد. شما قهرمان‌های کشورهای دیگر را که ببینید، متوجه می‌شوید که با عشق کشتی می‌گیرند و هیچ مشکل مالی ندارند، اما برای کشتی‌گیران ایرانی مرگ و زندگی است و منتظر جایزه وزارت هستند. بعد هم دیگر شما کشتی‌گیر سالم پیدا نمی‌کنید.

*در این مورد بیشتر صحبت کنید.


محمدعلی گرایی- خب همه کشتی‌گیران قهرمان ایران مصدومیت‌های شدید دارند. خود من، رضا، حسن یزدانی رباط پاره کردیم. این‌ها عوارض ۱۰ سال ورزش سخت کشتی است و در آینده هم این عوارض جدی تر خواهد شد. اکثر تمرین های کشتی هیچ کدامشان اصولی نیست. یک جاهایی به کمر فشار می آید، یک جایی به زانو. ولی کشتی گیر برای اینکه عضلاتش را قوی کند، باید تمرین کند و این فشار را متحمل شود.


*نمی‌توان با کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی صحبت کرد و در مورد محمد بنا نپرسید. محمد بنا چه ویژگی‌هایی دارد که کشتی فرنگی ایران را متحول کرده است؟


محمدعلی گرایی- محمد بنا یکی از مفاخر ورزش ایران و دنیا است. به نظرم چشم بصیرت دارد. بدون اینکه انتخابی برگزار کند، می‌تواند نفرات مدنظرش را انتخاب کند و اگر در برخی وزن‌ها هم انتخابی برگزار می‌کند، به خاطر حرف و حدیث‌هایی است که ممکن است، ایجاد شود.  به نظرم محمد بنا در دنیا لنگه ندارد.

* پس از حضور در دو مسابقه بسیار مهم در المپیک و جهانی که با نتایج دلخواه هم برای تو همراه نشده، با چه دیدگاهی به آینده نگاه می‌کنی؟


محمدعلی گرایی- من تمام دغدغه ام این است که مدال المپیک بگیرم. دو سه سال وقت دارم. در این بین مسابقات جهانی هم هست و امیدوارم بتوانم با رفع نقاط ضعف محکم‌تر ظاهر شوم. تمام تلاشم این است که مدال طلای جهان و المپیک را بگیرم

*حرف‌های پایانی؟


محمدعلی گرایی- در این سال ها تنها کسانی که همیشه کنار بوده‌اند،پدرم، مادرم، برادرم، خواهرم و همسرم بوده‌اند و برای من و رضا زحمت‌های زیادی کشیده‌اند اند. هر چه داریم از این بزرگان داریم. ضمن اینکه تشکر ویژه می‌کنم از همسر عزیزم که سختی‌ها را در این چند سال تحمل کرد و امیدوارم بتوانم جواب زحماتشان را بدهم و خوشحالشان کنم. یک تشکر هم باید داشته باشم از آقای گیوی که در مسابقات کنارمان بودند. آقای دبیر و سوریان هم از اول کنار تیم بودند و با همین کنار تیم بودن به بچه ها روحیه دادند.

تگ ها


کشتی فرنگی محمدعلی گرایی