محمد تقوی: میراث کی روش را به راحتی از دست دادیم

محمد تقوی در گفت و گوی اختصاصی با مدال در خصوص دیدار تیم ملی ایران و عراق و همچنین نتایج اخیر تیم ملی صحبت هایی را مطرح کرد....

سردرگمی اولین نقطه ضعف تیم ایران مقابل عراق
به گزارش خبرنگار مدال، محمد تقوی کارشناس بین المللی فوتبال ایران در خصوص دیدار تیم ملی ایران و عراق گفت: اولین نکته ای که در این بازی به چشم آمد، سردرگمی و نبود تمرکز بود. من از نتیجه ای که در این بازی به دست آمد شوکه شدم  چرا که توقع نداشتم بعد از نتیجه ای که مقابل بحرین رقم خورد، تیم ملی ایران در این بازی هم ببازد، چرا که وقتی در یک بازی شکست می خوری باید حتما ببینی که مشکل تیمت کجا بوده است. متاسفانه تیم ملی ایران، مقابل عراق نه تنها مشکلاتش در بازی با بحرین را حل نکرد، بلکه به مراتب بدتر شد.

در فوتبال اول باید دفاع کننده خوبی باشی
تقوی در ادامه گفت: من همیشه گفته ام در فوتبال اول از همه باید دفاع کننده خوبی باشی. دیگر دوره این حرف ها در فوتبال گذشته است که بگویی؛ آن قدر حمله می کنم که به حریف اجازه گل زدن ندهم! الان دیگر زمان این حرف ها و این طرز فکرها نیست. در فوتبال امروز ضربات ایستگاهی می تواند کمک حال هر تیمی باشد. تیم ها یاد گرفته اند که یک سازماندهی مناسب دفاعی داشته باشند و اجازه ندهند دروازه شان باز شود. هرچقدر هم حریف حمله کند نمی تواند دروازه را باز کند و همان تیم در ضربات ایستگاهی می تواند به حریفش ضربه بزند.

هیچ سیستم دفاعی منظمی در فوتبال ایران نبود
تقوی تاکید کرد: تیم ایران باید یاد بگیرد که سازماندهی دفاعی اش را درست کند. من متاسفانه هیچ سیستم دفاعی منظمی در فوتبال ایران ندیدم. نه پرس خوبی می کردند و نه دفاع منطقه ای را به درستی انجام می دادند. هر تیمی هم که در فوتبال دفاع خوبی انجام ندهد محکوم به شکست است. سیستم های دفاعی در فوتبال دنیا به جایی رسیده است که دیگر کمتر می شود دروازه تیمی که سازماندهی دفاعی درستی داشته باشد را به آسانی باز کرد. اما ایران در این بازی نه مثل گذشته اش بود که اینقدر خوب دفاع می کرد که صدای خیلی ها را درآورده بود و نه در حمله حرفی برای گفتن داشت.
تیم ایران به اندازه عراقی ها مهیای این بازی نبود
وی در ادامه گفت: ما در مقابل عراق چند بار توانستیم سردار آزمون را در موقعیت گل قرار بدهیم؟! برای من بسیار عجیب است ما در بازی با عراق نتوانستیم یک ضربه کرنر به دست بیاوریم! این ها همه نشان می دهد به آن شکلی که عراقی ها خودشان را برای این بازی آماده کرده بودند، تیم ایران مهیای این بازی نبود.

بازیکنان ایران به خوبی توجیه نشده بودند
محمد تقوی در خصوص این موضوع که در گل دوم عراق به ایران مهاجمان حریف آزادانه حوالی نقطه پنالتی ایران رها شده بودند و این که آن نظم دفاعی ایران که در زمان کی روش به آن رسیده بودیم، امروز کجا رفته است اظهار داشت: ما علاوه بر گل دوم در گل اول هم به دلیل عدم پوشش دفاعی در سمت راست دروازه مان باز شد. محبی و نادری هر دو بسیار بازیکنان باکیفیتی هستند، اما آن ها بازیکنان بین المللی نیستند و هنوز به زمان نیاز دارند که در بازی های حساس خودشان را تثبیت کنند. در گل اول عراق به ایران، وقتی رامین رضائیان رفت، محمد محبی می توانست زودتر خودش را به بازیکن برساند اما جا ماند. من باز هم تاکید می کنم بازیکن را مقصر نمی دانم چون این بازیکن هنوز به پختگی لازم نرسیده است و یا در گل دوم محمد نادر به راحتی اجازه داد که بازیکن حریف ضربه سر بزند.
اشتباه در فوتبال برای همه است اما اعتقاد من این است که در موارد اینچنینی بازیکن به خوبی توجیه نشده است. در فوتبال اشتباهات فردی همیشه وجود دارد اما این اشتباهات باید ریشه یابی شود و ریشه اشتباهات فردی معمولا به این دلیل است که مربی بازیکن را به درستی توجیه نکرده است. اگر توجیه به درستی صورت گرفته باشد و بازیکن نتواند صحبت ها را در زمین پیاده کند، آن زمان می شود گفت اشتباه فردی انجام شده و به اعتقاد من در دو صحنه ای که منجر به گل عراقی ها شد، بازیکنان ایران به درستی توجیه نشده بودند که در گل اول چگونه فضا را پوشش دهند و در گل دوم چگونه من تو من کنند. در من تو من، احتیاج نیست شما حتما به توپ ضربه بزنی، شما فقط نباید اجازه بدهی یار مستقیمت به توپ ضربه بزند. 

باید سیستم دفاعی مان را حفظ می کردیم
پیشکسوت فوتبال ایران در ادامه گفت: الگوی ما در 7، 8 سال گذشته کی روش بود است و نمی توانیم این موضوع را کتمان کنیم. 

با آمدن کی روش یک سیستم و تفکری وارد فوتبال ما شد که موفق بود. برخی می گویند موفق نبود چرا؟!ما دو بار به جام جهانی رفتیم و چهره خوبی در جام جهانی ارائه دادیم پس چرا باید بگوییم موفق نبودیم. ما یک چیزی ساختیم حالا قرار نیست برای این که چیز دیگری بسازیم آن چه را که برایش زحمت کشیدیم را خراب کنیم. ما باید سیستم دفاعی مان را حفظ می کردیم و در پی آن آرام آرام و پله پله بالا می رفتیم و آقای ویلموتس تفکرات تهاجمی خودش را پیاده می کرد. البته من با این موضوع کلا موفق نیستم که بگوییم تدافعی می خواهیم بازی کنیم، یا تهاجمی می خواهیم بازی کنیم. مهم ترین موضوع در فوتبال این است که به آن چه که می خواهی دست پیدا کنی.

ارثیه کی روش را به راحتی از دست دادیم
وی ادامه داد: در فوتبال دو نکته بسیار با اهمیت است. 1- چکار می خواهی انجام دهی؟ 2- چگونه می خواهی آن را انجام دهی؟! 
ما در بازی با عراق نه می دانستیم چه کار می خواهیم انجام دهیم و نه می دانستیم چگونه قرار است انجام دهیم!
با این نمایشی که از تیم ملی دیدیم باخت ما مقابل عراق اصلا عجیب نبود. ما ارثی را که سرمربی قبلی برایمان گذاشته بود را به راحتی از دست دادیم و هیچ چیزی هم عایدمان نشد.

دوباره برگشتیم به جایی که بازیکن ساز خودش را در زمین می زند
محمد تقوی  این موضوع که ما ویلموتس را آوردیم که تیم مان از حالت دفاعی خارج شود و تیم را تهاجمی تر کند اما در بازی در عراق در نیمه دوم تقریبا به محوطه جریمه این تیم نزدیک هم نشدیم و به واقع حتی یک ضربه به چارچوب هم نداشتیم را این گونه تفسیر کرد و گفت: متاسفانه این شعار پوپولیستی و عوام فریبانه که می خواهیم تیم را تهاجمی کنیم مطرح شد درحالی که ما در فوتبال اصلا چنین تعریفی که می خواهیم تیم را تدافعی یا تهاجمی کنیم نداریم. شما باید بر اساس داشته هایت در هر بازی برنامه ریزی کنی و یک فلسفه و استراتژی تعریف کنی. ما از زمانی که من یادم می آید در فوتبال ملی مان در موضوعات تیمی و تاکتیکی ضعیف بوده ایم. هر مربی هم آمد تفاوتی نکرد. فقط در 7، 8 سال اخیر بود که بازیکنان ما در یک تاکتیک مشخصی انجام وظیفه می کردند و هیچکس این اجازه را به خودش می داد که از تفکرات تاکتیکی سرمربی خارج بشود. ما الان دوباره برگشتیم به جایی که بازیکن ساز خودش را در زمین می زند. ما در سال های اخیر به جایی رسیده بودیم که نوسان در تیم کم شده بود اما الان دوباره به شرایط قبل بازگشته ایم.

طرفدار سیستمی بودم که کی روش در فوتبال ایران پیاده کرده بود 
 وی ادامه داد: قبلا هم گفته بودم که رفتن کی روش مصادف شده است با رفتن ثبات که البته خیلی ها هم به من خرده گرفتند که شما چرا شخص پرست هستی؟! پاسخ من هم این بود که من شخص پرست نیستم من طرفدار سیستمی بودم که کی روش در فوتبال ایران پیاده کرده بود و هنوز هم اعتقاد دارم که در تاریخ فوتبال ما تا به امروز هیچکس نتوانسته است از لحاظ سیستماتیک و سازماندهی تیمی و انضباط چه در داخل زمین و چه در خارج زمین به اندازه کی روش خدمت کند که متاسفانه ما همه این ها را به راحتی از دست دادیم.

کاپلو به خاطر پول تمرین روسیه را تعطیل نکرد
محمد تقوی در خصوص تاثیر کار فدراسیون فوتبال در عدم پرداخت دستمزد ویلموتس از یک طرف و قهر سرمربی تیم ملی در آستانه بازی با عراق از طرف دیگر و تاثیر آن بر روی تمرکز بازیکنان گفت: این موضوع صد در صد تاثیرگذار بوده است. یکی از مهمترین موضوعات تفاوت یک مربی با مربی دیگر، احساس مسئولیت است. این پولی که قرار بود مربی تیم ملی بگیرد، ممکن بود دیر و زود شود کما این که در فوتبال ما همیشه از این دست اتفاقات افتاده است اما بالاخره پرداخت می شود. ویلموتس وقتی قرار بود وارد فوتبال ایران و حتی آسیا به جز چند کشور خاص بشود باید این موضوعات را می دانست با آن کنار می آمد. نه تنها فوتبال آسیا که این اتفاق در روسیه برای کاپلو هم افتاده بود. اما کاپلو تمرین را تعطیل نکرد و نگفت که من تا پولم را دریافت نکن در تمرین حاضر نمی شوم! 

ویلموتس باید بداند نماینده فوتبال ایران است
محمد تقوی در پایان گفت: تیم ملی یک تیم باشگاهی نیست. مربی تیم ملی باید بداند که یک مسئولیت سنگین در قبال مردم دارد. بحث غرور ملی مطرح است و این موضوع یک احساس مسئولیتی می طلبد که نباید با پول بالا و پایین شود.
ویملوتس باید بداند که الان به عنوان نماینده فوتبال ایران است حتی اگر پولش هم پرداخت نمی شد باید که به وظیفه و مسئولیتش در این مقطع عمل می کرد و بعد از این بازی زمان به اندازه کافی بود تا ویلموتس بتواند پیگیر حق و حقوقش باشد.
در فوتبال دنیا از ساعت ها و دقایق در فیفا دی به علت محدودیت های زمانی استفاده می شود که متاسفانه این موضوع پیش از بازی با عراق رعایت نشد.

 

بیشتر ببینید:

صحبت‌های محمد تقوی در خصوص بازی ایران-عراق و نتایج اخیر تیم ملی/ ویدیو

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران کارشناس فوتبال ایران پیشکسوت استقلال محمد تقوی بازی ایران عراق فوتبال