محمد نوازی: حرکات پسر سلطانی فر غیرمنطقی بود

به گزارش مدال آقای محمد نوازی بازیکن سابق استقلال در گفت و گویی با خبرنگار مدال در مورد بازیهای رده بندی و فینال جام جهانی،قضاوت آقای فغانی و وضعیت کنونی باشگاه استقلال به سوالات پاسخ داده که در ادامه میخوانید: * نظرتان در مورد بازی امشب بلژیک و انگلیس چیست؟ خیلی‎ها باخت قبلی انگلیس برابر بلژیک را مصلحتی میدانستند و الان معتقدند این بازی برای انگلیس جنبه حیثیتی دارد ......

به گزارش مدال آقای محمد نوازی بازیکن سابق استقلال در گفت و گویی با خبرنگار مدال در مورد بازی‌های رده بندی و فینال جام جهانی،قضاوت آقای فغانی و وضعیت کنونی باشگاه استقلال به سوالات پاسخ داده که در ادامه می‌خوانید:

* نظرتان در مورد بازی امشب بلژیک و انگلیس چیست؟ خیلی‌‎ها باخت قبلی انگلیس برابر بلژیک را مصلحتی می‌دانستند و الان معتقدند این بازی برای انگلیس جنبه حیثیتی دارد.

_ به هرحال اتفاقی بود که افتاد و با اطمینان نمی‌توان گفت آن باخت مصلحتی بوده است. در کل حتی حق این دو تیم بود که به فینال برسند، در شروع بازی‌ها هر دو تیم خوب بازی کردند و لیاقت به فینال رسیدن را داشتند. البته سوم و چهارمی هم اتفاق کوچکی نیست. در مجموع این جام جهانی شگفتی ساز بود، تیم‌ها جوان گرایی کرده بودند. دوندگی و جا به جایی بیشتر از تجربه حکم فرما بود. یک حسن خوب از دید تماشگران در این جام ، حذف تیم‌های بزرگ بود که یک شگفتی بزرگ برای دنیا به شمار می‌رود. این جام جهانی نشان داد که سطح فوتبال در دنیا به هم نزدیک شده، سیستم و دوندگی به تاکتیکی که مربی پیاده می‌کند بر می‌گردد. همه تیم‌هایی که به این مرحله رسیدند و حتی تیم‌هایی که حذف شدند قابلیت حضور در فینال را داشتند.

*بازی امشب به جهت قضاوت تیم داوری از کشورمان می‌تواند برای ما اهمیت ویژه‌ای داشته باشد ؟

_ این یک افتخار برای ما ایرانیان و جامعه داوری است و نشان دهنده قاطعیت آقای فغانی می‌باشد. فکر می‌کنم ایشان لیاقت قضاوت فینال را داشتند. به هر حال نظر کمیته داوران جام جهانی این بود که بازی رده بندی را قضاوت کنند. حتما کسانی هستند که قاطعیت و لیاقت آقای فغانی را دیده باشند.  همیشه نباید خودمان را به کسانی که ارزش کارمان را نمی‌بینند نشان دهیم. عملکرد آقای فغانی و تیم داوری امتیاز مثبتی بود برای جامعه داوری ایران.

*نظرتان در مورد فینال چیست؟ آیا بازی‌های 120 دقیقه‌ای کرواسی تاثیری بر روند بازی این تیم می‌گذارد و کار را برای انگلیس راحت می‌کند؟

_ من قبل از جام پیش بینی کرده بودم فرانسه و برزیل فینالیست شوند ولی با اتفاقاتی که رخ داد برزیل حذف شد و فکر می‌کنم فرانسه قهرمان شود. البته در شروع جام ، کرواسی بازی‌های خوب و جان داری را به نمایش گذاشت و لیاقت به فیال رسیدن را داشت. شاید روی کاغذ بخاطر بازی‌های 120 دقیقه‌ای  کرواسی، شانس فرانسه بیشتر باشد ولی کرواسی بازیکنان حرفه‌ای دارد که توانایی بازی در این شرایط را دارند و می توانند خود را به آمادگی صد در صد برسانند. در کل بازی نزدیکی خواهد بود و یک اشتباه می‌تواند قهرمان را تعیین کند.

*با توجه به رفتن ستاره‌های استقلال  و ضعف مدیریت در نقل و انتقالات شرایط کنونی استقلال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

_ استقلال و پرسپولیس به خاطر حمایت از طرف هواداران و رسانه‌ها همیشه استقلال و پرسپولیس بوده‌اند. استقلال همیشه شرایط خوبی داشته ولی برخی مسائل وجود دارد که آن هم به مدیریت باشگاه بر می‌گردد. رفت و آمد مدیریتی و برنامه‌هایی که مدیران قبلی داشته اند به بار نمی‌نشیند و کسانی در راس کار قرار می‌گیرند که هیچگونه سابقه‌ای در ورزش حرفه‌ای ندارند. به هر حال مردم انتظار دارند تیم محبوب‌شان نتیجه بگیرد. بازیکنانی مثل امید ابراهیمی، روزبه چشمی، مجید حسینی و پژمان منتظری با اینکه سرمایه‌های باشگاه هستند ولی حق دارند برای پیشرفت و آینده شان تصمیم بگیرند و در نهایت تصمیم گیرنده نهایی نه آقای شفر، نه مدیریت ونه مردم، بلکه خود بازیکنان هستند. با جدا شدن آقای ابراهیمی یک بازیکن جدا شده و استقلال تنها وابسته به یک بازیکن نیست. پیکره اصلی استقلال باقی مانده و با نبود یک بازیکن استقلال تضعیف نمی شود. همه اینها به سیستم مدیریتی برمی گردد و اینکه چطور برای باشگاه درآمد زایی کنند و بتوانند بازیکن جایگزین کنند.

*فکر نمی‌‎کنید صرفا نام استقلال و هواداران میلیونی برای قهرمانی کافی نباشد؟

_ بله کاملا درست است، بالاخره مردم انتظار دارند. تا زمانی که سیستم مدیریتی ضعیف باشد و عملکرد مدیریت در پایه‌ها مشکل داشته باشد تیم نمی‌تواند نتیجه مطلوبی بگیرد و انتظار هواداران را برآورده کند. برای مثال هر بازیکنی که از دست می‌دهیم پشتوانه آن آکادمی می‌باشد در صورتی که ما مدیریت ضعیفی در این زمینه داریم. نتیجه این می‌شود که وقتی بازیکنی مثل امید ابراهیمی از استقلال جدا می‌شود این مشکلات به وجود می‌آید.

*مشکلات  مدیریتی همیشه برای پرسپولیس، استقلال و سایر تیم‌ها وجود داشته، راه حل رفع این مشکل چیست؟

_ باید کسی در راس امور باشد که فوتبال و ورزش را لمس کرده باشد. فرد غیر ورزشی فقط باعث مشکل و تضعیف هر چه بیشتر سیستم فوتبالی می‌شود.

*با وجود همه اینها استقلال را مدعی قهرمانی می‌دانید؟

_ استقلال و پرسپولیس هرچقدر هم ضعیف باشند همیشه مدعی قهرمانی هستند.

*هواداران استقلال معتقدند که وزیر ورزش پرسپولیسی است، حتی آقای فتح الله زاده و فرهاد مجیدی هم به این موضوع اشاره کرده اند ، شما تا چه حد به این مسئله اعتقاد دارید؟

_ در سیستم مدیریتی مانند وزارت ورزش نباید شاهد چنین مسائلی باشیم. همچین اتفاقاتی برای فوتبال ما جای تاسف دارد.  کسی که بر مسند وزارت می‌نشیند حکم تصمیم گیرنده را دارد و موضع گیری این چنینی و طرفداری از یک تیم خاص جای تاسف دارد. نباید بین پرسپولیس و استقلال تفاوت قائل شد. در شان و شخصیت پسر آقای سلطانی فر نبود که در فضای مجازی بر ضد استقلال صحبت کنند. مردم این چیزها را می‌بینند و متاثر می‌شوند. امیدواریم تصمیمی که آقای سلطانی فر می‌گیرند قاطعانه و عادلانه باشد.

*تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش را راه کار منطقی می‌داانید؟

_ راه حل این مشکل سیستم مدیریتی مناسب است. مردم وقتی احساس می‌کنند سیستم مدیریتی ناکارآمد است مجبور می‌شوند برای اعتراض تجمع کنند و نشان دهنده علاقه زیاد به تیم‌شان است.

*سوپر جام حاشیه ساز شده از یک طرف سازمان لیگ و پرسپولیس موافق برگزاری این بازی است از طرف دیگر استقلال حاضر به بازی نیست.

_ بازی که از قبل برنامه ریزی شده باید برگزار شود و دلیلی برای کوتاهی و عدم برگزاری  وجود ندارد.

تگ ها


لیگ برتر خلیج فارس فوتبال