محکومیت چشمی به نفع باشگاه استقلال!/اینستاگرام زمین فوتـبال نیست

وظیفه بازیکن چیست؟ فعالیت در فضای مجازی که گاه تا نیمه شب نیز ادامه می‌یابد یا تمرکز روی بازی؟...

وظیفه بازیکن چیست؟ فعالیت در فضای مجازی که گاه تا نیمه شب نیز ادامه می‌یابد یا تمرکز روی بازی؟

به گزارش مدال، پاسخ روشن است؛ دومی! غالب فوتبالیست‌های ایرانی اما به محض آنکه سری میان سرها درمی‌آورند، اینستاگرام و دیگر صفحات مجازی را به جولانگاه خود بدل می‌کنند. این قصه حتی برای بازیکنانی که با عقبه‌ای تاریک به یکی از دو تیم بزرگ پایتخت می‌‌آیند نیز صادق است. آنها به لطف عکس‌هایی که هنگام عقد قرارداد با باشگاه استقلال می‌بندند در فضای مجازی دنبال‌کننده‌های بیشتری را متوجه خود می‌کنند و با اینکه از نظر فنی شرایط مناسبی هم ندارند و حتی در تیم‌های بزرگ به نیمکت نشین‌های محض بدل می‌شوند، باز هم از این امتیاز بهره می‌برند. وضعیتی که البته عوام نیز سهم زیادی در به وجود آمدن آن دارند و مشخص نیست چرا این اندازه سراسیمگی برای دنبال کردن بازیکنانی وجود دارد که سابقه‌ای در تیم‌شان نداشته‌اند، ندرخشیده‌اند.
فوتبال در ایران به مانند دیگر کشورها راه خودش را می‌رود اما در بعد مجازی بیراهه دیگری را برگزیده و بازیکنان و مربیان بی‌توجه به وظایفی که برای‌شان تعریف شده، با انتشار مطالب و عکس‌های نامربوط دردسرهای زیادی در جامعه ایجاد می‌کنند. این وضعیت در دایره فوتبال هم مشکلاتی به وجود آورده و برخی بازیکنان و مربیان با واکنش‌های تند نسبت به تیم حریف یا داوران چالش‌آفرین بوده‌اند.
به جرأت می‌توان گفت عوامل فوتبال در هیچ نقطه گیتی چنین درگیر فضای مجازی نیست و بازیکنان حد و حدود خود را می‌دانند و بسیار حرفه‌ای و زیرکانه عمل می‌کنند و مطالبی را منتشر نمی‌کنند که بازخوردهای منفی به همراه داشته باشد. در تیم‌های بزرگ پایتخت اما به وفور از این دست واکنش‌های لحظه‌ای و فکر نشده به چشم می‌خورد. پست‌هایی که عموماً بعد از چند روز از صفحات بازیکنان و مربیان حذف می‌شود تا حواشی کمتری را ایجاد کند.
اگر با تغییرات سال‌های اخیر در وسایل ارتباط جمعی و ظهور شبکه‌های اجتماعی قوانین بازدارنده‌ای برای بازیکنان و مربیان وجود داشت و یا آموزش‌های کافی به آنها داده می‌شد هیچ‌گاه  این حجم از واکنش‌های آنی از سوی بازیکنان و مربیان در فضای مجازی انتشار نمی‌یافت اما فقدان قوانین و آموزه‌های کافی در این راستا سبب شده بازیکنان و مربیان با یک رها شدگی در این فضا مواجه باشند و آزادانه هر آنچه درست و نادرست است را در صفحات خود قراردهند.
حکمی که به تازگی از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال علیه روزبه چشمی منتشر شده شاید آغاز راه متولیان فوتبال برای ممانعت و ادامه روند نامناسب بازیکنان در همین صفحات مجازی است. بدون شک این بازدارندگی می‌تواند نتایج مثبتی را هم برای باشگاه‌ها به همراه داشته باشد و بازیکنان با تمرکز ذهنی بیشتری در ترکیب قرار بگیرند و از صفحات مجازی دوری کنند. در حکمی که کمیته انضباطی برای روزبه چشمی صادر کرده خواندیم: «با توجه به اینکه روزبه چشمی، بازیکن تیم استقلال در دیدار برابر نفت مسجدسلیمان در چارچوب هفته سوم لیگ برتر، از طریق صفحه شخصی خود مطالبی را با ادبیات دور از شأن بازیکن لیگ برتری که سابقه پوشیدن لباس تیم ملی ایران را نیز دارد، نسبت به داور دیدار منتشر کرده است، نوع ادبیات به کار رفته هتک حرمت داور است. بر همین اساس و صرف‌نظر از ارسال دفاعیه باشگاه استقلال، انتشار مطالبی حاوی هتک حرمت از سوی روزبه چشمی نسبت به داور دیدار این تیم مقابل نفت مسجدسلیمان محرز است و او طبق ماده 71 مقررات آیین‌نامه انضباطی و با اعمال ماده 93 همین مقررات، به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی و توبیخ کتبی محکوم شد. بدون شک تکرار چنین اعمالی از سوی مشارالیه، مستوجب تنبیهات شدیدتر خواهد بود.»
نه فقط روزبه چشمی که ید طولایی در فعالیت در فضای مجازی دارد و حتی علیه برخی رسانه‌ها مطالبی را منتشر کرده بود بلکه دیگر بازیکنان استقلال نیز از دایره دور نیستند و با انتشار عکس‌ها و پست‌ها بیش از آنکه به کمک تیم خود بیایند، برای تیم‌شان دردسرساز می‌شوند. این جرایم بی‌تعارف عاملی خواهد شد در راستای کاهش همین رفتارها تا شاید شاهد فعالیت کمتر مجازی بازیکنان باشیم و آنها را در وادی عمل ببینیم. اینستاگرام جای درخشش نیست. در توئیتر و فیس‌بوک و واتس آپ نمی‌شود جامی آورد. جای فوتبال در میدان بازی است. زمین سبز.
 

بیشتر بخوانید:

بازرسی به حرف های مظلومی ورود می‌کند؟/ دلیل افت استقلال!

تگ ها


باشگاه استقلال فضای مجازی اینستاگرام محرومیت چشمی روزبه چشمی فوتبال