مدافعی که اروپا را تکان داد و تاریخ نوشت

ویرجیل فن‌دایک با شایستگی عنوان بهترین بازیکن فصل اروپا را از آن خود کرد، افتخاری که پس از سال‌ها تلاش بی‌وقفه و فراز و نشیب‌های فراوان به دست آمده است....

به گزارش مدال؛ «ویرجیل فن‌دایک» پنجشنبه شب در موناکو سرانجام پس از سیزده سال طلسم ناکامی مدافعان در رسیدن به جوایز فردی بزرگ را شکست و به عنوان «بهترین بازیکن فصل اروپا» انتخاب شد. آخرین بار در سال 2006 بود که «فابیو کاناوارو» با کنار زدن نام‌های بزرگی مانند «کاکا»، «زین‌الدین زیدان»، «رونالدینیو» و «فرانچسکو توتی»، توپ طلا را در آغوش کشید و به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شد، جایزه‌ای که بسیاری اعتقاد دارند حالا در انتظار مدافع هلندی لیورپول است.

او حالا 28 سال دارد و اگر به عملکرد فن‌دایک در طول فصل گذشته نگاه کنید از بردن جایزه بهترین بازیکن اروپا توسط او یا انتخابش به عنوان بهترین بازیکن فصل گذشته لیگ برتر انگلیس به هیچ عنوان متعجب نخواهید شد؛ ستاره‌ای که چندین سال تلاش کرده تا اسمش به گوش جهانیان نامی آشنا شود. به همین بهانه شاید جذاب‌ترین موضوع بررسی کارنامه دوران بازی ستاره هلندی باشد؛ اینکه فن‌دایک چگونه راه خود را به سمت کسب جایزه «بهترین بازیکن فصل اروپا» به عنوان اولین مدافع و البته «اولین بازیکن هلندیِ برنده این جایزه» هموار ساخته است:


سال‌های حضور در خرونیخن

او در نوجوانی کارش را در باشگاه «ویلم» به عنوان مدافع راست آغاز کرد، پستی که با توجه به شرایط بدنی‌اش در نگاه نخست مناسب به نظر می‌رسید اما مصدومیت‌های متعددش از ناحیه زانو باعث کاهش سرعت پیشرفتش شد. او سپس به مرکز خط دفاع انتقال یافت؛ جایی که زندگی‌اش را تغییر داد. ویرجیل هنگام آمادگی بازیکن درخشانی بود اما اغلب در تیم‌های زیر 19 سال، زیر 23 سال و تیم دوم ویلم به میدان می‌رفت و شانسی برای حضور در تیم اصلی پیدا نمی‌کرد. این اتفاق گرچه زمان بازی او را بالا می‌برد اما مسیر پیشرفت را برایش نورانی نمی‌کرد و همین مسئله مقدمه حضور او در «خرونیخن» را فراهم ساخت.

«دیک لوکین» مربی وقت تیم دوم خیرونیخن در این خصوص گفت: «خیلی راحت استعداد او را متوجه شدم اما او بیش از حد بیخیال بود. به عنوان بازیکن باید همه تلاش‌تان را به کار ببندید ولی او اصلاً به خودش سخت نمی‌گرفت. گاهی سخت تلاش می‌کرد و گاهی تنها با 50 یا 60 درصد توانش.

مسئله اصلی این بود که کاری کنیم او همیشه تمام تلاشش را به کار بگیرد. سعی کردم به او آموزش دهم که جدیت بزرگ‌ترین لازمه پیشرفت است. تغییر دادن روحیه او بزرگ‌ترین چالش من بود زیرا او ابتدا به من اعتماد نداشت! من رک بودم و او کم‌کم به اخلاق من عادت کرد، فکر می‌کنم ابتدا تصور می‌کرد از او خوشم نمی‌آید اما من قصد داشتم استعدادش را نشان دهد. شش ماه زمان برد تا به من اعتماد کند.»

فن‌دایک کم‌کم هر ثانیه از تمرین و مسابقه را جدی گرفت و با تقویت قوای فیزیکی‌اش به بازیکن قوی‌تری تبدیل شد. این اتفاق مدت‌ها پیش از انتقالش به سلتیک رقم خورد.


فرصت در سلتیک

تابستان 2013 پیراهن سلتیک را بر تن کرد و در همان اولین جلسه تمرینی «کریس کامنز» - بهترین گلزن وقت تیم - متوجه استعداد هم‌تیمی جدیدش شد. مهاجم گلزن سلتیکی‌ها در درک استعداد فن‌دایک تنها نبود؛ «نیل لنون» سرمربی وقت سلتیک نیز خیلی زود به استعداد شگرف او پی برد و به شاگرد جدیدش اعلام کرد: «از خود و بازی لذت ببر» در زمان صرف این جمله، لنون به خوبی می‌دانست که آنها نمی‌توانند مدافع هلندی را برای مدتی طولانی در ترکیب خود حفظ کنند.

کامنز حتی می‌گوید که ویرجیل به حدی در بازی با توپ مهارت بالایی داشت که سرمربی تیم قصد استفاده از او در خط هافبک را داشت: «او از تکنیک خوب و پای راست قدرتمندی بهره می‌برد، ضربات ایستگاهی خوبی میزد، در بازی‌خوانی توانایی خاصی داشت و همیشه می‌دانست که چه بازیکن خوبی است و همین امر به او اعتماد به نفس ویژه‌ای می‌داد.»

در سلتیک هم اما همانند خیرونیخن، او در بعضی مواقع سهل‌انگار بود؛ «رونی دیلا» که در فصل دوم حضور فن‌دایک در سلتیک هدایت تیم اسکاتلندی را بر عهده گرفت، مدافع هلندی را به تنبلی در تمرینات متهم کرد، آنهم در شرایطی که ویرجیل به ندرت در مستطیل سبز مرتکب اشتباه میشد و همیشه یک مهره مستحکم به حساب می‌آمد.

در اکتبر 2013 فرصتی استثنایی به فن‌دایک رو آورد؛ در تقابل سلتیک با بارسلونا در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، او در یک نمایش درخشان توانست به تیمش کمک کند تا یک شکست خفیفِ یک بر صفر را متحمل شوند. در همان شب نام ویرجیل به نامی آشنا برای فوتبال‌دوستان تبدیل شد و مورد توجه چند تیم حاضر در لیگ‌های معتبر اروپایی قرار گرفت.


حضور در ساوتهمپتون

«رونالد کومان» سرمربی وقت ساوتهمپتون، کارش را به عنوان مدافع در خیرونیخن آغاز کرده بود و با علم به توانایی‌های فن‌دایک با 13 میلیون پوند او را در سال 2015 از سلتیک به خدمت گرفت. «سمی لی» دستیار وقت کومان در ساوتهمپتون در این خصوص می‌گوید: «رونالد او را به خوبی می‌شناخت و ویرجیل را بازیکنی بزرگ تلقی می‌کرد. آنها با هم رابطه بسیار خوبی داشتند و این مسئله به آنها کمک شایانی کرد.»

در آن زمان خیلی‌ها معتقد بودند که فن‌دایک در لیگ فشرده انگلیس طاقت نخواهد آورد اما مدافع هلندی به همگان ثابت کرد که چقدر درباره او اشتباه می‌کردند. لی در ایباره گفت: «او آزادانه بازی می‌کرد و از حضور در انگلیس لذت می‌برد. به سرعت در لیگ جا افتاد و همه را متعجب کرد. او پتانسیل بالایش را به سرعت به تصویر کشید و همگان را در حیرت فرو برد.»

فن‌دایک در همان نخستین فصل حضورش در ساوتهمپتون به عنوان بهترین بازیکن فصل تیم انتخاب شد و به تیمش کمک کرد به بهترین جایگاه‌شان طی 30 سال در لیگ برتر انگلیس برسد. اما در فصل دوم او بیشتر از همیشه قدرت رهبری‌اش را به تصویر کشید. لی با یادآوری آن روزها گفت: «او همیشه در صحنه‌های مختلف حضور داشت و از کاریزمای خاصی بهره می‌برد. ضمن اینکه اعتماد به نفسش بالا بود و این دقیقاً همان چیزی‌ست که شما از بازیکنان خوب تیم‌تان می‌خواهید. او گستاخ و متکبر نبود اما طرز فکر خودش را داشت زیرا روح یک رهبر در او دمیده شده بود. او از همان روز نخست نشان داد که در بیرون و داخل زمین رهبر کاملی است.»

به مرور تیم‌های بزرگ به او علاقه نشان دادند؛ لیورپول، منچسترسیتی و چلسی برای جذب ستاره هلندی دست بکار شدند اما قرعه شانس در نهایت به نام سرخ‌پوشان مرسی‌ساید خورد.


پادشاهی در اروپا با پیراهن سرخ

زمستان 2018 بود که سرخ‌های آنفیلد با 75 میلیون پوند فن‌دایک را به خدمت گرفتند. کامنز که در سلتیک با فن‌دایک دو فصل جام قهرمانی اسکاتلند را بالای سر برد، با توجه به کیفیت بالای او هیچ شکی نداشت که مدافع هلندی در آنفیلد هم موفق خواهد شد. او در خصوص اینکه چرا لیورپول ویرجیل را در زمان حضورش در سلتیک جذب نکرد، نظریه جالبی دارد: «روش کار همین است. شش تیم بزرگ انگلیس روی بازیکن 13 میلیون پوندی ریسک نمی‌کنند اما بازیکن اثبات شده 75 میلیون پوندی را جذب خواهند کرد. حتی همان زمان نیز بسیاری این سوال در ذهن‌شان می‌چرخید که آیا او ارزش آن میزان پول را دارد یا خیر اما حالا همگی معتقدند که لیورپول فن‌دایک را با قیمت بسیار پایینی جذب کرده است.»

 

تاثیر مدافع هلندی روی عملکرد لیورپول سریع و به شدت مثبت بود آن هم نه به خاطر اینکه در همان دیدار نخست خود در دربی «مرسی‌ساید» در جام حذفی توانست با گل دقایق پایانی خود تیمش را به برتری برساند، بلکه به این دلیل که ویرجیل در خط دفاعی سرخ‌های آنفیلد یک تحول اساسی ایجاد کرد. تنها به این آمار دقت کنید تا به این تحول اساسی بهتر پی ببرد؛ از زمان پیوستن فن‌دایک به سرخپوشان مرسی‌ساید، آنها کمتر از هر تیم دیگری گل دریافت کرده‌اند!

عملکرد فردی او به حدی خوب بوده که حتی باشگاه‌های بزرگی همچون رئال مادرید و بارسلونا حاضر هستند مبالغ نجومی برای جذب او هزینه کنند اما او تمایلی به ترک آنفیلد ندارد و می‌خواهد به راهش با لیورپول دامه دهد. فن‌دایک شاید اکنون نیز به یک اسطوره در آنفیلد تبدیل شده باشد؛ کسی که در عصر «لیونل مسی» و «کریستیانو رونالدو» بهترین بازیکن اروپا شده و در آستانه فتح توپ طلا نیز قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

فن دایک: به این جایزه نیاز داشتم/ الگوی من رونالدینیو بود

تگ ها


ویرجیل فن دایک لیورپول سرخپوشان مرسی‌ساید بهترین بازیکن اروپا آنفیلد یوفا فوتبال جهان یادداشت اختصاصی ویرجیل فان‌دیک UEFA Champions League لیگ برتر فوتبال