!مدال آور اسنوکر ایران ؛چون حرفه‌ای هستیم، حمایت نمی‌شویم

محمد مهدي ركني به گزارش ......

محمد مهدي ركني

به گزارش مدال به نقل از قانون : «سهیل واحدی»، یكی از مدال آوران كاروان ایران در بازی های داخل سالن تركمنستان بود. ملی پوش اسنوكر ایران كه توانست یكی از مدال های برنز كاروان ایران را به نام خود ثبت كند و روی سكوی سوم این رقابت ها قرار بگیرد. واحدی كه با رشته فوتبال پا به عرصه ورزش حرفه ای وقهرمانی گذاشت، مدتی در تیم راه آهن نیز توپ می زد. این ورزشكار بعد از مدتی فوتبال را رها كرد و در بیلیارد اسم و رسمی برای خود بر هم زد و پس از عضویت در تیم ملی بیلیارد و بولینگ جمهوری اسلامی ایران، موفق به كسب عناوین مختلف در سطح آسیا و رسیدن به قهرمانی مسابقات معتبر جهان در اسنوكر شد. به بهانه كسب مدال برنز بازی های داخل سالن آسیا كه مدتی قبل و در تركمنستان، توسط این ورزشكار برای ایران به ارمغان آمد، گفت وگویی با این اسنوكرباز موفق ملی پوش ترتیب دادیم كه چكيده این گپ و گفت را در زیر می خوانید. سهیل واحدی در این گفت وگو از ورودش به رشته بیلیارد و پتانسیل بالای ورزشكاران این رشته سخن به میان آورد و عدم توجه مسئولان را بزرگ ترین معضل رشته بیلیارد دانست.

سطح مسابقات بیلیارد در رقابت های داخل سالن آسیا كه در تركمنستان برگزار شد را رو چطور دیدید؟

سطح مسابقات بسیار بالا بود؛ به طوری که چندین قهرمان جهان و چهار بازیکن حرفه ای در بخش اسنوكر این مسابقات شرکت کرده بودند و كار همه حریفان سخت بود. حضور نفرات قدرتمند در این رقابت ها نشان از بالا بودن سطح كیفی آن داشت. من نیز از همان ابتدای مسابقات به خوبی می دانستم كار سختی برابر اين حریفان قدرتمند دارم وسعی كردم در همه مسابقات هرچه در توانم بود، ارائه دهم.

با وجود اینكه در مسابقات قهرمانی جهان، مدال طلا را به دست آوردید، در تركمنستان به مقام سوم رسيديد. از عملکرد خودتان رضایت دارید؟ در واقع می خواهم بدانم چه عاملی موجب شد از رسیدن به قهرمانی در بازی های داخل سالن بازبمانید؟

این درست است كه من در مسابقات جهانی موفق به كسب عنوان قهرمانی شدم اما هیچ تضمینی برای یك ورزشكار حرفه ای وجود ندارد كه در همه مسابقاتش یك مقام را تكرار كند. سطح عملكرد ورزشكار،تحت تاثیر عوامل مختلف ممكن است تغییر كند. اینكه چه عاملی مانع شد قهرمان نشوم نیز شرایط مسابقات بود.من یك بازی را كه فكر می كردم برنده هستم، واگذاركردم آن هم چون فقط یك توپ را نتوانستم بزنم. در مجموع باید بگویم كه سطح ورزشكاران بیلیارد و اسنوكر ایران بالاست و به طور حتم توانمندی این را دارند كه به عناوین قابل توجهي در مسابقات آسیایی و جهانی دست پیدا كنند. این رقابت ها نیز می توانست هر نتیجه ای را برای نمایندگان ایران به همراه داشته باشد.

اوضاع اسنوکر در ایران چطور است؟ با شرایط کنونی، می توانیم به کسب مدال اسنوکر در مسابقات المپیک امیدوار باشیم؟

متاسفانه مسئولان و سران ورزش كشور، آن طور که به خیلی ورزش ها و رشته ها بها می دهند، به رشته ما نمی دهند و این بسیار ناراحت کننده است. تصور من این است كه اگر به این رشته توجه بیشتری شود،به طور حتم آینده روشنی در انتظار اسنوكر خواهد بود. ورزشكاران ما پتانسیل بالایی دارند و در صورت توجه بیشتر از سوی مسئولان نتایج درخشان تری به دست می آوردند.

شما در گذشته به طور حرفه ای فوتبال بازی می كردید؛ هیچ وقت شد از اینكه فوتبال را رها كرده و به اسنوكر روي آورده اید، پشیمان شوید؟

من به هيچ وجه به فوتبال فكر نمی كنم و پیگیر این رشته نیز نیستم.

با توجه به اینكه سقف سنی اسنوكربازان 40 تا 50 سال است، فكر می كنید شما تا چند سال دیگر بتوانید در این رشته ، در سطح حرفه ای و قهرمانی فعالیت و با پیراهن تیم ملی ایران كسب مقام كنید؟

تا زمانی كه توانمندی حضور در مسابقات بین المللی را در خودم ببینم، در این رشته فعالیت خواهم كرد.

چه افقی پیش روی خود متصور هستید و دوست دارید در این رشته تا كجا پیش بروید؟

سقف آرزوهای من رسیدن به جمع هشت اسنوكر باز برتر جهان است كه برای رسیدن به آن، تمام تلاش خود را به كار می گیرم و تمریناتم را ادامه خواهم داد.

مهم ترین خواسته شما از مسئولان وزرات ورزش چیست؟

ما مشكلات زیادی در اعزام های مان داریم. من وحسین وفایی زمانی كه این رشته را آغاز كردیم و هنوز در آن به سطح حرفه ای نرسیده بودیم، توجه بیشتری شامل حال مان می شد. اما به مرور زمان وقتی حرفه ای تر شده ایم و به جایی رسیده ایم كه از بین 128 ورزشكار حرفه ای این رشته تنها ما دو نفر به مسابقات می رویم، به ما گفته می شود چون حرفه اي شده اید، دیگر اعزام های تان با ما نیست! این در حالی است كه ما حالا بیشتر نیاز به توجه داریم و انتظارمان این است كه حمایت وزارت ورزش شامل حال مان شود. در دو سال، نزدیك به 350 میلیون هزینه اعزام های ماست كه توان پرداخت آن از عهده ما خارج است.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک