مربی تیم ملی کاراته بانوان : بسیار به ورزش زنان اجحاف می‌شود

بانوان ملی پوش در آخرین مرحله از اردوهای تیم ملی کاراته جهت حضور در رقابت های قهرمانی آسیا حضور دارند و خود را برای حضوری موفق تر در مسابقات مهیا می کنند اما به گفته مربی تیم ملی شرایط و امکانات آنگونه که باید فراهم نیست ......

بانوان ملی پوش در آخرین مرحله از اردوهای تیم ملی کاراته جهت حضور در رقابت های قهرمانی آسیا حضور دارند و خود را برای حضوری موفق تر در مسابقات مهیا می کنند اما به گفته مربی تیم ملی شرایط و امکانات آنگونه که باید فراهم نیست.

به گزارش مدال به نقل از سمانه خوش قدم گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط آمادگی تیم ملی کاراته بانوان بیان کرد: تیم منسجمی در اختیار داریم که ملی پوشان از انگیزه بالایی برخوردار هستند. نسبت به سال های گذشته که افتخار آفرینی های بسیاری را به دست آوردیم،  در رقابت های قهرمانی آسیایی پیش رو کار سختی را در پیش داریم اما مطمئن باشید تیم ما دست و پا بسته نیست و در تمامی اوزان برای کسب بهترین نتیجه تلاش خواهیم کرد.

مربی تیم ملی کاراته بانوان درباره پیش بینی خود از رقابت های قهرمانی آسیا، بیان کرد: در دوره های گذشته درباره رنگ مدال ها پیش بینی می کردم اما در رقابت های پیش رو، پیش بینی رنگ مدال کار بسیار سختی است چرا که کشورها تغییرات بسیار خوبی را در خود ایجاد کرده اند. به جز ژاپن و چین،  کشورهای شرق آسیا تمرینات خود را با حریفان اروپایی برگزار می کنند تا کومیته های نزدیک به ملی پوشان ایران را داشته باشند و این نشان می دهد که آنها ایران را از حریفان اصلی خود می دانند.

او در پاسخ به این سوال که آیا شرایط و امکانات فراهم شده برای  ملی پوشان، می تواند زمینه ساز کسب نتایج ایده آل در رقابت های قهرمانی آسیا باشد یا خیر؟ پاسخ داد: متاسفانه خیر، ما از وضعیت خوابگاه ها اصلا راضی نیستیم و وضعیت غذایی نیز نسبت به گذشته بهتر شده است اما باز هم در شرایط عالی نیست چرا که توان و بودجه فدراسیون همین اندازه است و با توجه به اینکه در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در هر دو بخش دختران و پسران تیم ایران همیشه با ترکیب کامل اعزام شده است نمی توان بالانس خوبی ایجاد کرد. هر اردو هزینه بسیاری را برای فدراسیون ایجاد می کند،  فدراسیون نمی تواند هزینه ایاب و ذهاب ملی پوشان را تقبل کند و حتی حقوق نیز که از حداقل ترین امکانات است پرداخت نمی شود. من نیز که مربی تیم ملی هستم دو سال است که حقوق دریافت نکرده ام.

مربی تیم ملی کاراته بانوان در ادامه افزود: در سال گذشته تعدادی از مربیان رده های جوانان و امید اصلا حقوقی دریافت نکردند و امسال نیز به طور کلی هیچ یک از مربیان حقوق دریافت نکرده اند چرا که زمانی که فرجی ریاست فدراسیون کاراته را به دست گرفت، فدراسیون کاراته با دو میلیارد بدهی مواجه بود  به همین دلیل ما باید مدارا کنیم تا شرایط فراهم شود. این را باید بدانید که ملی پوشان با دست خالی و حداقل امکانات و بهتر است بگوییم بدون امکانات به مسابقات اعزام می شوند تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند و حتما نیز این اتفاق رخ خواهد داد.

خوش قدم درباره درخواست خود از معاونت ورزش زنان نیز بیان کرد: هر فدراسیونی مشکلات خاص خود را دارد و نمی توان گفت بودجه تنها مشکل موجود است اما عمده ترین و اصلی ترین مشکل فدراسیون کاراته بودجه است. فرجی و آشوری در تلاش هستند تا پول لازم را برای رسیدگی به بازیکنان تزریق کنند اما به دلیل اینکه تعداد بازیکنان و مربیان زیاد است این امر محقق نمی شود. من دو خواسته از محمدیان داشتم که یکی از آنها به بحث بودجه مربوط می شود.  وقتی امکانات و شرایط مهیا نباشد نمی توان با کشورهای اروپایی و مطرح اردوهای مشترک برگزار کرد و برای پیشرفت و کسب مدال در المپیک برگزاری این اردوها لازم است.

درخواست سمانه خوش قدم از معاونت ورزش زنان

او در ادامه بیان کرد: ضمن اینکه توانمندی های تیم های دختران و پسران کاراته ایران بسیار بالا است و حضور مداوم در کاراته وان ها نیازمند پول است و از طرفی دیگر در حوزه بانوان بسیار به ورزش زنان اجحاف می شود و اینقدر این موضوع تکراری شده که دیگر کسی به این موضوع نمی پردازد چرا که اهمیتی به آن داده نمی شود.

خوش قدم با اشاره به اینکه هر مسئولی در حد شعار از ورزش زنان صحبت می کند، خاطرنشان کرد: حرف نخست هر مسئولی این است که به بانوان اهمیت خواهد داد اما در انتها شاهد این هستیم که چنین چیزی هرگز به حقیقت نمی پیوندد. البته در حال حاضر شرایط نسبت به گذشته بهتر است اما باز هم وضعیت اسفناکی داریم.

او در ادامه درباره تقاضای دوم خود از محمدیان به رقم قراردادها در سوپر لیگ اشاره کرد و ادامه داد: خواهش دیگر من از محمدیان به مبلغ قراردادها در سوپرلیگ مربوط می شود. شرایط حقوقی نباید ربطی به جنسیت داشته باشد و سقف قراردادها باید مشخص باشد. اگر این اتفاق رخ دهد انگیزه در بین ملی پوشان و بازیکنان بیشتر خواهد شد. متاسفانه برخی از اسپانسرها با بیان اینکه دختران هزینه زندگی را بر عهده ندارند قراردادهای پایینی را با آنها می بندند در صورتیکه در جامعه مدرن امروز هر دختری نه تنها هزینه زندگی خود را دارد بلکه حتی برخی از آنها کمک خرج خانواده های خود هستند.

مربی تیم ملی کاراته بانوان گفت: با توجه به اینکه محمدیان نشان داده است نگاه بسیار مثبتی دارد ان شاءالله به این مساله نیز رسیدگی می کند و موضوع حل می شود. البته باید به این نکته نیز توجه کرد اسپانسرها به دلیل اینکه ورزش زنان رصد کمتری در رسانه ها دارد میل چندانی به حمایت مالی ندارند.  از آنجایی که در تلویزیون نمی توانیم رقابت دختران را پخش کنیم حداقل باید پخش زنده رادیویی داشته باشیم. من بارها از شهریان تقاضا کردم تا در این زمینه اقداماتی را انجام دهد اما با تغییراتی که به وجود آمده و رفتن شهریان حال امیدوار هستیم تا با حضور محمدیان این امر محقق شود و از اصحاب رسانه نیز تقاضا داریم  برای فراهم شدن این اتفاق کمک کنند.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک