مربی شهرخودرو: شروع لیگ برتر ایران بی‌مفهوم است

مربی ایتالیایی تیم فوتبال شهرخودرو با بیان اینکه ایران یکی از لیگ‌های تاپ و برتر آسیا را دارد، گفت: با این حال شروع مسابقات در این شرایط بدون مفهوم است و فوتبال بدون تماشاگر می‌میرد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، استفانو کوزین مربی ایتالیایی تیم شهرخودرو به علت شیوع کرونا چند ماه را در کشورش به سر برد اما این روزها به مشهد بازگشته و تیم شهرخودرو را در کنار سایر مربیان این تیم برای شروع مجدد لیگ آماده می کند. این مربی از حال و هوای ایران در روزهای کرونایی صحبت کرد و شروع مجدد مسابقات در این شرایط را بی مفهوم و بی منطق دانست.

مشروح گفتگوی کوزین در ادامه می آید:

* شما الان در مشهد هستید. شرایط آنجا چگونه است؟

- بله من به مشهد بازگشته ام. از اینکه اینجا هستم، خوشحالم. شرایط یک مقدار عجیب است. ما همه اقدامات احتیاطی را انجام می دهیم ولی بازیکنان یک مقدار ترسیده اند که این طبیعی است. اما تلاش می کنیم تمرکزمان روی فوتبال باشد چون از یکشنبه مسابقات آغاز می شود.

* شروع دوباره لیگ فوتبال ایران را چطور می بینید؟

- شهرخودرو آماده است. اینجا باشگاه خوبی است و سیستم برای بازگشت موفقیت آمیز آماده است.

* بین باشگاه های ایران و فدراسیون فوتبال اختلاف نظرهایی برای شروع مجدد مسابقات وجود داشت. خواسته طرفین چه بود؟

- فدراسیون می گوید"ما باید هرچیزی که در دنیا اتفاق می افتد را دنبال کنیم؛ باید مسابقات را شروع و این فصل را تمام کنیم". باشگاه ها می گویند "اوکی اما منطق شروع دوباره لیگ بعد از سه ماه تعطیلی آنهم برای ۹ هفته چیست زیرا هر باشگاه نگرانی های مالی خودش را دارد". آنها از شروع مجدد لیگ و احتمال ابتلا به ویروس کرونا می ترسند.

* چه تدابیر بهداشتی برای شما در نظر گرفته شده است؟ آیا شما به صورت دسته جمعی قرنطینه و ایزوله هستید؟

- تست های کرونا هفتگی انجام می شود؛ برای هر یک از اعضای تیم. همه چیز بی عیب و نقص است. شما نمی توانید کاری بیش از این انجام بدهید. این فوتبال است و فوتبال هم یک ورزش تماسی و ارتباطی است. ما خودمان را با این شرایط وفق خواهیم داد.

* آیا خوب است که لیگ در این شرایط آغاز شود؟

- به نظر من هیچ منطق و مفهومی برای شروع مسابقات وجود ندارد. منظورم این است که وضعیت صد درصد مطمئن نیست. هوا برای بازی و تمرین خیلی گرم است. بدون تماشاگران، ما برای چه کسی و به چه دلیل بازی می کنیم؟ صرفاً علاقه مندی های اقتصادی برای شروع دوباره مسابقات وجود دارد. بهتر این بود که این فصل تمام و آماده سازی برای فصل آینده شروع شود.

* فوتبال بدون تماشاگر …؟

- فوتبال بدون تماشاگر بیهوده است. هرکاری که انجام می دهیم برای تماشاگران است. وقتی یک گل می زنید، ۲۵ هزار نفر و شما احساس قدرت می کنید. تماشاگران خون فوتبال هستند. بدون آنها، فوتبال خواهد مرد. من مدیرانی را می شناسم که می گویند "ما باید بازی کنیم". اما این درست نیست. یک ورزشگاه بزرگ بدون تماشاگر شبیه اتومبیل فِراری بدون سوخت است.

* احتمالاً شروع یک فصل از میانه تابستان سخت است. وقتی به مشهد بازگشتید شرایط تیم و بازیکنان را چطور دیدید؟

- بیش از یک ماه و نیم از راه دور کار کردیم. بازیکنان مثل همیشه تمرین نکرده بودند. برای همین ما بیشتر روی تمرینات هوازی برای جلوگیری از مصدومیت بیشترشان تمرکز کرده ایم. تعدادی بازی دوستانه انجام داده ایم. بازیکنان ابتدا برای ۳۰ و سپس ۷۵ دقیقه آماده بودند و برای ۹۰ دقیقه هم آماده می شوند. فقط مسابقه می تواند بازیکنان را در شرایط مناسبی قرار بدهد.

* این درست مثل شروع یک فصل جدید است؛ اینطور نیست؟ هدف شهرخودرو برای فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ چیست؟

- هدف ما همان چیزی است که قبل از شیوع ویروس کرونا داشتیم. برای کسب سهمیه آسیایی می جنگیم. برای رسیدن به سهمیه آسیا باید جزو سه تیم برتر جدول قرار بگیریم. سپس چهار مسابقه در لیگ قهرمانان آسیا در پیش خواهیم داشت. ما از این بازی ها به عنوان شروع مثبت و دوباره استفاده می کنیم درست همانطور که قبل از تعطیلی به خاطر ویروس بودیم.

* قبل از شیوع کرونا، در لیگ قهرمانان آیا دو باخت داشتید. آیا می توانید برای بازی های بعد با تیم هایی مثل الهلال و پاختاکور رقابت کنید؟ برای بهبود تیم خود به چه چیزهایی نیاز دارید؟

- این برای اولین بار بود که شهرخودرو در لیگ قهرمانان آسیا شرکت می کرد بنابراین کار سختی بود. ما با تیم های راحتی بازی نداشتیم. الهلال قهرمان دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا بود. دنبال بهانه نیستم ولی خوب بازی کردیم و بدشانس بودیم. باید بدانید اگر می خواهید پیشرفت کنید باید با تیم هایی در این سطح بازی کنید. داستان پاختاکور متفاوت بود و معتقدم ما در ایران این تیم را شکست می دهیم. آزمایش و تست ما مقابل تیم الاهلی دبی است. بعد از آن می فهمیم که آیا برای حضور در مرحله بعد آماده ایم یا نه.

* ایران چهارمین کشوری است که در خاورمیانه در آن کار می کنید. آیا درست است اگر بگوییم شما این منطقه را دوست دارید؟

- ۱۰ سال پیش کارم را در عربستان شروع کردیم. بعد از آن به النصر دبی رفتم و از کار در آنجا لذت بردم. در فلسطین زمان های عالی داشتم. حالا در ایران هیجان زده ام. از نظر من ایران یکی از بهترین لیگ های آسیا را دارد. استادیوم ها ،تماشاگران و استعدادها از نظر من باعث می شود که بگویم ایران یک لیگ تاپ دارد. من همواره دنبال پروژه هایی هستم که بتواند روی مردم تاثیرگذار باشد. هر زمانی که در ایران بودم متوجه شدم که اینجا پتانسیل برای ساختن چیزهای مهم وجود دارد. اما این فقط در خاورمیانه نیست. من همواره دنبال چالش در فوتبال هستم.

* از شهرخودرو و استفانو کوزین در پایان این ۹ هفته باقیمانده می توانیم چه انتظاری داشته باشیم؟

- ما می جنگیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم بخصوص برای هوادارانمان که نمی توانند به استادیوم بیایند. وقتی در شهر هستم، مردم مدام می گویند "مربی، مربی، لطفا در بازی پیروز شوید". فقط خدا می داند در پایان فصل در جدول چندم می شویم ولی تلاشمان را می کنیم تا به لیگ قهرمانان آسیا راه یابیم. این یک چالش بزرگ است چون دوران جدیدی برای باشگاه است. ولی من و بازیکنانم جنگجو هستیم. ان شاءالله به این هدف می رسیم. این رویای ما است.

بیشتر بخوانید:
درخشان: پرسپولیس بازی به بازی پیش برود
احضار مدافع تیم ملی ایران به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ترکیه
پوزخند علی کریمی به قرمزترین فصل زندگی+ عکس 

تگ ها


استفانو کوزین تیم فوتبال شهر خودرو مشهد لیگ برتر فوتبال ایران فوتبال ایران شهرخودرو شهر خودرو لیگ برتر خلیج فارس فوتبال