مرد ایتالیایی در آزمون/ استرا از کلاه جادویی مهاجم بیرون می‌آورد؟

استراماچونی فقط یک راه برای برون رفت از دسته گل مدیران در نقل و انتقالات دارد......

استراماچونی فقط یک راه برای برون رفت از دسته گل مدیران در نقل و انتقالات دارد...

محمد سررشته داری

به گزارش مدال، استراماچونی مهم ترین حرف های فنی اش را در کنفرانس قبل از بازی با گل ریحان گفت، یعنی جایی که هیچکس انتظار حرف مهمی از او را نداشت. 
او در بخشی از حرف هایش گفت: «وقتی استقلال من را استخدام کرد، برنامه‌شان این بود که در گذر زمان چیزی برای آنها بسازم. حتی اگر خیلی از بازیکنان را در قسمت جلوی زمین نداشته باشم، ولی برنامه‌ام را تغییر نمی‌دهم. الان قطعاً افرادی را که برای سیستم خود در قسمت هجومی نیاز دارم، در اختیار ندارم. باز هم تأکید می‌کنم با این شرایط هم می‌خواهم فلسفه خودم را ادامه دهم.»
اگر دنبال کننده فوتبال باشید متوجه می شوید که اولین فاکتور مربیان بزرگ و تاثیر گذار لجاجت است. اگر مربی لجوج باشد می توانی به او و تیمش تا حدود زیادی خوشبین باشی. اما اگر مربی به حرف هوادار و مدیر و بازیکن گوش کند، فاتحه اش خوانده است و هرگز در دراز مدت اثر گذار و موفق نیست اما آیا این کافی است و نشان دهنده مبرا بودن استرا از اشتباهات زنجیره ای در استقلال؟ 
استراماچونی همچنان نتیجه نمی گیرد و البته در لابه لای حرف هایش هم مدام می گوید مهاجم ندارد که این حرف بیش از آنکه فنی به نظر برسد بهانه به نظر می رسد چرا که همین استراماچونی بود که با وجود نداشتن مهاجم خوب، روح الله باقری را هم از تیم کنار گذاشت. 
او با پاتوسی یا تیام یا مهاجمانی بهتر از تبریزی و شیخ دیاباته می توانست بهتر نتیجه بگیرد اما او نمی تواند دستش را دراز کند و یک یا دو مهاجم دیگر هم علاوه بر دیاباته و میلیچ و ... بگیرد و باید زودتر از این به آن نتیجه می رسید که مهاجم لازم دارد. 
هر چه هست اما فشار و ابرامش نقطه مثبت و دیر متوجه شدن ضعف تیمش نقطه منفی اوست. 
استرا دو ماه بیشتر است که با استقلال تمرین می کند و اینکه تازه بعد از شروع مسابقات بفهمد مهاجم ندارد یک ضعف بزرگ است اما حالا باید چه کند؟ 
او می تواند تا فردا صبح قبل از بازی با گل ریحان و ... بگوید مهاجم ندارد و تیم را برای او بد بسته اند اما واقعیت اینست که او در تمام آن لحظات که استقلال 16 بازیکن را کنار می زد و بازیکن جدید می خرید در کنار استقلال بود و حداقل در آخرین روزها می توانست اشتباهات را تصحیح کند. 
اشتباهات مدیریتی استقلال و تغییرات وسیع که درست برعکس ثبات تیمی است به کنار حالا استرا باید با همین داشته ها کار را در بیاورد، آن هم در حالی که تبریزی اش به جای توپ کلمن شوت می زند، محسن کریمی اش رباط پاره کرده، قائدی اش فقط توپ لو می دهد و دیاباته اش روی تخت بیمارستان تماشاچی فوتبال دیگران است. 
به این می گویند مخمصه، حالا باید دید مربی ایتالیایی می تواند کاپلو وار از آنهمه هافبکی که دارد، مهاجم بسازد؟ 
اگر استرا چنین کند تفاوت خودش را با مربیان ایرانی نشان می دهد در غیر این صورت او چیزی بیشتر از مربیان ایرانی ندارد که هیچ به دلیل عدم شناخت و عدم مدیریت در نقل و انتقالات باید او را عقب تر از بقیه هم بدانیم. 
باید دید او می تواند مثل مربیان اثر گذار دنیا با اصرار روی فلسفه بازی اش مهاجمی جادویی از کلاه شعبده بازی بیرون آورد و مثلا از رضاوند و دیگران مهاجم بسازد یا اینکه او برف تهران را نمی بیند؟

بیشتر بخوانید:

دست استراماچونی خالی تر از همیشه/ کمبود مهاجم مشکل مربی ایتالیایی

 

تگ ها


استقلال یادداشت اختصاصی آندره آ استراماچونی محمد سررشته‌داری فوتبال