!مرگ آدمیت و انسانیت را جشن گرفته بودند

حسین غفوری آی اسپ ......

حسین غفوری

آی اسپورت – «زینب موسوی» یکی از شرکت کنندگان «خنداننده شوی» رامبد جوان بود. موسوی که زبان تند و طنز تیزی داشت و اتفاقاً از فوتبال هم سر در میاورد با «سوشا مکانی» و «شیث» و «نصرتی» و «منصوریان» و «جباری» مزاح مبسوطی کرد. کاملا واضح بود که هیچکدام از دو طرف- هواداران سرخابی- شوخی های او را بر نتابند. در نتیجه صفحه ی شخصی او آماج حملات هر دو گروه قرار گرفت تا جاییکه دوستان و اقوامش هم از آسیب در امان نمانند.  

چند صباح پیش زینب موسوی که در فضای مجازی به «امپراطور کوزکو» معروف است، پای گفتگو با نیلوفر لاری پور نشست تا از تبعات و تلفات آن شب ها بگوید.  نقطه ی عطف این گفتگو آنجا بود که موسوی فرهنگ و ادب مورد ادعای ما ایرانی ها را زیر سوال برد و ادعا کرد که برعکس به مردمانی بی فرهنگ و بی شعور تبدیل شده ایم.

شاید این نظریه در نگاه اول آنقدر جنجالی و حتی هتاکانه باشد که رگ غیرت آریایی مان را به جوش بیندازد، اما به تدریج که نگاهی به اطراف بیندازیم از تندی و سوزش آن کم می شود و تو گویی که قابل باور است

به راستی اگر این نظریه و نظایر آن نباشد، اتفاقاتی از جنس دیروز در فرودگاه تبریز را چگونه می شود تجزیه و تحلیل کرد؟ با چه منطقی می شود هضم کرد که عده ای خودشان را به فرودگاه برسانند فقط برای آنکه به یک متوفی فحاشی کنند؟ آن هم کسی که در اوجِ جوانی، به آن شکل مظلومانه چهره در نقاب خاک کشید. قصه «هادی نوروزی» را برای هر سنگدلِ بی وجدانی تعریف کنید، متأثر می شود. قصه ی جوانی که تازه به آرزوهایش رسیده بود، زندگی آرامی که از هم گسست، کودکان بی گناهی که ناگهان دست پدرانه را گم کردند، و زنی که مرد رویاهایش را، کاپیتان کشتی زندگی اش را در یک لحظه از دست داد.

تراژدی کامل است. درد را از طرف بخوانیم «درد» است، جز آن طرف که دیروز در تبریز خواندند! دیروز در تبریز آن گروه که دست افشان و پای کوبان مقابل فرودگاه مدنی گرد آمده بودند، مرگ آدمیت و انسانیت را جشن گرفته بودند! مگر می شود از این قصه ی دردناک ماتم نگرفت و خوشحال بود؟ مگر می شود جوان به آن رعنایی را به اعتیاد متهم کنی و رفتنش را جشن بگیری؟ بماند که اگر مانند فلانی گرفتار دود بود و اوردوز می کرد که تازه قصه دردناک تر می بود.

برادر آذری مرگ همیشه برای همسایه است؟ در زلزله ی اهر، ورزقان و هریس ما در کنارتان نبودیم؟ پس چرا مرگ رویاهای مان را به تمسخر نشسته اید؟ شما که تا دیروز از جوک های قومیتی که برای تان می ساختند در عذاب بودید چه شد که امروز به گزاره ی «پرسپولیس محبوب افغانستان» رسیدید؟ افغان قومیت نیست؟

شاید وقت آن باشد که تمام ادعاهای فرهنگ ۲۵۰۰ ساله و اصالت آریایی را به کناری افکنده و یک بازنگری اساسی در خودمان داشته باشیم. ببینیم از آن فرهنگ مورد ادعا چیزی بر جای مانده است؟ آن سی هزار کامنت در صفحه لیونل مسی که چیز دیگری می گوید.

 

تگ ها


اخبار روز Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال