مرگ گرد مولر؛ بمب‌افکن در تابوت

بی تردید یکی از بهترین ستاره های تاریخ فوتبال آلمان و جهان امروز در سن ۷۵ سالگی فوت کرد....

به گزارش "ورزش سه"، آلمان در دهه ۶۰ و ۷۰ در فوتبال جهان بی رقیب بود و بی شک نقش گرد مولر در موفقیت های پیاپی ژرمن ها در رده ملی و بایرن مونیخ در عرصه باشگاهی غیرقابل انکار. از زمان فوت گرد مولر بسیاری از ارکان فوتبال جهان پیام های تسلیتی برای خانواده او فرستاده اند، اما شاید جمله هربرت هاینر، رئیس باشگاه بایرن مونیخ بیشتر از همه در مورد بمب افکن آلمانی صادق باشد؛ بدون گرد مولر،  بایرن مونیخ امروز این باشگاهی نبود که همه ما عاشقش هستیم.

کلکسیون افتخارات این فوق ستاره آلمانی را مرور کنیم؛ چهاربوندسلیگا، چهار جام حذفی، سه جام باشگاه های اروپا، یک جام برندگان اروپا، یک جام بین قاره ای، یک جام جهانی، یک یورو، توپ طلا در سال ۱۹۷۰، هفت بار عنوان بهترین گلزن بوندسلیگا، دو بار کفش طلایی اروپا، دو بار بازیکن سال آلمان، ۳۶۵ گل در بوندسلیگا و ۶۸ گل برای تیم ملی آلمان در تنها ۶۳ مسابقه.

البته گرد مولر در دوران حضور خود در زمین رکوردهای دیگری نیز به ثبت کرد که بعدها به تدریج شکسته شد. رکورد زدن بیشترین گل در یک سال میلادی با ۸۵ گل در سال ۱۹۷۲ که در سال ۲۰۱۲ و توسط لیونل مسی با ۹۱ گل شکسته شد.

رکورد بیشترین گل در یک فصل بوندسلیگا با ۴۰ گل که پس از ۴۹ سال و فصل گذشته توسط رابرت لواندوفسکی  با ۴۱ گلل شکسته شد. رکورد بهتین گلزن تاریخ آلمان در شرایطی توسط میرو کلوزه شکسته شد که او ۷۱ بار بیشتر از گرد مولر برای رسیدن به عدد ۶۸ گل بازی کرد. این ستاره بزرگ با ۳۶۵ گل و اختلافی قابل توجه با لواندوفسکی ۲۷۸ گله، هنوز بهتریتن گلزن تاریخ بوندسلیگا محسوب می شود.

گرد مولر لقب آقای گل تاریخ جام‌های جهانی با زدن ۱۴ گل در ۱۳ را در اختیار داشت که این رکورد توسط رونالدو برزیلی و در ادامه میرو کلوزه شکسته شد. همچنین او با زدن ۵۲۲ گل تنها در ۶۰۷ مسابقه هنوز بهترین گلزن تاریخ باشگاه بایرن مونیخ محسوب می شود.

همچنین گرد مولر در ۳۵ بازی در جام باشگاه های اروپا ۳۴ گل به ثمر رسانده و بهترین کارنامه تاریخ فوتبال از نظر معدل گلزنی را در مهم ترین تورنمنت اروپا به ثبت رسانده است.

بسیاری گرد مولر را بهترین مهاجم نوک تاریخ فوتبال یا حداقل بین سه ستاره برتر می دانند. او در مجموع در دوران حرفه ای خود ۷۱۱ گل در ۷۸۰ بازی در رده باشگاه و تیم ملی وارد دروازه حریفان کرد.

گرد مولر از سال ۱۹۸۲ و با خداحافظی از فوتبال تمایل زیادی به مصرف مشروبات الکلی پیدا کرد و در نهایت و در سال ۲۰۱۵ هنگامی که مربی تیم دوم بایرن بود، مبتلا به بیماری آلزایمر تشخیص داده شد.

اعتیاد شدید به مصرف الکل حتی باعث مشکلات مالی و ورشکستگی گرد مولر در یک مقطع شدد. کارل هاینس رومنیگه، اولی هوینس و بکن باوئر، اسطوره های بایرن مونیخ به او در مسیر بازگشت به زندگی کمک کردند و گرد مولر در سال ۱۹۹۱ مربی جوانان بایرن مونیخ شد. اما از شش سال پیش گرد مولر تقریبا عکس العمل خاصی به اتفاقات نداشته و این دوران را در خواب سپری کرده است.

همسر مولر در نوامبر گذشته به نشریه آلمانی بیلد گفت: "او تقریبا چیزی نمی خورد، به سختی می تواند غذا قورت دهد، تقریبا ۲۴ ساعت در رختخواب دراز کشیده و در روز فقط چند لحظه بیدار است.

عجیب اینجاست در یک سال اخیر سه ستاره بزرگ دنیای فوتبال در خط حمله یعنی گرد مولر، مارادونا و پائولو روسی از دنیا رفته اند و فوت بمب افکن، در ۲۴ ساعت اخیر جامعه فوتبال جهان و به خصوص آلمان را در شوک بزرگی فرو برده است.

و اما واکنش ستاره های بزرگ به فوت گرد مولر:

پله، اسطوره فوتبال برزیل: "امروز روز غم انگیزی برای افرادی است که عاشق فوتبال هستند. او برای هر کسی که به فوتبال علاقه داشت یک اسطوره بی چون و چرا بود. مولر یکی از بهترین مهاجمانی بود که من دیدم و البته یک انسان بزرگ بود. نام تو برای همیشه در خاطرات باقی خواهد ماند."

لیونل مسی در اینستاگرام: "اسطوره فوتبال ما را ترک کرد ..."

کارل هاینس رومینیگه: "اگر یک تیم فوتبال در بهشت وجود داشته باشد، آنها حالا یک غول واقعی در اختیار دارند."

اولیور کان: "این خبر عمیقا ما را تحت تاثیر قرار داد. گرد  مولریکی از بزرگ ترین اسطوره های تاریخ باشگاه بایرن بوده، دستاوردهای او تا به امروز نظیر نداشته و نام برای همیشه بخشی از تاریخ بزرگ باشگاه بایرن مونیخ و تمام فوتبال آلمان خواهد بود."

هانسی فلیک: "خبر درگذشت گرد مولر من را بسیار ناراحت کرد. گرد مولر الگوی فروتنی و تواضع بود و نام او به عنوان بازیکنی بی تکرار باقی خواهد ماند."

رابرت لواندوفسکی: "تو همیشه برای من الهام بخش خواهی بود. رسیدن به دستاوردهای افسانه ای تو همیشه برای ما بازیکنان چالش بزرگی خواهد بود. ممنون که برای ما الگو بودی."

هربرت هاینر: "امروز یک روز غم انگیز و تلخ برای باشگاه بایرن مونیخ و همه هواداران این تیم است. بدون گرد مولر، بایرن مونیخ امروز این باشگاهی نبود که همه ما عاشقش هستیم. نام و یاد او برای همیشه زنده خواهد ماند."

تگ ها


تیم ملی آلمان گرد مولر